Kam cestujeme?
Linz, alebo po slovensky Linec, je tretie najväčšie Rakúske mesto vzdialené od Dunajskej Stredy len 320 km. Jeho azda najznámejším obyvateľom bol astronóm, fyzik a matematik Johannes Kepler, autor Keplerových zákonov, no zároveň tu prežil detstvo aj neslávne známy Adolf Hitler. S našim mestom ho spája rieka Dunaj, ktorá nás obklopuje zo všetkých strán. Linec bol v roku 2009 európskym hlavným mestom kultúry a preslávila ho aj svetoznáma Linzerova torta.
Základné údaje o súperovi:
Názov: LASK Linz
Rebríček UEFA: 106. pozícia
Rok založenia: 1908
Klubové farby: čierna a biela
Štadión: Linzer stadion - kapacita 21 005 divákov
Mesto: Linz (200 000 obyvateľov)
Najväčšie úspechy klubu: 1x víťaz v rakúskej najvyššej súťaži (1964/65); 1x 2. miesto v rakúskej najvyššej súťaži (1961/62, 2018/19); 1x víťaz Rakúskeho pohára (1964/65); 4x finalista Rakúskeho pohára; 1x osemfinále Európskej ligy (2019/20);
Najväčší úspech
LASK alebo Linzer Athletic-Sport-Club píše už vyše 100-ročnú históriu. Jeho najväčším úspechom a zároveň najúspešnejšou sezónou bol ročník 1964/65, kedy sa jediný raz stal majstrom Rakúska a do vitríny získal aj jediný národný pohár. Čo sa týka európskych súťaží, tak jeho najväčší úspech je mimoriadne čerstvý.
Európska paráda
Rakúsky klub pred rokom výborne zvládol skupinovú fázu v spoločnosti Eindhovenu, Rosenborgu a Sportingu Lisabon a nezastavil sa ani v šestnásťfinále, v ktorom si poradil s Alkmaarom. Ťažil najmä z výborných výsledkov na domácej pôde, čo môže byť pre nás varovaním, no tentokrát mu nepomôžu oddaní fanúšikova. Padol až v osemfinále po dvojzápase s Manchestrom United.
Nešťastná „koronakauza“
Sezóna 2019/20 však bola výnimočná a zároveň smutná aj z ďalšieho dôvodu. Ešte pred „koronapauzou“ kráčal za historicky druhým titulom so 6-bodovým náskokom pred Salzburgom. Tím aj s koučom Valérienom Ismaelom však ešte v neistom období zúriacej korony aj napriek zákazu trénoval. Hrozilo mu až preradenie do 2. ligy, no obišiel „len“ so stratou 4 bodov. Mužstvo to však položilo, reštart ligy nezachytilo, skončilo štvrté, čím mu ušla Liga majstrov a odniesol si to aj samotný tréner. Nahradil ho Dominik Thalhammer. Po bankrote v roku 2012, následnom pôsobení v 3. lige a postupnom výstupe na vrchol, keď v najvyššej súťaži po štvrtom a druhom mieste mohol dosiahnuť vrchol, spadol na 4. priečku.
Prechod do súčasnosti
Nový tréner už doprevadil mančaft k dôstojnej rozlúčke v Európskej lige po prehre s Man. United 1:2. Prišiel však o najlepšieho strelca mužstva, 12-gólového Klaussa a príprava na ďalšiu sezónu mu už nevyšla pri jednej remíze a štyroch prehrách. Prvú z nich utŕžil proti Senici 0:2. Nový ročník už začal obstojne. Výhrou nad Austriou 1:0 a remízou s WSG Tirol po dominantnom výkone. Psychická odolnosť mužstva sa však ukáže až teraz.
Káder s prekvapivým prepojením
Káder tvoria sympaticky z prevažnej väčšiny Rakúšania. Nachádzajú sa tu aj piati reprezentanti: Alexander Schlager, Reinhold Ranftl, Thomas Goiginger (Rakúsko), Yevgen Cheberko (Ukrajina) a kolega Davisa a Blackmana z panamskej reprezentácie, Andrés Andrade. Hodnota celého kádra je podľa transfermarktu 31,45 milióna eur, kým naša cena je odhadovaná na 8,80 miliónov eur.
Víťaza 3. predkola čaká v play-off lepší z dvojice Sporting Lisabon-Aberdeen.
dac1904.sk
Toto ste už čítali?
Reportáž: DAC 1904 - Michalovce 0:1 (0:0)
V prvom polčase DAC bol nebezpečnejší, ale to mu nebolo...