Back to top

S „Vibráciami“ spomínali aj na Almásiho Róberta

Publikované: 14. november 2018 - 14:41
Vo štvrtok sa v Žitnoostrovskom Múzeu začala výstava Salon 2018 - Oscilácia, ktorá stavia pomník aj tragicky rýchlo zosnulému umelcovi, Almásimu Róbertovi.

Na úvod zahral na husliach dielo Franza Schuberta Új Samuel, žiak dunajskostredskej ZUŠ.

Tilajčík Edit privítala riaditeľa múzea, Zsigmonda Tibora, kurátora Róberta Viktora Němečeka, umelcov a návštevníkov. Potom Róbert Němeček predstavil výstavu v slovenskom jazyku, Tilajčík Edit tlmočila jeho slová do maďarčiny. Zo slov kurátora vyplynulo, Spoločnosť Západoslovenských umelcov a Umelecký fond mienil otvoriť výstavu diel svojich členov; jej prvou zastávkou bola v júni Trnava. Výstavy sa však nedožil jej spoluorganizátor, Almási Róbert, predseda spoločnosti, preto na jeho počesť venujú umelci a organizátori teraz túto výstavu.

Oscilácia znamená vibrácie – týmto slovom chceli organizátori nazvať výstavu krajinomalieb. Krajinu môžeme vidieť a chápať rôzne – tieto vibrácie vidno na jednotlivých dielach - od abstrakcie po realistické znázornenie.

"Umelec je vo všeobecnosti uzavretý človek. Uzavretý v ateliéri tvorí, potom sa na otvorení výstav, sympóziách, stretne s kolegami – takéto stretnutia sú pre všetkých nás sviatkom, stretnú sa nielen umelci medzi sebou, ale aj s verejnosťou. Nech je toto otvorenie výstavy takým sviatkom, kde je popri spomienke aj radosť, v našom živote sa urýchlila potreba priateľských stretnutí" - uviedol kurátor, Róbert Němeček.

70 diel 30 umelcov je prístupných do 8. decembra v Žitnoostrovskom Múzeu.

Fotografie sú z otvorenia výstavy.

Toto ste už čítali?

Cookies