Reportáž: DAC 1904 - Banská Bystrica 3:0 (1:0)

Publikované: 15. august 2022 - 8:30
Nádherný nedeľný večer v MOL Aréne! Hráči DAC-u sa postarali o ďalší krásny zážitok pre skvelých žlto-modrých fanúšikov. Naše mužstvo po pomerne vyrovnanom, no úspešnom prvom polčase, druhý absolútne ovládlo. Okrem krásnych gólov fanúšikovia mohli byť svedkami množstva okulahodiach kvalitných akcií, pri ktorých futbalové srdce doslova zaplesalo. DAC tak naďalej zostáva na dosah Slovana.

Oproti zápasu Európskej konferenčnej ligy, ktorý sme len pred troma dňami odohrali v Bukurešti, spravil náš tréner tri zmeny v zostave. Risvanis a Ramadan kvôli náročnému programu zostali na lavičke a Brunetti dostal možnosť oddýchnuť si mimo zostavy. Namiesto nich dnes dostali dôveru trénera Guľu Kružliak, ktorý proti FCSB nehral pre kartový trest, po uzdravení nastúpil Davis a do základnej zostavy sa vrátil aj Veselovský.

Po hvizde rozhodcu na nás súper vybehol s maximálnym odhodlaním. Už v druhej minúte musel Veszelinov lapať Záhumenského zakončenie. Po troch-štyroch minútach sme už opraty zápasu zobrali do vlastných rúk (a nôh). Balogh, Krstović a ani Veselovský však svoje náznaky šancí ešte nezúročili. V štrnástej minúte, žiaľ, Davis pre zranenie nútene skončil a namiesto neho nastúpil Ciganiks. O štyri minúty sme zazmätkovali v obrane, všetky lopty sme však nakoniec odvrátili a Kupčík záverom poslal loptu nad. Hra sa v prvom polčase prelievala zo strany na stranu, a tak sme zase boli aktívnejší my. V 32. minúte Krstović výborne odhadol zámer hostí, vypichol loptu a dostal sa do samostatného nájazdu. Jeho snaha streliť Hruškovi jasličky však nebola úspešná a dorážka Balogha skončila tesne nad brvnom. Krstović vystrelil aj o štyri minúty, ale tentokrát jeho pokusu chýbala väčšia presnosť. V 38. minúte dostal Balogh od Krstovića výbornú loptu do šestnástky, no nezvládol ju skrotiť. O tri minúty si Veselovský svojou šikovnosťou pripravil palebnú pozíciu, no v rozhodujúcej chvíli sa trochu pošmykol, a tak lopta dopadla tesne vedľa ľavej žrde. Počas nadstaveného času Krstović vybojoval priamy kop z nebezpečnej pozície. K jeho rozohraniu sa postavil Szánthó, ktorý sa trafil fantasticky do ľavého horného rohu, kde Hruška nemal nárok zakročiť - 1:0. Pomerne vyrovnaný polčas sme na našu radosť gólom do šatne doviedli do víťazného konca.

Druhá polovica stretnutia začala bez zmien na jednej či druhej strane. Aj v úvode druhého dejstva nás Banská Bystrica poriadne vystrašila. Najprv si po Faškovej štandardke takmer vsietil vlastný gól Szánthó a následne sme sa museli brániť ďalším trom nebezpečným centrom. Udreli sme však v 52. minúte. Veselovský poslal fantastickú pätičku z prvej, Nicolaescu sa nesebecky postaral o protihráča, čím daroval Ramadanovi dostatok priestoru a on ho geniálne zúročil, posadil si Hrušku aj obrancu a už naozaj nebolo o čom - 2:0. O dve minúty dostal Nicolaescu do šestnástky dobrú loptu, no zaplietol sa do svojich kľučiek. V 64. minúte naši hráči predviedli ďalšiu okulahodiacu akciu. Lopta na trase Veselovský, Krstović a Káčer skončila po výbornej prihrávke u našej gólovej mašiny, ktorá ale v ostrom uhle nenašla štrbinku na gól. V 66. minúte nás ešte vystrašil Polievka, keď si s ním neporadila dvojica Káčer – Kružliak, a tak lopta skončila len tesne vedľa ľavej žrde. Platilo nedáš-dostaneš a hneď z ďalšej fantastickej akcie sme pridali aj tretí gól. Veselovský poslal center na vzdialenejšiu žrď, odkiaľ Nicolaescu hlavou loptu vrátil pred bránku, kde Krstović suverénnym spôsobom zavesil a takmer roztrhal sieť - 3:0. V 76. minúte sme neboli ďaleko ani od štvrtého gólu, po rohu pristála lopta na Kružliakovej hlave, náš dnešný kapitán je expert na tieto situácie, no tentokrát netrafil presne. Záver stretnutia sa dohrával, no aj napriek tomu nebola núdza o viacero zaujímavých akcii. Vyložená šanca na gól však už nevznikla.

Zaslúžený trojbodový zápis a tretie víťazstvo v ročníku znamenajú, že sme sa udržali na 2. mieste, bod za Slovanom. Prvýkrát od začiatku ligovej sezóny si hráči budú môcť trochu vydýchnuť, pretože nás uprostred týždňa nečaká žiadny zápas. Vidíme sa až budúcu sobotu 20. augusta o 18:00, kedy nás v 6. kole Fortuna ligy čaká krajské derby na pôde Spartaka.

Hodnotenie trénera
Adrian Guľa, DAC: „Gól v závere polčasu nám nesmierne pomohol. Dovtedy sme neboli úplne presní a rovnako sme nehrali ani v dostatočnej intenzite. V 2. polčase sme už ukázali dobrý tímový výkon a aj keď súper miestami hrozil individuálnou akciou alebo štandardkou, tak sme to zvládli. Po prestriedaní sme zvýšili tempo. Ďakujem fanúšikom za celozápasovú podporu, ktorú si nesmierne vážime. Súper nastúpil s piatimi stopérmi, čomu nie je ľahké čeliť, no zvládli sme to a dnes sme si zaslúžili vyhrať. Ďakujem mužstvu za predvedený výkon.“
Michal Ščasný, Banská Bystrica: „Zápas sa mi ťažko hodnotí, keďže sme s Dunajskou Stredou prehrali 0:3. Zápas ovplyvnilo, respektíve nám nepomohol gól v poslednej sekunde 1. polčasu. V druhom dejstve sa už prejavila obrovská kvalita DAC-u, ktorý má výborného trénera, štadión aj hráčov a to sa potvrdilo. Ja sa môžem môjmu mužstvu poďakovať za statočný výkon a za to, že sa snažilo plniť taktické záležitosti. Robili sme čo sa dalo, ale výsledok je aký je a musíme ísť ďalej.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Banská Bystrica kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - MFK DUKLA BANSKÁ BYSTRICA 3:0 (1:0)