Prešov - DAC 0:3 (0:1)

Publikované: 25. september 2016 - 8:40
Podarilo sa! Vyhrali sme naše prvé ligové stretnutie v ročníku, na trávniku nováčika sme zvíťazili rozdielom triedy. Po kostrbatom úvode a domácimi zahodenej penalte skóroval na konci polčasu Štepanovský. Na začiatku druhého dejstva zvýšil na 2:0 Kwin a pohodu na našich kopačkách potvrdil parádnou trefou Szarka. Po trojbodovom zápise sme sa odpútali od dna fortunaligovej tabuľky!

Krisztián Németh urobil oproti predošlému stretnutiu len jednu zmenu v zostave. Ljubičića posadil na lavičku, kým v základnej jedenástke dostal priestor Ľupták. V stretnutí, ktoré sprevádzal výdatný dážď už v piatej minúte po nedorozumení v našich obranných radoch napriahol Leško pred pokutovým územím, Tofiloskeho bránu minul asi o meter. V ďalšom priebehu stretnutia sa hral futbal medzi šestnástkami, kde sme videli len náznaky akcii. V 24. minúte ukázal hlavný rozhodca po Hukovej ruke na biely bod, odkiaľ Leško poslal loptu len do spojnice našej svätyne! O štyri minúty prenechal Sarr loptu po Pačindovom priamom kope Kwinovi a ten v gólovej pozícii prestrelil. Stretnutie opäť pokračovalo neatraktívnym futbalom medzi šestnástkami až prišiel zlom v závere polčasu. V 40. minúte najprv Tubonemi nedokázal zakončiť po Leškovom centri. V ďalšej minúte Štepanovský v pokutovom území nenašiel spoluhráča, kým na druhej strane Tofiloski vyrážal po Leškovom pokuse. Z ďalšej akcie Tofiloski opäť lapal po Leškovom zakončení k pravej žrdi z priameho kopu, aby prišiel náš útok. Oslávenec dvestého štartu v najvyššej súťaži Brašeň rozbehol ďalšiu akciu. Nahral Pačindovi, ktorý v pokutovom území hľadal Szarku, Ákos v stopercentnej príležitosti loptu netrafil ideálne, prepadla však Štepanovskému a on sa už do prázdnej brány nemýlil - 0:1. Po odpískaní prvého polčasu sme tak konečne odchádzali dole z ihriska za priaznivého výsledku!

Druhý polčas sme začali tak ako sme prvý ukončili. V 47. minúte si na Pačindov rohový kop nabehol Kwin a nikým nekrytý zvýšil stav nášho vedenia hlavou na 2:0. Druhý gól úplne zmenil obraz hry. Naši hráči získali pokoj na kopačky, kontrolovali hru s viacerými kombinačnými akciami a konečne hrali sebavedomo. V 59. minúte Pačinda vyhral v pokutovom území vzdušný súboj, vystrelil k vzdialenejšej žrdi, odkiaľ Talian loptu vyrazil. O dve minúty Tofiloski vybehol do trmi-vrmi v šestnástke, loptu netrafil a tak mohol zakončovať Katona, jeho strelu však vykopol z bránkovej čiary Brašeň, lopta sa dostala ešte k Leškovi, no ten pálil v ďalšej tutovke nad. V 69. minúte dostal Szarka dlhý pas na nabehnutie od Sarra, v pokutovom území napriahol a štipľavou strelou k vzdialenejšej žrdi nedal šancu domácemu gólmanovi - 0:3. V 82. minúte sa Dzurík dostal k hlavičke po rohovom kope, z dobrej pozície však nebol dôrazný. O dve minúty Pačinda z priameho kopu mohol zvýšiť na 4:0, nastrelil však len brvno. K podobnej príležitosti z priameho kopu sa dostal Ashiru pred koncom stretnutia a keďže loptu poslal nad bránu, tak sme po záverečnom hvizde mohli oslavovať prvé víťazstvo v ročníku.

Trojbodový zápis u nováčika pre nás znamená odpútanie sa od dna ligovej tabuľky a posun na desiatu priečku. Z ligového víťazstva sme sa radovali po dlhých piatich mesiacoch. Posledný trojbodový zápis sme si pripísali 23.4.2016 v domácom zápase s Podbrezovou, vonku sme dokonca vyhrali po takmer roku. Po radostnom výsledku pokračujeme Slovnaft Cupom, v stredu 28.9. vycestujeme v rámci šesťnásťfinále na pôdu Liptovskej Štiavničky, kde sa stretneme s miestnym futbalovým klubom o 15:30. Ligový súboj nás zase čaká o týždeň v sobotu v Ružomberku.

Krisztián Németh, DAC: „Viete dobre, že prežívame veľmi náročné obdobie. Mali sme výsledkovo katastrofálny vstup do sezóny. Tento zápas bol pre nás kľúčový, chceli sme sa odpútať od dna a po priamej konfrontácii s Prešovom sme na to mali ideálnu príležitosť. Som rád, že moji hráči hrali sebavedomo aj napriek tlaku na naše mužstvo. A tak isto ma teší, že sme potešili trpezlivých fanúšikov a som presvedčený, že výsledok nám pomôže. Myslím si, že mužstvo má vyššiu kvalitu ako je jeho postavenie v tabuľke a tak verím, že v ďalších kolách pôjdeme ešte vyššie v tabuľke.“

Stanislav Varga, Prešov: „Myslím si, že dnes sme zápas prehrali v hlavách. V prvom polčase sme mali prevahu a vypracovali sme si aj menšie šance. K tomu sme nepremenili pokutový kop, čo bol kľúčový moment zápasu a po ňom sme inkasovali na konci prvého a na začiatku druhého polčasu. Mohli sme sa dostať späť do duelu, no Katona trafil v gólovej príležitosti hráča na bránkovej čiare a potom sme trafili vedľa.“