Reportáž: Horné Saliby - DAC 1904 0:4 (0:2)

Publikované: 28. september 2023 - 8:31
Oslava futbalu, pri ktorej sa nutný postup stal prakticky druhoradou záležitosťou. Hráči DAC-u potvrdili jasnú dominanciu 41 strelami a 4 gólmi, no tieto momenty veľký deň pre futbal v Horných Salibách nenarušil. Oceňovanie legiend domácich, tombola, pyrotechnika, ovácie a takmer 2 000 rozradostených fanúšikov. To bolo 3. kolo Slovnaft Cupu!

V porovnaní s víkendovým ligovým zápasom nechal tréner Adrian Guľa v základnej zostave len dvoch hráčov – Trusu a Gavrića. Celý duel, ale aj chvíle pred ním, či po ňom sa niesli v sviatočnom duchu. Horné Saliby poňali zápas s nami ako oslavu krásnej 90-ročnej histórie klubu s mnohými oceneniami významných osobností, autogramiádou, ale hlavne skvelou atmosférou. Bez pardonu ho označili ako zápas storočia.

Podľa očakávaní sme tvrdili muziku od úvodného hvizdu až po záverečný. K prvej vážnejšej gólovej príležitosti sme sa dostali v šiestej minúte, keď po sérii viacerých rýchlych prihrávok loptu dostal Trusa. V spleti tiel si našiel streleckú pozíciu, ale pravú žrď tesne minul. Rozdielne to dopadlo o minútu, kedy rohový kop v šestnástke predĺžil Gruszkowski a Risnavis na vzdialenejšej žrdi s kopou času nemohol prestreliť – 0:1. Trusa nás v 10. minúte mohol dostať do dvojgólového vedenia, ale v dobrej pozícii sa jeho pokus tesne nezmestil medzi tri žrde. O päť minút hlavičkoval zo zaujímavej pozície Brunetti, ale ani on nebol dostatočne presný. V sedemnástej minúte Herc vystrúhal parádnu kolmicu na Gavrića, ktorý ale bol zoči-voči Filipovi Kaprinaimu vychytaný. Paradoxne v dvadsiatej minúte poslal Ramadan nevinný ďalekonosný center do pokutového územia, ktorý nešťastne prepadol cez ruky Kaprinaia – 0:2. Domáci gólman sa však vyznamenal o sedem minút neskôr. Najskôr zneškodnil Brunettiho strelu a následne stihol zakročiť aj proti dobre umiestnenej hlavičke Herca. Naďalej sme búšili do súpera a vytvárali si jednu šancu za druhou. V 35. minúte bol najprv vychytaný Vitális a Trusa v gólovej pozícii nastrelil brvno! Drvivý tlak ďalej vyústil do striel Ramadana, Ramadana, Trusu, Gavrića, či ešte raz Ramadana, ale všetkým ešte niečo chýbalo k tomu, aby zapadol ich pokus za Kaprinaiho chrbát. Nekončiaca dominancia vyústila len do našich dvoch gólov, a tak mali domáci o čo hrať aj v druhom polčase.

Druhú polovicu stretnutia odštartovali po dve striedania na oboch stranách. Prvú vážnejšiu gólovú príležitosť mal v druhom dejstve Pishenin v 58. minúte. Presnejšie sa jednalo iba o náznak, ale domáce publikum nesmierne rozjasal. O tri minúty kontroval svojou šancou nesmierne aktívny Ramadan, ktorý ale bol opäť vychytaný. Neujal sa ani technicky pokus Veselovského umiestnený k ľavej žrdi. Ramadan vyslal jednu z mnoha striel aj v 66. minúte, kedy ale priestor troch žrdí netrafil. Nekončiaci príbeh pokračoval aj o štyri minúty. Ramadan sa preštrikoval k strele, tvrdo vypálil, ale Kaprinai jeho pokus pomaly až zázračne zneškodnil. V 73. minúte zahral Ramadan roh na bližšiu žrď Redzicovi, ten poslal loptu pod brvno, kde sa o ňu postaral famózny Kaprinai. Dorážka Barišića zase skončila na žrdi. Barišič v ďalších minútach premrhal aj ďalšie gólové šance a napodobnil ho aj Veselovský. Hrdina stretnutia stojaci v domácej bránke v 82. minúte takmer nahral Niarchosovi na gól a následne famózne vychytal hlavičku Barišića. V 88. minúte Herc poslal center do šestnástky, ktorý sa snažili doraziť hneď traja hráči a aj keď sa im to nepodarilo, tak lopta zapadla za chrbát inak skvele chytajúceho Kaprinaia – 0:3. V nadstavenom čase výsledok spečatil Romero, ktorý si najprv vymenil loptu s Barišićom a následne ju umiestnil k ľavej žrdi – 0:4. Pozitívna nálada na oboch stranách pokračovala aj po záverečnom hvizde. Prehra 0:4 pri 90. výročí domácich prakticky nikoho nezarmútila. Naopak, hráči oboch celkov boli dlho po záverečných minútach slávení a vytlieskávaní.

Po spečatení povinného postupu sa vraciame späť na ligový trávnik, kde nás čaká krajské derby. V ňom privítame Trnavu v nedeľu 1. októbra o 18:00. Najbližšie kolo Slovenského pohára nás zase čaká v závere októbra.

Adrian Guľa, DAC: „Je super, že je takýto futbal v regióne, že si ľudia takto môžu užiť zápasy. Myslím si, že je to skvelá myšlienka. Pre nás sme splnili povinný postup, pri všetkej úcte k súperovi. Mali sme tu príjemné prostredie aj solídne ihrisko. Mali sme síce slabú produktivitu, ale podstatné je, že sa nikto nezranil a chalani odohrali zápas v určitej intenzite. Postúpili sme a to bol kľúč. Mali sme viac striel, ktoré sa mali skončiť gólom, ale domáci brankár dnes mal úžasný deň. Zápas bol pre fanúšikov. Bolo cítiť, že je tu prajná atmosféra. Diváci radi videli Dunajskú Stredu. My sme zase chceli ukázať dobrý futbal bez podcenenia aj keď sme prerotovali zostavu. Napriek tomu sme chceli hrať na maximum. Musíme však strieľať viac gólov, musíme byť produktívnejší. Teraz sa musíme zase rýchlo preorientovať na ligový zápas.“
Peter Johancsik, Horné Saliby: „Pre nás bol tento zápas veľkým sviatkom. Bolo vynikajúce ako si ho všetci mohli užiť. Výsledok tentokrát nebol až tak dôležitý ako to, že si naši hráči mohli zmerať sily proti takým hviezdam. Chcel som, aby si moji chlapci zápas najmä užili. Skvele zachytal náš 17-ročný brankár. Cieľ, ktorým bol postup sem, sme splnili, a tak sme maximálne spokojní.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia Horné Saliby - DAC kliknite SEM!!!

TJ HORNÉ SALIBY - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 0:4 (0:2)