Reprezentanti: od Panamy po Petrohrad

Publikované: 17. január 2017 - 13:22
V januárovom asociačnom termíne dostali reprezentačnú pozvánku viacerí hráči z nášho klubu. Z áčka DAC-u si najcennejší dres obliekli Huk a Davis, medzi mládežníkmi nás na medzinárodných turnajoch zastupujú Špiriak, Rymarenko, Kelemen, Malý a Gembický.

Tomáša Huka nominoval tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák na prípravný kemp v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Slováci v rámci úvodného sústredenia v roku 2017 odohrali dve medzištátne stretnutia: oficiálny proti Ugande (1:3) a neoficiálny so Švédmi (0:6). V tom prvom proti tímu z Afriky absolvoval náš obranca svoj debut v reprezentácii, na hraciu plochu sa dostal v 70. minúte. Proti Severanom odohral Huk celý zápas na poste defenzívneho záložníka.

Eric Davis je momentálne s reprezentáciou Panamy na Stredoamerickom pohári 2017, regionálnom šampionáte krajín Strednej Ameriky. Hostiteľom 14. ročníka, ktorý zároveň slúži aj ako kvalifikácia na Gold Cup, je práve Davisova rodná krajina. Panama v roku 2009 získala titul, dva roky predtým bola finalistom a na ostatnom šampionáte v roku 2014 skončila tretia. Pri bronzovom úspechu spred troch rokov bol aj Davis, ľavý obranca DAC-u si vtedy zahral aj v zápase o tretie miesto proti Salvádoru v Los Angeles. Tohtoročnú edíciu turnaja začali Panamčania bezgólovou remízou proti Belize, dnes v noci nášho času porazili Nikaraguu 2:1. Davis v prvom stretnutí nastúpil v 70. minúte, v druhom strávil na trávniku kompletných 90 minút. Panamu čakajú ešte tri súboje, po tom záverečnom proti Kostarike (22. januára) sa Davis zapojí do zimnej prípravy nášho mužstva priamo na sústredení v Turecku.

Dvojica zo staršieho dorastu Dominik Špiriak (s číslom 3 na titulnej fotografii) a Martin Rymarenko (s číslom 17) reprezentujú Slovensko vo výbere do 18 rokov (ročník narodenia 1999 a mladší) na tradičnom Memoriály Valentina Granatkina v ruskom Petrohrade. Mladí Slováci si v základnej C-skupine postupne zmerali sily s reprezentáciami Kazachstanu (0:0), Litvy (0:0) a Azerbajdžanu (1:0). V dnešnom štvrťfinále sa o 17.00 hod stretnú s domácim Zenitom Petrohrad U18. Dominik Špiriak vo všetkých troch doterajších zápasoch absolvoval kompletnú minutáž, hral v strede obrany a proti Litve priviedol tím na trávnik s kapitánskou páskou. Martin Rymarenko odohral prvý polčas súboja s Kazachstanom, záverečnú štvrťhodinu proti Litve a druhé dejstvo s Azerbajdžanom (vybojoval v ňom penaltu).

Reprezentačná pozvánka na medzinárodné turnaje prišla aj pre dvoch hráčov družstva DAC U17. Marko Kelemen odcestoval s výberom Slovenska U17 (ročník 2000) na Development Cup 2017 v bieloruskom Minsku. Náš mladý útočník vo včerajšom úvodnom vystúpení proti Fínsku (1:1) do hry nezasiahol. Dnes čaká zverencov trénera Ladislava Hudeca stretnutie proti Lotyšsku a v stredu sa stretnú s domácim Bieloruskom; ďalší program bude známy až po odohraní zápasov v základných skupinách. V nominácii trénera slovenskej reprezentácie do 16 rokov Vladimíra Gálu na Mercedes Benz Aegean Cup 2017 v tureckom Izmire sa ocitol aj náš obranca Matúš Malý a útočník Sebastian Gembický. Družstvo hral v pondelok poobede s Ukrajinou, dnes s Čiernou Horou a vo štvrtok s Gréckom. Prví dvaja zo skupiny postupujú do sobotňajšieho finále, resp. súboja o tretie miesto.