"Hlavným dôvodom zatvárania prevádzok je pokles dopytu a chýbajúci hostia," uviedol Marek Harbuľák, prezident AHRS.
Až tri štvrtiny opýtaných manažérov prevádzok uviedlo, že v januári 2022 zaznamenali pokles tržieb o viac ako 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. V januári dosiahlo 60 % hotelov a penziónov vyťaženosť svojich kapacít do 20 %. Len necelých 12 % hotelov a penziónov malo obsadenosť vyššiu ako 40 %, čo predstavuje úroveň, pri ktorej tržby zvyčajne pokryjú náklady.
Ako hlavné dôvody poklesu uviedli prevádzkovatelia meniace sa opatrenia, predovšetkým podmienky na vstup hostí do prevádzok zariadení (51 % prevádzkovateľov). Iba 12 % z nich vidí ako hlavnú príčinu poklesu obavu hostí z možného nakazenia sa ochorením COVID- 19.
Hotelieri a gastroprevádzky pritom neočakávajú zlepšenie situácie ani vo februári a marci. Vývoj rezervácií a dopytov je stále veľmi nízky. Pobytové hotely a penzióny dúfajú, že jarné prázdniny a zmiernenie opatrení by mohli o niečo zvýšiť vyťaženosť ich kapacít. Pre absenciu zahraničných turistov a chýbajúce podujatia bude však situácia v mestských hoteloch aj vo februári a marci naďalej zlá.
AHRS preto navrhuje, aby sa obdobie poskytovania štátnej pomoci za súčasného nastavenia podmienok rozšírilo na mesiace január až marec 2022. Ide predovšetkým o príspevok na udržanie pomoci v projekte Prvá pomoc, ako aj pomoc pre cestovný ruch, ktorú poskytuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR.
(NZS/Felvidék.ma/Webnoviny)
Toto ste už čítali?
Práce na železničnej trati Komárno-Bratislava 28. novembra
Leo Express informuje cestujúcich, že z dôvodu prác na...