Reportáž: Žilina - DAC 1904 1:1 (1:0)

Publikované: 25. júl 2022 - 8:41
Pod Dubňom sa po výbornom futbale body delia. DAC ani po piatom stretnutí v tejto sezóne nespoznal trpkosť prehry, no prišiel o stopercentnú bilanciu. Na žilinský gól z 13. minúty dlho hľadal odpoveď, tlačil sa dopredu, no zaslúžené vyrovnanie prišlo až v 77. minúte po excelentných nožničkách Krstovića. V závere zase Veszelinov zneškodnil penaltu.

Po zápase Európskej konferenčnej ligy spravil tréner Adrian Guľa v našej zostave štyri zmeny. Pre zranenie z nej vypadol Szánthó a na lavičku sa dostali Blackman, Brunetti a Dimun. Namiesto nich Guľovu dôveru dostali Pinto, Muhamedbegovic, Nebyla a Andzouana.

Žilinskí tiežfanúšikovia sa ukázali pred začiatkom stretnutia nevhodnými nadávkami a následne sme sa mohli pustiť aj do futbalu. Odpovedali sme našou aktivitou. Už v druhej minúte poslal Krstović slušný pokus k pravej žrdi, no nádejná šanca skončila rohom. K zástavke sa postavil Ciganiks, loptu poslal na výborne nabiehajúceho Kružliaka k bližšej žrdi, ktorý tentokrát hlavičkoval tesne vedľa. V 6. minúte sme zase mohli inkasovať. Po rohu sme sa do nebezpečenstva priamo nedostali, no center do našej šestnástky obrancovia nedokázali odkopnúť a Veszelinovi lopta vypadla z náručia, Jibril naše zaváhania našťastie nezúročil. O tri minúty Moumou z ostrého uhla lobom opečiatkoval brvno! Ďalšia nebezpečná príležitosť prišla už v dvanástej minúte, kedy Veselovský po rohu dorážal štipľavým pokusom. Belko sa nenechal nachytať. O minútu sa napriek našej prevahe dostali domáci do vedenia. Kaprálik našiel pätičkou Mysloviča, ten si tesne pred pokutovým územím vypracoval streleckú pozíciu a brilantnou strelou do brvna a následne do bránky nedal šancu Veszelinovovi – 1:0. Gól nami otriasol, no už v 20. minúte hľadal Veselovský zo štandardky Kružliaka, ktorému chýbal len krok k dorazeniu lopty. Po akčnom úvode sa hra na dlhšiu dobu presunula medzi pokutové územia. Aktivitou sme začali hýriť po pol hodine, kedy sme do šestnástky posielali jeden center za druhým. Po chytenej malej domov Belkom sme získali nepriamy kop zvnútra šestnástky. V 39. minúte tak Veselovský len jemne posunul loptu Krstovićovi, ktorý v gólovej pozícii, žiaľ, nastrelil len pred ním stojaci múr. V závere polčasu bolo rušno pred žilinskou bránkou, po Moumouvom centri sme súpera ešte neohrozili, no po ďalšom centri lopta dopadla až na vzdialenejšiu žrď k Nebylovi, ktorý v stopercentnej príležitosti nastrelil Belka v bránke. To bolo pre prvý polčas všetko. Do kabín sme spokojní neschádzali. Prehrávali sme, no hodila sa prinajhoršom remíza.

Druhú polovicu stretnutia sme začali bez striedania a zároveň aktívnejšie. Dvom Krstovićovým strelám z úvodu dejstva chýbala väčšia razancia. Parádnu akciu sme aj s gólovým zakončením vystrúhali v 53. minúte, kedy po výbornej kolmici Veselovského na Krstovića náš ostrostrelec stál v tesnom ofsajde. Po hodine bol Myslovič blízko druhého gólu, spoza pokutového územia poslal dobre umiestnenú strelu, ktorá skončila vedľa pravej žrde. V ďalších minútach sme boli aktívnejší, ale strely Krstovića sa gólom nemohli skončiť, kdežto Veselovského pokus k žrdi v 69. minúte Belko vyrazil. O päť minút ukázal Myslovič opäť šikovné nohy, rýchlymi pohybmi si v šestnástke našiel streleckú príležitosť, z ktorej vypálil len tesne nad. V 77. minúte sme predsa len zaslúžene vyrovnali, Veselovský poslal z pravej strany ihriska výborný center do šestnástky, ktorý excelentnými nožničkami umiestniť náš ofenzívny klenot Krstović – 1:1. Naďalej tak platí, že náš ostrostrelec skóroval v každom tohtosezónnom dueli. Po góle sme výrazne ožili a hneď sme sa mohli dostať aj do vedenia. Najprv Nicolaescu poslal nesmierne tvrdú strelu do brvna, odkiaľ sa lopta odrazila len tesne pred bránkovú čiaru! Vybojovali sme si aj roh a po ňom Muhamedbegovic hlavou trafil spojnicu! Strela Kružliaka z 84. minúty zase skončila tesne vedľa ľavej žrde, no gólom tento pokus nemohol skončiť. Aj záver stretnutia priniesol poriadny rozruch. V 88. minúte sa pred očami začervenalo Gidimu po surovom faule na Muhamedbegovica. Krátku presilovku sme ale nevyužili a v nadstavení sme naopak mohli inkasovať. Po Brunettiho stiahnutí Iľka v šestnástke rozhodca ukázal nekompromisne na biely bod. Zahrať sa ho rozhodol Kopas, no jeho strelu k pravej žrdi výborne odhadol Veszelinov, čím proti Žiline zachránil cenný bod.

Po remíze si pripisujeme bod, ktorý je pri náročnom programe so zápasmi v Európe cenný. Pre letné obdobie je po domácej lige tradične na programe Európska konferenčná liga. Vo štvrtok 28. júla o 21:00 v odvete 2. predkola doma nastúpime proti Vikinguru z Faerských ostrovov. Fortuna liga zase pokračuje nedeľným zápasom, v ktorom v našej MOL Aréne privítame Zlaté Moravce.

Hodnotenie trénera
Adrián Guľa, DAC: „Pre diváka sme odohrali vynikajúci zápas, ktorý bol otvorený a videli sme v ňom množstvo šancí. V prvom rade chcem poďakovať našim fanúšikom, že nás prišli podporiť, ale ďakujem aj domácim fanúšikom. Cítil som, že sme prejavili rešpekt voči tomu, čo sme spolu zažili. Zápas potvrdil, že keď do Žiliny príde Dunajská Streda, tak sa vždy hrajú dobré, otvorené súboje s prítomnosťou veľa mladých hráčov. Vrátil som sa na Slovensko a mrzí ma, že v takom stretnutí nebol prítomný VAR. Myslím si, že obom stranám by sa zišiel, bolo viacero hraničných situácii. Som však rád, že mužstvo zvládlo tento duel proti dravým mladým hráčom aj fyzicky. Myslím si, že v zápase sme šľapali za víťazstvom a nielen za vyrovnaním. Nakoniec však mal súper penaltu, ktorú nevyužil, a tak musím akceptovať bod. Krstović dal ďalší fantastický gól a som rád, že má takú streleckú formu.“
Jaroslav Hynek, Žilina: „Som rád, že sa hral futbal v tempe. Prvý polčas bol z taktickej a kondičnej strany solídne odohraný. Druhá polovica stretnutia, neviem, či striedaniami alebo nepresnosťami, ale mierne sa rozbíjala. Aj napriek tomu zostalo vysoké tempo a fanúšikovia si mohli pozrieť množstvo kvalitných situácii. Musím pochváliť svoje mužstvo, že z veľkej časti predviedlo, na čo sme sa pripravovali. Chýbal nám však kľud v rozhodujúcej fáze v okolí šestnástky. Súper mal viac šancí, ale prežili sme ich a v závere sme mali najväčšiu šancu v podobe penalty, ktorú sme nepremenili. Remízu v tomto smere beriem a som rád aj za bod. Tým, že sme nevyužili penaltu, tak sme si nezaslúžili vyhrať.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia Žilina - DAC kliknite SEM!!!

MŠK ŽILINA - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 1:1 (1:0)