Rozhodca Gemzický poškodil DAC

Publikované: 31. december 2023 - 12:16
Komisia rozhodcov SFZ prerokovala oficiálnu sťažnosť klubu DAC voči výkonu hlavného rozhodcu v stretnutí 18. kola Niké ligy Slovan-DAC a uznala, že Erik Gemzický viackrát pochybil v ich neprospech.

V nedeľu 17. decembra 2023 sa hral na bratislavskom Tehelnom poli záverečný duel jesennej časti Niké ligy Slovan-DAC, v ktorom domáci zvíťazili 2:1. O dva dni podal náš klub oficiálnu sťažnosť voči výkonu hlavného rozhodcu spomenutého stretnutia Erika Gemzického.

V sťažnosti sme uviedli štyri konkrétne prípady, ktoré podľa nášho názoru rozhodca neposúdil správne. Komisia rozhodcov Slovenského futbalového zväzu (KR SFZ) na svojom poslednom zasadnutí vec prerokovala a v troch zo štyroch bodoch dala nášmu klubu za pravdu.

Časť stanoviska KR SFZ citujeme bez úprav:

„KR SFZ po vzhliadnutí Vami uvedených situácií a ich dôkladnej analýze z dostupného videozáznamu zaujala nasledujúce stanovisko:

23.min. - rozhodca mal udeliť hráčovi domácich D33 OT ŽK za šliapnutie na nohu súpera H17 vykonané riskantným spôsobom.

61.min. - KR SFZ po vzhliadnutí dostupných záberov z danej situácie pred dosiahnutím gólu konštatuje, že zo strany hráčov domáceho družstva nedošlo ku priestupku voči brániacim hráčom. Taktiež akceptuje posúdenie danej situácie video asistentom rozhodcu po analýze danej situácie z dostupných záberov. Keďže sa nejednalo o HMH, dosiahnutý gól bol regulárny.

76.min. - Hráč domácich D24 sa dopustil zakázaného použitia rúk voči hlave súpera H8 nie zanedbateľnou silou mimo súboja o loptu (lopta nebola v ich blízkosti). Takýmto priestupkom sa v zmysle Pravidiel futbalu dopustil hráč hrubého nešportového správania voči súperovi a mal byť vylúčený z hry. Rozhodca nesprávne udelil OT ŽK hráčovi D24 a správne mal udeliť ČK.

87. min. - Rozhodca nesprávne posúdil situáciu v PÚ družstva domácich ako simulovanie hráča hosti H10. Po analýze situácie KR SFZ konštatuje, že rozhodca mal nariadiť pokutový kop za podrazenie hráča hostí H10 hráčom domácich D88 vykonané neopatrným spôsobom.

KR považuje Vašu sťažnosť za čiastočne opodstatnenú.

Voči delegovaným osobám boli prijaté opatrenia v zmysle interných zásad KR SFZ.“

Uvedené štyri situácie si môžete pozrieť aj v nasledovnom videu:

Ako teda vyplýva z odpovede KR SFZ, rozhodca Gemzický mal domácemu Jurajovi Kuckovi udeliť žltú kartu už v 23. minúte, pričom jednu dostal v 59. minúte. V 76. minúte mal byť Marko Tilić za vrazenie do Milana Dimuna vylúčený a v 87. minúte mal DAC zahrávať pokutový kop po faule Savvidisa na Ramadana. Výsledok 2:1 napriek uvedenému zostáva v platnosti.

Okrem chýb hlavného rozhodcu poznamenali derby na Slovane aj opakujúce sa prejavy hanobenia národa zo strany domácich fanúšikov, ktorí viackrát skandovali protimaďarské pokriky. Vrcholom bola 58. minúta, keď sa do skandovania zapojil celý štadión - tento moment zachytil aj televízny prenos a môžete si ho vypočuť vo videu nižšie.

Konkrétnu situáciu zaznamenal delegát stretnutia do svojho hodnotenia a sme zvedaví, aký trest za to vymeria Disciplinárna komisia SFZ. Pripomeňme, že v rumunskej najvyššej súťaži nedávno pri podobnom incidente prerušili zápas...