Reportáž: DAC 1904 - Slovan 2:0 (1:0)

Publikované: 25. apríl 2022 - 8:39
DAC zdolal už istého majstra! To je hlavné skonštatovanie z derby proti svojmu úhlavnému rivalovi. Naše mužstvo na začiatku Slovan prekvapil vysokým tempom, no postupe sa mu dorovnalo, pridalo aj srdiečko s účinnou druhopolčasovou taktikou, ktorá ho nikam nepustila a je z toho parádne víťazstvo. DAC ďakuje svojim fanúšikom, že 2. víťazstvo za sebou mohol sláviť pred skvelou kulisou.

Oproti poslednému ligovému stretnutiu, v ktorom sme si proti Žiline pripísali víťazstvo 2:0, nastala v našej základnej zostave jedna zmena, aj to nútená. Pre karty musel pauzovať Dimun a namiesto neho sa do úvodnej jedenástky dostal Njie. Už pred zápasom sme si mohli užiť krásnu žlto-modrú choreografiu tvorenú dymovnicami a zároveň bol Moumou aj z rúk našej legendy Pavla Diňu ocenený za najkrajší gól mesiaca marec. Ďakujeme a gratulujeme!

Hostia sa napriek istému titulu pustili do zápasu s maximálnym nasadením. Ich bola aj prvá vážnejšia príležitosť, keď Green v 7. minúte vnútri šestnástky pálil z prvej, parádny Veszelinov nás však podržal. Horúco bolo pred našou bránkou v pätnástej minúte. Božikov poslal luxusný center do šestnástky na Pauschekovu hlavu, no po jeho zakončení sa Veszelinov zaskvel ďalším výborným zákrokom. V 20. minúte sme už hrozili my, Verlinden si vnútri šestnástky pripravil strelecký pokus a aj keď bol sčasti tečovaný, tak Chovan musel zasiahnuť voči skackavej strele. Na druhej strane strieľal opäť Green, ale náš dobre postavený brankár sa nenechal zaskočiť. O päť minút nás vystrašil Veszelinov s vypýtaným ošetrením, našťastie však mohol bezpečne pokračovať v zápase. Po pol hodine sme inkasovali, ale mohli sme si vydýchnuť, keďže rozhodca odpískal faul na nášho brankára. V 36. minúte zahrával Lovat priamy kop z nebezpečnej vzdialenosti a poriadne rozjasal našich fanúšikov, keďže bol viac nepresný, ako by sa patrilo. Okolo 40. minúty sme najprv čakali na posúdenie faulu na Balogha VARom a následne rozhodca nečakane začal hru, s čím výhodu získal súper, nedali sme sa prekvapiť. Sporný moment nás nakopol a od toho momentu sme na súpera ešte viac pritlačili a v nadstavenom čase sme sa dokonca dočkali aj gólu. Verlinden centroval z ľavého krídla, odkiaľ lopta doletela na zabudnutého Balogha, ktorý už len loptu dorazil hlavou, a rozjasal tak naše fantastické publikum - 1:0. Počas osláv mohol Ciganiks pridať druhý gól, lopta však tesne minula Chovanovu konštrukciu. To bolo pre atraktívny 1. polčas všetko. Boli sme po ňom skutočne spokojní.

Druhý polčas začal bez striedania a z oboch strán opatrnejšie. Ako prví sme pohrozili my, Krstović si našiel palebnú pozíciu na hranici pokutového územia, jeho pokus skončil v bočnej sieti. Hra ďalej pokračovala prevažne medzi šestnástkami, čo nám vyhovovalo, keďže umnou taktikou sme hostí nepúšťali k našej bránke a navyše sme v 70. minúte po dvojnásobnom striedaní udreli druhýkrát. Balogh sa z pravého krídla rozhodol pre trochu netradičnú prihrávku po zemi, no našiel Krstovića, ktorý síce na dvakrát, ale dostal loptu za Chovanov chrbát – 2:0. O dve minúty sme vsietili aj tretí gól a aj keď bol nakoniec vlastný od Slovanistu, tak rozhodca odmával ofsajd. V závere stretnutia sme súpera dlhšie nepustili bližšie k našej bránke, no v 89. minúte predsa len Holman zahral rovno tri rohové kopy. O všetky sme sa našťastie bez problémov vedeli postarať. Pre dnešné veľké derby to bolo všetko, a tak sme po záverečnom hvizde mohli začať sláviť veľkolepý triumf nad už istým majstrom.

Dvanáste víťazstvo v ročníku znamená, že sme dnes spravili dôležitý krok ku konečnému 4. miestu po nadstavbovej skupine o titul. Už teraz je takmer isté, že si sezónu predĺžime barážou o Konferenčnú ligu, no dovtedy máme na programe posledné tri zápasy. Najbližšie cestujeme do Trnavy, kde si v sobotu 30. apríla o 18:00 zmeriame sily s domácou Sereďou.

Hodnotenie trénera
Joao Janeiro, DAC: „Na úvod chcem trénerovi Weissovi a klubu pogratulovať k titulu, ktorý sa im podaril 4 kolá pred koncom. Pri tak skorom titule môžem len zdvihnúť klobúk a pokloniť sa. Odohrali sme ťažký zápas proti excelentnému súperovi. Všetko bolo dané k tomu, aby to bol dnes dobrý zápas. Slovan prvých 25-30 dominoval, čo bolo súčasťou našej stratégie. My sme sa k tomu ujali vedenia gólom do šatne a v druhom polčase sme chceli zvýšiť držanie lopty, čo sa tiež podarilo. Nakoniec sme strelili aj druhý gól. Som veľmi rád aj za hráčov, vyhrali sme zaslúžene. Som presvedčený, že ak takto budú bojovať, tak budú čoraz lepší. Pred zápasom som im hovoril, že ak chcú byť ako Slovan, tak musia hrať a byť ako oni. Chcem ešte vyzdvihnúť fantastickú atmosféru, ktorú sme tu dnes mali a myslím si, že aj ďalšie mužstvá by boli radi, keby takú mali.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Slovan kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - ŠK SLOVAN BRATISLAVA 2:0 (1:0)