Back to top

Rozpočet pre zdravotníctvo je nedostatočný, hovoria organizácie

Publikované: 25. november 2020 - 7:25
Zástupcovia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nie sú spokojní s rozpočtom pre rezort zdravotníctva za budúci rok. Tvrdia, že je nedostatočný.
Rozpočet pre zdravotníctvo je nedostatočný, hovoria organizácie

Chcú sa preto urýchlene stretnúť s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽANO) a prerokovať ich návrhy. Tiež žiadajú poslancov Národnej rady (NR) SR o podporu pri hlasovaní za návrh rozpočtu. Uviedli to na spoločnej utorkovej tlačovej konferencii pred budovou parlamentu.

Zástupcovia Asociácie na ochranu práv pacienta Slovenskej lekárskej komory, Asociácie súkromných poskytovateľov, Zväzu ambulantných poskytovateľov, Asociácie dopravnej zdravotnej služby, Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení a Asociácie nemocníc Slovenska žiadajú navýšenie platby za poistencov štátu minimálne na úroveň piatich percent priemernej mzdy spred dvoch rokov, čo predstavuje približne 54,6 eura na jednu osobu. Poznamenali, že ide o takmer 11 eur menej, ako v susednom Česku. Táto suma dokopy predstavuje približne 450 miliónov eur. Rovnako je podľa nich nevyhnutné dofinancovať straty v zdravotníctve spôsobené pandémiou nového koronavírusu.

Veria, že šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) podporí túto zmenu rozpočtu. "Je to posledná šanca, ako si môže táto vláda, ale i poslanci, zachovať svoju tvár a dokázať, že im na našich občanoch a slovenskom zdravotníctve záleží," uviedli v spoločnom stanovisku.

Ako dodali, aktuálny rozpočet nezohľadňuje prostriedky potrebné na investície, zvýšenie kvality a hodnoty pre pacienta. Rovnako nebude podľa ich názoru schopný zabezpečiť potrebné systémové zmeny, nezabráni odchodu zdravotníkov a tiež nezabezpečí udržanie súčasnej kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov.

zdroj: Felvidék.ma/teraz.sk

Toto ste už čítali?

Cookies