Reprezentanti v akcii: súhrn júnových vystúpení našich futbalistov

Publikované: 14. jún 2024 - 10:25
Prehľad zápasov, ktoré odohrali hráči DAC-u počas posledného asociačného termínu sezóny.

Pre hráčov nášho mužstva sa sezóna 2023/24 definitívne skončila až včera kvalifikačnými stretnutiami Sýrie a Konga.

Posledný asociačný termín uplynulého ročníka sa napokon týkal dvojice hráčov z jarného kádra nášho A-mužstva, nakoľko Oliver Jürgens po dohode s reprezentačným trénerom tento zraz vynechal a uprednostnil doliečenie svojho predchádzajúceho zranenia.

V Ázii aj Afrike pokračovali boje v rámci kvalifikácie o postup na MS 2026 a ani jednému nášmu zástupcovi sa príliš nedarilo.

Sýria bola pred poslednými dvomi zápasmi druhej fázy na druhom mieste a k postupu jej stačila remíza v súboji so Severnou Kóreou. Na neutrálnom ihrisku v Laose však inkasovala v nadstavenom čase, do Japonska tak cestovala s vedomím, že favorita musí zdolať na jeho pôde. Napokon z toho bola hladká prehra 5:0 a keďže Kórejčania podľa očakávania porazili Mjanmarsko, pre Sýrčanov zostali len oči pre plač. Tréner Hector Cúper hneď po zápase v Hirošime oznámil rezignáciu. Ammar Ramadan hral v oboch dueloch, v prvom ako člen základnej zostavy do 63. minúty, včera išiel na ihrisko na záverečnú polhodinu.

Ešte horšie dopadlo Kongo v prvej, skupinovej fáze kvalifikácie. Zápas proti Nigeru bol odložený, nakoľko obnova ihriska na národnom štadióne v Brazzaville nebola ešte ukončená. Africká futbalová konfederácia (CAF) stanovila za dejisko Kinshasu v DR Kongo, pre napätie medzi krajinami však Konžania k susedom neodcestovali. O osude zápasu tak rozhodne CAF. Proti Maroku si Kongo prehodilo poradie zápasov a včera na pôde favorita prehralo 0:6. Yhoan Andzouana absolvoval celých 90 minút.

Doplňme aj vystúpenia ďalších hráčov patriacich nášmu klubu, ktorí na jar hosťovali či pôsobili v akadémii alebo Šamoríne. Máté Szolgai sa po úvodnom kempe slovenského áčka pripojil k výberu do 21 rokov. Z prípravných stretnutí proti Azerbajdžanu (3:2) a Moldavsku (0:1) zasiahol do prvého, v ktorom odohral druhý polčas.

Zoran Záhradník (na jar hosťujúci v Šamoríne), Botond Angyal a Matúš Kucman odcestovali s tímom Slovenska U19 do Severného Írska na dvojzápas proti domácim rovesníkom. Pri prvej remíze 2:2 Angyal odohral celé stretnutie, Záhradník hral do 66 minúty. Aj druhý duel skončil remízou (1:1), v ňom dostal Záhradník 67 minút a skóroval, Kucman odohral prvý polčas, Angyal išiel na trávnik v 64. minúte.

Výsledky reprezentačných stretnutí hráčov A tímu DAC v júni 2024:

Yhoan Andzouana (Kongo) - kvalifikácia o postup na MS 2026
štvrtok 6.6.2024, 18.00 h, Brazzaville: Kongo-Niger - odložené
utorok 11.6.2024, 21.00 h, Agadir: Maroko-Kongo 6:0 (4:0) Andzouana 90 minút

Ammar Ramadan (Sýria) - kvalifikácia o postup na MS 2026
štvrtok 6.6.2024, 12.00 h, Vientiane, Laos: Severná Kórea-Sýria 1:0 (0:0) Ramadan 62 minút
utorok 11.6.2024, 12.10 h, Hirošima: Japonsko-Sýria 5:0 (3:0) Ramadan 29 minút