Back to top

Pre zaočkovaných Slovákov už platia výhody pri vycestovaní za hranice

Publikované: 10. jún 2021 - 11:47
Včerajším dňom sa spustila platnosť národných certifikátov. Maďarských na Slovensku a slovenských v Maďarsku. Čím sa občanom umožňuje aj využívanie niektorých vnútroštátnych služieb v Maďarsku. Doteraz boli viazané práve na takýto národný certifikát.  Pripomenul v Ranných novinách TV JOJ štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.
Pre zaočkovaných Slovákov už platia výhody pri vycestovaní za hranice

V Rakúsku už niekoľko dní platí, že Slovensko je krajina v takzvanej A-kategórii a našimi certifikátmi sa dá bez problémov cestovať do Rakúska.

„Rakúski pohraničníci sú vybavení čítačkami QR kódov. Treba však dodať, že stále je tu nutnosť registrácie pri vstupe naspäť na Slovensko. Napriek tomu, že Maďarsko, Rakúsko, Česko alebo Poľsko sú pre nás zelené krajiny, netreba zabúdať, že pri akomkoľvek návrate na Slovensko je potrebná registrácia,“ zdôrazňoval.

Pre cestujúcich, ktorí nie sú zaočkovaní, alebo covid neprekonali, je nevyhnutné, aby sa nechali otestovať antigénovým alebo PCR testom.

Elektronická registrácia Slovákov neplatí všade. „Líši sa to krajina od krajiny a zo dňa na deň. Do Českej republiky máme povinnosť zaregistrovať sa, do Rakúska nie,“ ozrejmil Klus. „Predpokladá sa, že covid certifikátmi sa všetko bude ešte zjednodušovať,“ tvrdí.

Napriek zjednodušenému prechodu cez hranice však môžu reštaurácie či prevádzky ďalších služieb u susedov žiadať od Slovákov potvrdenie o negatívnom teste na covid.

„V Rakúsku sa to môže odlišovať aj od spolkových krajín. V Česku a Maďarsku sú jednotné pravidlá,“ povedal štátny tajomník.

Ohlásenú aplikáciu očkovacích covid certifikátov majú v Únii spustiť do konca mesiaca, potvrdil Klus.

„Sedem krajín EÚ už začalo experimentálne používať túto aplikáciu. Slovensko by sa k ním malo pridať 26. júna. Od prvého júla by sme mali byť všetci 27-mi pripravení na to, aby sme to spustili a aby sa databázy prepojili a aby nedochádzalo k žiadnym ďalším problémom,“ dodal.

ma7.sk / aktuality.sk

Toto ste už čítali?

Cookies