V prvej časti rokovania sa prerokovala petícia podaná rodičmi proti centralizácii kuchýň MŠ. V zastúpení rodičov Zsolt Beke prečítal ich vyhlásenie, ktoré uverejňujeme v pôvodnom znení, redakcia nezodpovedá za obsah a formu dokumentu:
„Nespokojní rodičia detí, ktoré chodia do materských škôl v pôsobnosti mesta Dunajská Streda protestujeme proti zrušeniu v súčasnosti existujúcich deviatich materských škôl zriadeniu štyroch materských škôl a piatich elokovaných pracovísk a proti zrušeniu školských jedální a zriadeniu centrálnej kuchyne/centrálnych kuchýň/. Podľa nášho názoru by sieť materských škôl pozostávajúca z deviatich materských škôl s právnou subjektivitou dalo väčšiu istotu v zachovaní charakter, nerušené fungovanie jednotlivých materských škôl, takouto sieťou by boli na maximálnej úrovni využité konkurzy, predchádzala by konflikty vo finančných zabezpečení a osobných záujmov medzi materskou školou s právnou subjektivitou a k nej zaradenej, zaradených elokovanými pracoviskami. Likvidovaním školských jedální by sa stratil kontakt medzi deťom a kuchárkam, včasné stravovanie detí by sa stalo nevyriešiteľným, ďalej rozvoz jedál by zvýšilo riziko infekcie.
Vedenie mesta prízvukuje argumenty ekonomickosti a modernosti, pritom jeden z rodičov na poslednom zasadnutí žiadal Mestské zastupiteľstvo, aby konkrétnymi výpočtami potvrdilo ekonomickosť štyroch materských škôl s právnou subjektivitou voči deviatim, pričom odpoveď nedostal. Oproti vedeniu mesta si myslíme, že minimálny finančný zisk neodôvodňuje prehliadnutie pedagogických a humánnych zásad. Najvážnejší filozofovia našich čias na tomto úseku tvrdia, že najdôležitejšie je osobné nadväzovanie k deťom, čo takýmto rozhodnutím by sa poranilo. Podľa nás názor mestského zastupiteľstva je zaostalý, podľa ktorého technická inovácia všetky problémy vyrieši – duševné hľadiská sú na takej istej úrovni.
S ohromením sme skonštatovali, že vedenie mesta sa takto rozhodlo, pričom vystupuje s podporením politickej strany SMK. Cítime v tom kontradikciu, tým, že politická strana SMK podporuje teóriu zachovaniu malých škôl, a škôl s vyučovacím jazykom národnostných menším, vedenie mesta Dunajská Streda vo zvýšení počtu materských škôl s právnou subjektivitou v názore svojej politickej strany sa nezúčastňuje. Tvrdíme to v nadväznosti vyhlásenia predsedu Zväzu maďarských pedagógov na Slovensku, Tibora Jókaiho, týkajúceho sa k tejto problematike, ako by sa dalo vyhýbať zatvorení maďarských škôl z dôvodu nízkeho počtu študentov: „ S jedným efektívnym a už dávno aktuálnym programom materských škôl. Preto zväzu maďarských pedagógov na Slovensku najprv na úrovni politickej, ďalej na praktickej a odbornej úrovni je potrebné otvoriť problematiku v nedostatku materských škôl s vyučovacím jazykom maďarským.
Naše myšlienky, prijatie takejto zodpovednosti za zachovanie, zriadenie deväť materských škôl s právnou subjektivitou podporilo podpisom našej petície 1434 občanov. V prípade, že vedenie mesta Dunajská Streda našu petíciu, náš protest nezohľadní pri rozhodnutí v danej otázke, podpora uvedeného počtu občanov oprávňuje nás, aby sme dôkladne sledovali všetky diania v súvislosti materských škôl a v súvislosti so stravovania, stravovacieho systému základných a materských škôl a pred najbližších volieb do mestského zastupiteľstva s vyššie uvedenými argumentmi zrealizujme ďalšiu občiansku kampaň voči terajšími členmi mestského zastupiteľstva.“
Primátor Zoltán Hájos odmietol, že by táto záležitosť mala politické zázemie, ako sa vyjadril, v dôsledku zmien nebude ohrozená ani prevádzka MŠ, ani pracovné miesta pedagogických zamestnancov, reč je iba o zmene v hospodárskom riadení. Zároveň spomenul, že mesto nechce zasahovať do výchovno-pedagogickej práce. Ágota Antal uviedla, že rodičia prišli s obavami a treba ich vypočuť. Gabriella Jarábik súhlasila s Ágotou Antal a dodala, že deti potrebujú rodinné prostredie, kde by sa cítili dobre. László Bachmann upokojil rodičov, že počas svojej cesty v českom meste sa aj on mohol presvedčiť, na akej profesionálnej úrovni môže fungovať centralizovaný systém kuchýň. Rodičia sa nemusia obávať, že by prevážali jedlo v skorodovaných alebo z hygienického hľadiska nesprávnych nádobách.
Poslanci napokon petíciu hlasovaním vzali na vedomie, potom po dlhej diskusii schválili aj úver v hodnote 3,2 milióna eur, z ktorého sa v nasledujúcom období môže realizovať rozvoj infraštruktúry. V pokračovaní poslanci rozhodli o rozpočte mesta na rok 2017, v ktorom je zahrnutých 9 MŠ bez právnej subjektivity. Počas diskusie Marián Ravasz uviedol, že je potrebné znížiť náklady na odvoz komunálneho odpadu, pretože v porovnaní s podobnými mestami sú príliš vysoké. Podľa jedného návrhu by mesto malo merať množstvo odvezeného odpadu, lebo náklady na meranie vo vzťahu k potenciálnym úsporám nie sú vysoké. Primátor Hájos v súvislosti s tým poznamenal, že sa na skládky odpadu dostane veľa tam nepatriaceho odpadu, dlhodobejším riešením toho môže byť zberný dvor, o vytvorenie ktorého sa mesto snaží.
Rolandovi Hakszerovi sa zdala výška podpory pre DAC privysoká, Attila Karaffa vyjadril svoju radosť z väčších zdrojov pre podporu kultúry, zatiaľ čo Pavol Sebők vyzdvihol, aké je dôležité, aby sa z úveru realizovala výstavba čo najväčšieho množstva miestnych komunikácií a chodníkov.
Poslanci potom 22 hlasmi prijali rozpočet mesta na rok 2017, hlasovania sa zdržal jeden a proti hlasoval tiež jeden poslanec.