Ružomberok - DAC 0:4 (0:3)

Publikované: 20. máj 2018 - 9:57
EURÓPSKA LIGA! Podarilo sa, posledný krok býva najťažší, aj bol, no o to bolo včerajšie historické víťazstvo proti Ružomberku sladšie.

Na záverečný duel sezóny 2017/18 spravil tréner Marco Rossi len jednu zmenu v základnej jedenástke. Po vypršaní kartového trestu sa do nej vrátil Huk, ktorý na lavičku posadil Živkovića. Už pred začiatkom stretnutia bol známy fakt, že našim fantastickým fanúšikom sa náš sektor hostí podarilo kompletne vypredať, a tak nabudených hráčov privítalo 517 žlto-modrých. Už v piatej minúte Davis poslal nádejný center z ľavého krídla, na ktorý chýbal Vidovi azda krok k doklepnutiu. O dve minúty si Vida našiel palebnú pozíciu, odkiaľ však zakončoval nepresne. V dvanástej minúte nás vystrašili aj domáci, Daniel po prvom neúspešnom pokuse našiel na druhýkrát Haskića, ktorý z nebezpečnej pozície vystrelil nad. V 18. minúte poslal Gešnábel loptu po priamom kope pred Maceja, kde Haskićovi chýbal len kúsok k jej dorazeniu do našej brány. O minútu vybehol Macík na pas Bayovi, loptu odkopol priamo na Vidove kopačky, ktorý z náročnej pozícii z dobrých 25 metrov trafil do odkrytej brány - 0:1. V 23. minúte hlavičkoval po Davisovom priamom kope Ljubičić, v tutovke sa lopta medzi tri žrde nezmestila. V 29. minúte sa Vida s Bayom doslova parádičkami pohrali s obranou, nebezpečné zakončenie Vidu však Macík pokryl. V pokračujúcom útoku poslal Davis center na Vidu, ktorý hlavou vrátil loptu pred bránku a pri Ljubičićovej dorážke domáci gólman nemal nárok - 0:2. Zostali sme aj naďalej aktívni, pri ďalšej štandardke zahranej Davisom sa v nádejnej pozícii ocitol pre zmenu Huk, Macík však už loptu za seba nepustil. Dvakrát sa osmelili aj domáci, najprv Qoseho tvrdý pokus skončil tesne nad, kým Danielovu strelu z ostrého uhla Macej skrotil. Brány do Európy sme začali „rozkopávať“ v 40. minúte, kedy sa do Vidovho prízemného centra oprel ľavačkou Bayo a razom bolo 0:3. Záverečné minúty polčasu sme si už ustrážili, a tak sme do kabín zišli za fantastického vedenia o tri góly!

Tak ako sme pompézne skončili prvú polovicu stretnutia, sme začali aj druhú. Už v 48. minúte Davis zahral priamy kop asi z dvadsiatich metrov rovno na bránu, kde Macík loptu len horko-ťažko vytesnil na žrď. V 55. minúte sme do Ružomberskej rakvy pribili ďalší klinec, Vida sa po pase zbavil brániaceho obrancu a v samostatnom nájazde loptu chladnokrvne umiestnil k ľavej žrdi, kde domáci brankár opäť nemal nárok - 0:4. V 64. minúte sme trochu zabudli na obranu, Gerec sa dostal do samostatného nájazdu, no naň dobre zareagoval Macej vybehnutím, loptu úspešne skrotil. Okolo 73. minúty sme zahrávali hneď štyri rohové kopy, po druhom hlavičkoval Pačinda a Macík horko-ťažko loptu vytesnil nad. V 79. minúte aktivitou na pravej strane ihriska hýril Pačinda, po zaseknutí lopty sa dostal k streleckej pozícii, no štipľavý pokus domáci gólman pokryl. V 82. minúte mohol pridať čestný gól Gerec, v dobrej pozícii však loptu netrafil ideálne. V ďalších minútach sme si hru užívali, kontrolovali zápas, Pačinda v 89. minúte samostatný nájazd poslal mimo, ale aj tak sa po zápase mohli začať mohutné oslavy na ihrisku, na tribúnach, v Dunajskej Strede a na celom Žitnom ostrove!

Dámy a páni, Európska liga je definitívne naša! Po 25 rokoch nám ju nikto, ale vôbec nikto nevezme. Dnes sme si jednoznačným víťazstvom nad Ružomberkom zabezpečili tri body, vďaka ktorým v našom sektore vypukli neskutočné a priam grandiózne oslavy. Triumf 4:0 je zároveň našim historicky najvyšším víťazstvom v prvej lige na súperovom ihrisku. Dunajskostredská fiesta začína práve teraz! Historicky prvé víťazstvo v Ružomberku hovorí, že cesta domov bude najrozprávkovejšia za posledných 25 rokov. V nasledujúcej sezóne sa vidíme od 14. júna, kedy nám začína letná príprava.

Hodnotenie trénerov

Marco Rossi, DAC: „Myslím si, že predtým ako sa začneme baviť o zápase chcem povedať, že som mal pred Ružomberkom obavy. Je to jedno z mála mužstiev, ktoré počas stretnutia dokáže meniť taktiku. Inak začína a inak končí. V prvom rade chcem zagratulovať Norbertovi Hrnčárovi, pretože za dve sezóny dokázal obrovské veci v Ružomberku. Dostal ho do Európskej ligy, finále Slovnaft Cupu a aj teraz sa ešte môže pobiť o Európsku ligu. Viac ako hodnotenie zápasu by som chcel poďakovať štábu, realizačnému tímu, a tak isto ďakujem hráčom, ktoré boli nielen dobrí hráči, ale aj ľudia. Tak isto ďakujem aj naším neskutočným fanúšikom, ktorí možno nie úplne od úvodu, ale po zvyšok sezóny boli dvanástym hráčom mužstva. Postup do Európy si zaslúži mužstvo a rovnako aj fanúšikovia.“

Norbert Hrnčár, Ružomberok: „V prvom rade gratulujem Marcovi a celej Dunajskej Strede k obrovskému úspechu a k postupu do Európskej ligy. Prajem, aby v nej postúpili aspoň do skupinovej fázy, čo by bolo dobré pre DAC aj celý slovenský futbal. Dunajská Streda si to zaslúži za to, ako robí futbal, kvôli diváckemu zákulisiu a aj za perfektnú Marcovu robotu. Klobúk dole. K zápasu, dnes sme mali obrovské problémy v obrane nakoľko vypadli dôležití hráči a hlavne to je dôvod, prečo sme prehrávali súboje. Boli sme potrestaní a zaslúžene sme tak prehrali. K zápasu toľko, ešte raz chcem zagratulovať súperovi.“

MFK RUŽOMBEROK - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 0:4 (0:3)