Reportáž: DAC 1904 – Banská Bystrica 1:0 (1:0)

Publikované: 21. máj 2023 - 9:19
Historický zápas! DAC v ňom zavŕšil rekordnú sezónu s najvyšším počtom víťazstiev aj získaných bodov, striebro v nej získal tretíkrát v histórii, chváliť sa môže najlepším strelcom ligy Nicolom Krstovićom a videl aj posledný tanec svojej legendy Erica Davisa. Včerajší deň bol výnimočný a užiť si ho s ním išlo fantastických 9 155 fanúšikov.

Pred posledným ligovým stretnutím sezóny spravil tréner Adrian Guľa štyri zmeny v základnej jedenástke. Do bránky sa postavil Veszelinov a príležitosť dostali aj Andzouana, Pinto a lúčiaca sa legenda, Eric Davis. Na lavičku sa zase posadili Petráš, Niarchos, Mendez a Leginus. Pred zápasom sme boli svedkami množstva veľkolepých udalostí. Fanúšikovia nám pripravili pri nástupe prekrásnu choreografiu a okrem toho sme videli slávnostné odovzdávanie strieborných medailí. Začali sme aktívnejšie, ale prví pohrozili hostia. Balić centrom od rohovej zastávky našiel v ôsmej minúte svojich spoluhráčov v šestnástke, ale tí sa v nebezpečnej pozícii neporozumeli. O tri minúty Kalmár z rohu naservíroval loptu Kružliakovi, ktorému chýbal krok k jej dorazeniu do odkrytej bránky. Rohy sa kopali na jednej aj druhej strane a po takmer každom museli byť gólmani v strehu. V 22. minúte sme sa dostali do vedenia. Dimun fantastickou prihrávkou za obranu vysunul Krstovića do samostatného nájazdu a najlepší strelec ligy otvoril skóre duelu chladnokrvným zakončením z prvej k ľavej žrdi – 1:0. Aj po góle sme boli aktívnejší a najviac Krstović, ktorý však už bol lepšie strážený. V 27. minúte sa k strele dostal Dimun, ktorému ale v dobrej pozícii lopta nesadla ideálne na kopačky. Významná udalosť nastala v čase 31:00. Fanúšikovia odpálili svetlice a postojačky vzdali hold lúčiacej sa legende Davisovi s číslom 31 na drese. V 39. minúte sa Kalmár preštrikoval do našej šestnástky, kde si však príliš nadhodil loptu, ktorá tak skončila v Hruškovom náručí. O dve minúty nás zase vystrašil Hanes, ktorý prudko zakončil tesne nad brvno. To bolo pre prvý polčas, ktorý sme vyhrali zaslúžene, všetko.

Do druhej polovice stretnutia sme sa pustili bez striedania na rozdiel od nášho súpera, ktorý Svetlíkom vystriedal nášho kmeňového hráča Balića. V 53. minúte poslal Davis z ľavého krídla krásny nadýchaný center na Krstovića, ktorý sa však tiesnený nedokázal dostatočne oprieť do lopty. Po hodine hry boli Banskobystričania blízko vyrovnania, Köröš zahral roh na Franka a keďže na jeho hlavičku Veszelinov nezareagoval, tak skončila na našom brvne. V sedemdesiatej minúte sa Krstović ocitol nestrážený v šestnástke, ale jeho strela sa medzi tri žrde nezmestila. O minútu zase Davis našiel na bližšej žrdi Muhamedbegovica, ktorému chýbalo málo k dotlačeniu lopty za Hruškov chrbát. V 82. minúte sa Krstović ocitol v nádejnej akcii, avšak z ostrého uhla sa do priestoru bránky netrafil. O minútu mal náš najlepší strelec opäť gól na kopačke, Pinto parádnym centrom z pravého krídla umiestnil loptu na nohu Krstovića, ktorý vystrelil bez prípravy k žrdi, no gólman hostí parádnym zákrokom zabránil gólu. Veľké veci sa však začali diať v 86. minúte. Práve tá minúta totiž bola posledným tancom našej legendy Davisa, ktorému spoluhráči spravili špalier. Eric, Gracias! Po striedaní sme mali ešte ďalšie veľké šance na góly. Najprv po Kachútovom centri chýbalo Nebylovi málo k hlavičke a následne po centri Káčera hlavičkoval Muhamedbegovic tesne vedľa. Gól už nepadol, no futbalová siesta sa napriek tomu mohla začať. Po záverečnom hvizde sme oslávili striebro, Erica Davisa a rovnako sa vyhlasovala jedenástka sezóny podľa Únie futbalových profesionálov. Z nášho klubu sa do TOP11, ktorú si zvolili sami hráči, dostali Nikola Krstović, Spyridon Risvanis, Miroslav Káčer a Samuel Petráš. Gratulujeme!

Dvadsiate víťazstvo v ligovom ročníku znamená, že sezónu končíme dva body za Slovanom. Naša rekordná sezóna 2022/23 sa definitívne skončila. Ďakujeme za pozornosť počas celej sezóny, rovnako ďakujeme hráčom za skvelé výkony a najlepším fanúšikom na Slovensku zase za vytrvalé povzbudzovanie. Prípravu na novú začíname 9. júna.

Adrian Guľa, DAC: „Veľmi ťažko viem slovami vyjadriť emóciu, ktorú som dnes na zápase zažíval. Ako fanúšikovia poďakovali Davisovi a Krstovićovi, to sa nedá slovami vyjadriť. Som rád, že som mohol zažiť takú skvelú sezónu, že som súčasťou tohto veľkého klubu. V zápase sme mali svoje ciele. Poďakovať sa víťazstvom fanúšikom za sezónu, predviesť dobrý výkon a to všetko sa nám podarilo. Chceli sme zároveň urobiť maximum, aby sa Krstović stal najlepším strelcom, aby sme dosiahli najviac víťazstiev v histórii a udržali si čisté konto. Všetko sa nám to podarilo. Ešte raz, je neskutočné, ako naši fanúšikovia poďakovali Ericovi Davisovi za odvedené výkony. Poďakovať sme sa mu chceli aj my, a to sme tiež splnili. Veľmi sa teším z konca tejto sezóny a verím, že do ďalšej pôjdeme ešte silnejší. Urobíme všetko preto, aby sme takúto sezónu zopakovali a vylepšili ju najvyššou métou. Spravili sme vo všetkom rekord, no napriek tomu sa našiel klub, ktorý nás predbehol. Gratulujem Slovanu k titulu. My sme šli na maximum síl. Oceňujem, že sme mali vynikajúci kontakt s fanúšikmi, ktorí nám dávali silu do každého jedného dňa a s nimi sme boli silnejší. Ďakujem im za fantastickú podporu počas celej sezóny. Do ďalšej chceme ísť silnejší a verím, že dosiahneme to, o čom všetci snívame.“
Michal Ščasný, Banská Bystrica: „Do zápasu sme šli s určitým zámerom a s vedomosťou, že v utorok nás čaká semifinále o Konferenčnú ligu. Nezobrali sme preto až 7 hráčov, Balića sme vystriedali po polčase, no po zápase musím vyzdvihnúť mnohé pozitíva. Migaľa aj Kupčík zahrali skvelo, a proti silnému súperovi sa predviedli aj hráči, ktorí ešte nemajú skúsenosti s takou úrovňou futbalu. Chalani ukázali, že s nimi môžem rátať a môžu sa stať platnými členmi základnej zostavy.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC – Banská Bystrica kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - MFK DUKLA BANSKÁ BYSTRICA 1:0 (1:0)