Back to top

Program #PodnikavaGeneracia pozná víťazov!

Publikované: 21. február 2025 - 12:54
Na finálovom podujatí akceleračného programu #PodnikavaGeneracia, ktorý realizuje Centrum vedecko-technických informácií SR pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, sa v stredu 19. februára predstavilo 10 tímov mladých ľudí, ktorí si pre svoje prvé pracovné kroky vybrali cestu podnikania. V rámci Demo Day odprezentovali vlastné startupy pred expertnou porotou.
Program #PodnikavaGeneracia pozná víťazov!

Desať tímov prinieslo desať nápaditých a rozmanitých projektov: od zážitkového ubytovania v prírode cez aplikáciu na fyzioterapeutické cvičenie s asistenciou AI až po použitie umelej inteligencie pri pohovoroch do zamestnania.

Aj vďaka 10-týždňovému akceleračnému programu #PodnikavaGeneracia mohli všetky študentské tímy absolvovať offline mentoring od špičkových mentorov. Súčasťou programu boli aj online workshopy zamerané na podnikavosť a praktické zručnosti, ktoré viedli úspešní odborníci a podnikatelia zo startupovej scény.

Výsledok sa dostavil: pred verejnosť predstúpili argumentačne zdatné a pripravené tímy.

Namiesto jedného víťaza porota vybrala dvoch! Sú to tímy startupov MeltFlex a Upfan.

„Mladí ľudia na Slovensku majú talent, odvahu aj skvelé nápady. Našou úlohou je vytvoriť im také podmienky, aby svoje inovácie dokázali premeniť na úspešné podnikateľské príbehy. Programy ako Podnikavá generácia im dávajú obrovskú príležitosť. Verím, že táto skúsenosť im pomôže rásť a inšpiruje ďalších študentov, aby sa nebáli podnikať a tvoriť budúcnosť Slovenska,“

- povedal minister školstva Tomáš Drucker.

Hlavná výhra pre dva víťazné tímy

Startup MeltFlex –štvorčlenný tím vysokoškolských spolužiakov Matúš Koleják, Heorhi Davydau, Vladyslav Gusiev a Martin Sivák z Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave. Vytvorili špeciálne robotické rameno pre neplanárnu 3D tlač, s pomocou ktorého dokázali prekonať niektoré obmedzenia tradičných tlačiarní.

Startup Upfan – širší tím reprezentuje hlavná štvorica Andrej Nagy a Janka Chovancová z University of Worcester, Jakub Jelínek z FIIT STU a Lukáš Nemec, absolvent EUBA. Sú tvorcami inovatívnej ticketingovej platformy, ktorá poskytuje organizátorom plnú kontrolu nad predajom vstupeniek. Aplikácia využíva dynamické QR kódy pre zaistenie pravosti lístkov, elimináciu podvodov a chráni fanúšikov pred predraženými vstupenkami.

Hlavná výhra pre dva víťazné tímy je návšteva v prestížnej americkej univerzite Georgia Institute of Technology v Atlante, (Georgia Tech) a v technologických firmách v Silicon Valley, kde budú mať možnosť predstaviť svoje startupy mentorom a investorom v USA a získať neoceniteľnú spätnú väzbu.

„Keď sme videli kvalitu oboch startupov, rozhodli sme sa zmeniť  pravidlá a podporíme oba. Cesta do USA im môže zmeniť prístup k biznisu, eskalovať, získať nových zákazníkov, novú skúsenosť. Bolo by nespravodlivé ukrátiť jeden z týchto dvoch tímov o takúto príležitosť,“

prezradil člen poroty, odborník na inovácie, startupista a podnikateľ Jakub Janega.  

Mladé začínajúce tímy tak spolu poputujú za oceán, aby získali príležitosť rozbehnúť svoje projekty naplno.

„Program Podnikavá generácia osloví startupy, ale aj začínajúcich podnikateľov, ktorí nevedia presne, ako na to. No aj tých, čo už majú nejakých zákazníkov. Program bol pestrý, workshopov bolo veľa: nájdu si v nich to svoje bez ohľadu na to, v akom štádiu sú,“ hovorí o zmysle zapojiť sa do programu jeden z víťazov – Andrej Nagy (CEO Upfan).

Matúš Koleják z tímu tvorcov MeltFlexu sa zapojil do programu najskôr kvôli ceste do USA: „Keďže máme hardwarovo-softvérový produkt, je to niečo komplexnejšie, preto chceme ísť do Ameriky, kde je ľahšie získať investíciu práve na takýto produkt.“ Oceňuje však, ako veľmi ho mentorsky posunuli odborní poradcovia. Ďalším študentom, ktorí chcú podnikať, odkazuje: „V mladosti treba riskovať a treba to skúsiť, nikdy nevieme, ako to dopadne. Aj ja som takto pred dvoma rokmi začal. Risk je zisk, nič som nestratil.“

Členom expertnej poroty bol aj Róbert Zsembera, štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum MŠVVaŠ SR, ktorý vyhlásil, že chce naďalej pokračovať v rozvoji podnikavosti na vysokých školách a plánuje vytvoriť  samostatný učebný predmet zameraný na podnikanie.

Generálny riaditeľ CVTI SR a ďalší z porotcov Róbert Gálik vyjadril presvedčenie, že „v budúcnosti oslovíme širší okruh uchádzačov, ktorí majú potenciál rozvíjať svoje schopnosti v tomto programe. Čím širšia bude báza talentov, tým kvalitnejšie projekty získajú podporu.“

Dva inovačné programy CVTI SR #PodnikavaGeneraciaEduHack už poznajú mená všetkých víťazov. Študenti získali vďaka nim neoceniteľnú príležitosť nadobudnúť praktické skúsenosti, nadviazať nové kontakty a získať podporu pre realizáciu podnikateľských nápadov. Víťazov obidvoch programov čaká spoločná pracovná cesta za oceán do Georgia Tech v Atlante a technologických firiem v Silicon Valley.

Odbor komunikácie CVTI SR (Centrum vedecko-technických informácií SR)

Toto ste už čítali?

Cookies