Nachádzate sa tu

Privykanie na škôlku

Toto ste už čítali?

Publikované: 2019, august 27 - 10:08 | Vzdelávanie
Privykanie na škôlky je náročným obdobím pre dieťa i pre rodičov. Ide o prvé vážnejšie odlúčenie, čo predstavuje aj začiatok osamostatňovania sa. Dieťa doteraz visiace len na nás spoznáva svojich rovesníkov, učiteľky, už nielen my sme preň dôležití. Často je to pre rodičov ťažšie ako pre dieťa.
Privykanie na škôlku

Pre sociálny rozvoj dieťaťa je dôležitá hra s rovesníkmi, ich spoločnosť. Ono po tom túži, len o tom zatiaľ nevie.

Každé dieťa reaguje na škôlku, na odlúčenie, ináč. Nevadí, ak zo začiatku dlho plače, aj keď to vie byť bolestivé.  Na obavy by bol dôvod vtedy, ak by sa to všetko odohralo bez jedinej kvapky slzy. Možno bude privykanie trvať dlhšie – v niektorých prípadoch aj týždne.

Dieťaťu je o to ťažšie, ak vidí, že aj rodičovi je zaťažko pustiť mu ruku, že si nie je istý, či robí dobre. Preto treba dieťa povzbudzovať, rozprávať mu veľa pozitívnych vecí o škôlke, o deťoch a učiteľkách. Sú tam hračky, aké doma nemá, aj to môže byť zaujímavé.

Odlúčenie od rodičov nezanechá v dieťati trvalé následky, v tomto veku ide práve o potrebu, len treba postupovať v krokoch. Náhle kroky mu môžu priťažiť. Vytrvalá práca skôr či neskôr prinesie ovocie.

Peer Krisztina / koloknet.hu

Preklad do slovenčiny: Soňa Szabadosová