Nachádzate sa tu

Prečo platíme desiatky a stovky eur u zubára?

Toto ste už čítali?

Publikované: 2017, december 7 - 15:19 | Farebné
Návštevu stomatológa nesprevádza len strach zo zubárskej vŕtačky. Ľudia mávajú už dopredu obavy, koľko peňazí u neho nechajú. Niektoré zákroky by mohli byť aj zadarmo, ale pacienti nemajú záujem.
Prečo platíme desiatky a stovky eur u zubára?

Ľudia sa často ponosujú, že platia zdravotné odvody, a keď potrebujú ošetriť zuby, tak musia z peňaženky vytiahnuť ďalšie peniaze. Prečo je to tak?

Zubári sú v odlišnej situácii, ako ostatní lekári, vysvetľuje prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík. Na jednej strane síce robia zákroky, ktorých cieľom je liečba, zachraňovanie zubov a pomoc pacientom. To však nie je všetko.
„Treba si tiež uvedomiť, že podstatná časť našej liečby má estetickú stránku veci,“ vysvetľuje Moravčík. Za túto oblasť si už treba priplatiť. Pacient však môže využiť aj možnosť, ktorá nákladná nie je. Ak sa pacient rozhodne pre jednoduchšiu plombu, tak mu ju uhradí poisťovňa v plnej výške. Ide o výplň z ručne miešaného amalgámu. „Ale tým, že je to tmavá výplň, často ju pacienti nechcú,“ hovorí Moravčík.

Zdravotné poisťovne dopĺňajú, že na predných zuboch plne hradia aj biele plomby. Ide ale o základné materiály. Ak chce pacient inú a estetickejšiu plombu, musí si doplatiť, pretože v takom prípade už poisťovňa hradí len časť nákladov. Do tejto kategórie patria dózované amalgámové výplne s vyšším obsahom striebra, či takzvané biele výplne. Keď sa pozeráme na cenníky stomatologických ambulancií, tak sumy sú v desiatkach eur.

Bez ohľadu na to, akú výplň si pacient vyberie, poisťovňa uhradí zubárovi vždy len tú istú sumu: približne od 8 do 22 eur, podľa veľkosti výplne. „V princípe to funguje tak, že ambulancia si vykalkuluje cenu a od nej si odpočíta cenu zdravotnej poisťovne. Zvyšok si doplatí pacient,“ vysvetľuje Moravčík.

Platí však, že ak poistenec neabsolvoval v predchádzajúcom roku preventívnu prehliadku, tak mu poisťovňa nezaplatí za výplň ani tých 8 až 22 eur.

Koľko hradia zdravotné poisťovne za výplne

VšZP od 7,40 eur  do 19,90 eur
Dôvera od 8,20 eur  do 22,14 eur
Union od 8 eur  do 21,6 eur

Hlbšie do peňaženky treba načrieť pri korunkách a mostíkoch, teda fixných zubných náhradách. Poisťovne na ne síce prispievajú, ale ako hovorí Moravčík, z ich strany je to len minimálna úhrada. Inak povedané, pacienti si väčšinu zaplatia sami.
Mohli by siahnuť po lacnejšej možnosti, ako je snímateľná náhrada, ale ľudia vraj radšej volia estetickejšie riešenie. „Máloktorý pacient chce, aby sa mu kvôli jednému-dvom chýbajúcim zubom robila snímateľná náhrada a radšej si dá urobiť mostík, alebo implantát,“ vysvetľuje Moravčík.
Pri korunkách a mostíkoch sa sumy neraz pohybujú v stovkách eur. Záleží na materiále, ale aj na cene, ktorú si vypýta zubný technik, zhotovujúci takúto náhradu.  V každom prípade by sa mal pacient už vopred z cenníka dozvedieť, koľko bude platiť.
„Cenník výkonov musí byť umiestnený na viditeľnom mieste, pričom ošetrujúci lekár by mal poistenca o doplatku, resp. plnej úhrade, vopred informovať,“ vysvetľuje hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Viktória Vasilenková.

Prečo štát nerieši, aby poisťovne platili viac? Prezident komory zubárov si to vysvetľuje obmedzenými množstvom peňazí v zdravotníctve aj jeho prioritami.

Systém je podľa neho nastavený tak, že zo zdravotného poistenia sú plne hradené výkony, ktoré by pacient nezvládol za žiadnych okolností zaplatiť. Sú to napríklad ťažké operácie a liečba nádorových ochorení. Za rovnaký zubársky zákrok môžu dvaja pacienti, v dvoch odlišných ordináciách pokojne zaplatiť dve odlišné sumy.  Poplatky nezávisia len od ceny materiálu, ale aj od toho, aké má ordinácia náklady na prevádzku, či koľko investovala do prístrojov. To všetko si potom premieta aj do cenníka. „Je rozdiel, či lekár poskytuje svoje služby na starom kresle, rovnako závisí aj od technického vybavenia ambulancie a jeho inovácii,“ konštatuje hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová. V prípade, že zubár nemá zmluvu s poisťovňou, tak si u neho pacient platí za všetko sám.

Vlani absolvovala preventívnu prehliadku len polovica ľudí. Moravčík pripúšťa, že to môže byť aj preto, že sa boja vysokých súm u zubárov. Nepovažuje to však za hlavný dôvod. Podľa jeho názoru zubní lekári v dnešnej dobe nestíhajú pacientov ošetrovať.„Kolegovia majú dlhé čakacie doby. Na jedného zubného lekár u nás pripadá 2700 pacientov, kdežto vo vyspelých krajinách je to asi o tisíc menej,“ dodáva.

Čo vám plne zaplatí zdravotná poisťovňa v zubnej ambulancii (vybrané položky):

  • komplexné vstupné stomatologické vyšetrenie,
  •  preventívne prehliadky,
  •  vytrhnutie zubov,
  •  injekčnú anestézu,
  •  odstránenie zubného povlaku alebo kameňa,
  •  röntgenové snímky,
  •  ošetrenie zubného kazu, liečbu zubného kazu a výplň z plastického materiálu – amalgám na bočných zuboch, na predných estetický samopolymerizujúci materiál – biela plomba,
  •  snímateľné náhrady celkové a čiastočné zhotovené zo štandardných materiálov,
  •  akútne vyšetrenie

Zdroj: aktuality.sk