Back to top

Pri nedostatku financií obmedzia Slováci nákupy oblečenia

Publikované: 23. marec 2023 - 12:28
Slováci obmedzia pri nedostatku financií predovšetkým nákupy oblečenia a výdavky za zábavu a kultúru, alebo sa vzdajú dovolenky. Využívajú skôr úspory, na pôžičky sa spoliehajú len minimálne. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.
Pri nedostatku financií obmedzia Slováci nákupy oblečenia

Ako hlavný krok šetrenia uviedlo 65 % Slovákov obmedzenie nákupov oblečenia, čo je o 6 % viac ako minulý rok. Návštevu reštaurácií, kín alebo divadiel si pri zlej finančnej situácii odoprie 54 % Slovákov a 53 % utratí menej za cestovanie a dovolenky.

"Slováci v prípade zníženia alebo úplného výpadku svojich príjmov pri šetrení logicky postupujú od tovaru a služieb, ktoré nepatria ku každodenným potrebám. S ohľadom na medziročný nárast cien elektriny a plynu by sa viac než kedykoľvek predtým snažili ušetriť práve na energiách. Až ako posledné v rade by obmedzili výdavky na vzdelávanie a rozvoj detí, avšak aj tieto úspory už zvažujú častejšie než predtým,"

- uviedla generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

Prípadné finančné ťažkosti by sa úverom vo finančnej inštitúcii alebo pôžičkou od priateľov snažili riešiť necelé dve percentá slovenských domácností, 25 % Slovákov by sa skôr spoľahlo na svoje úspory.

Vlani by sa v prípade zhoršenia finančnej situácie obmedzilo pri nákupe potravín 41 % Slovákov, v súčasnosti je to 51 %. Na prevádzke vlastného auta by sa snažilo ušetriť 18 % slovenských domácností a využívať viac hromadnú dopravu.

ma7 | TASR

Toto ste už čítali?

Cookies