Prvá päťka vonku

Publikované: 16. apríl 2019 - 14:55
Sobotňajšie víťazstvo 5:0 v Nitre proti Seredi je novým rekordom pre DAC na ihriskách súperov v najvyššej súťaži a vyrovnanie absolútneho klubového maxima.

Od postupu do najvyššej súťaže v roku 1985 je aktuálna sezóna pre DAC 24. v prvej lige. Doteraz sme v nej odohrali 745 stretnutí, z toho 377 na ihriskách súperov. Vyhrať vonku sa nám podarilo 58-krát a až teraz v Nitre proti Seredi sme dokázali streliť 5 gólov!

Ide o skutočne výnimočný úspech, veď ani štyri góly vonku nie sú pre nás úplne bežnou záležitosťou. Viac ako trikrát sme na štadiónoch súpera skórovali len štvrtý raz:

14. júna 1987: Dukla Praha-DAC 1:4, góly Šoltés 2, Liba, Bartoš

11. júna 1994: Prešov-DAC 4:4, góly Diňa 2 (1 z 11m), Ürge, Tomáš

19. mája 2018: Ružomberok-DAC 0:4, góly K. Vida 2, Ljubičić, Bayo

13. apríla 2019: Sereď-DAC 0:5, góly Divković 2, Kalmár (11 m), Davis, Čmelík

Po 45 minútach svietilo na svetelnej tabuli 3:0 v náš prospech. Bol to len tretí prípad, kedy sme si ako hosťujúci tím v prvom polčase vypracovali takýto náskok. Prvý bol pri spomínanej remíze 4:4 proti Prešovu v júni 1994 a druhý vlani v máji v Ružomberku pri pamätnom víťazstve 4:0.

Víťazstvo 5:0 je pre nás vôbec najvyššie v 1. lige, aj keď berieme do úvahy domáce stretnutia. Viac ako päť gólov sme ešte nikdy nestrelili, takýto nástrel sa nám podaril v desiatich zápasoch a päťgólovým rozdielom sme vyhrali 6. krát. Vonku to bol prvý prípad!

Päťgólové zápasy DAC-u v najvyššej súťaži:

3. mája 1989, DAC-Slovan 5:2, góly Kašpar 2, Simon, Takáč, Mičinec

19. novembra 1989, DAC-Brno 5:0, góly Király 3, Simon 2

10. decembra 1989, DAC-Slavia 5:0, góly Király 2, Fieber, Pavlík, Klusáček vlastný

6. decembra 1992, DAC-Bohemians 5:0, góly Jančula 2, Prokop, Radványi, Janů vlastný

11. júna 1995, DAC-Banská Bystrica 5:4, góly Pinte 2, Súkenník (11 m), Fieber, Zsákovics

21. augusta 1999, DAC-Prievidza 5:1, góly Simon 3, Balla, Radványi

29. augusta 2015, DAC-Podbrezová 5:1, góly Szarka 4, Ľupták

25. februára 2017, DAC-Prešov 5:0, góly Pačinda 2, Sarr, Vida, Šafranko

1. septembra 2018: DAC-Sereď 5:0, góly K. Vida 2, Kalmár, Tretiakov, vlastný Adekuoroye

Zdroj: fcdac.sk