Back to top

Pre obyvateľov domovov seniorov môže očkovanie znamenať slobodu

Publikované: 24. február 2021 - 9:38
Pre obyvateľov domovov seniorov a ich zamestnancov je očkovanie mimoriadne dôležité, keďže nákaza koronavírusom je obzvlášť nebezpečná pre starších a uzavreté spoločenstvá. V rámci okresu Dunajská Streda ako prvých začali očkovať starších ľudí v domovoch dôchodcov. Podľa prieskumu záujmu väčšina ich obyvateľov sa dala zaočkovať.
Pre obyvateľov domovov seniorov môže očkovanie znamenať slobodu

Domov seniorov v Dunajskej Strede má v súčasnosti 145 obyvateľov. Inštitúcia fungujúca v dvoch častiach mesta je už dlhé mesiace takmer úplne uzatvorená. Tento stav veľmi nepriaznivo pôsobí na starších obyvateľov, veď návšteva príbuzných je pre nich veľkou útechou, a práve o to sú už dlhý čas ukrátení.

„V podstate obyvatelia očakávajú akési vykúpenie, čo znamená, že očakávajú akési uvoľnenie, väčšiu možnosť pohybu aj mimo zariadenia. Teraz nasleduje tvrdých 42 dní, totiž po terajšom očkovaní po 28 dňoch príde na rad druhé a po dvoch týždňoch by sa mala vytvoriť imunita. Verím, že vďaka očkovaniu príde aj sloboda“ - povedal riaditeľ inštitúcie Kálmán Pongrácz.

Podľa slov hlavnej sestry Beáty Hvizdák vakcinácia prebiehala hladko. V inštitúcii na sídlisku Východ iba štyria obyvatelia odmietli očkovanie, ale boli aj takí, ktorí pre chorobu sprevádzanú teplotou nemohli byť proti koronavírusu zaočkovaní.

Gyula Kugler, jeden z obyvateľov domova seniorov pevne verí, že vďaka vakcinácii sa čoskoro všetko vráti do zabehaných koľají. Aj on prekonal koronavírusovú infekciu, bola však bezpríznaková.

ma7 / Patócs Diana - preklad Elizabeth Szakolczay

Toto ste už čítali?