Back to top

S „Vibráciami“ spomínali aj na Almásiho Róberta

Publikované: 14. november 2018 - 14:41
Vo štvrtok sa v Žitnoostrovskom Múzeu začala výstava Salon 2018 - Oscilácia, ktorá stavia pomník aj tragicky rýchlo zosnulému umelcovi, Almásimu Róbertovi.
S „Vibráciami“ spomínali aj na Almásiho Róberta

Na úvod zahral na husliach dielo Franza Schuberta Új Samuel, žiak dunajskostredskej ZUŠ.

Tilajčík Edit privítala riaditeľa múzea, Zsigmonda Tibora, kurátora Róberta Viktora Němečeka, umelcov a návštevníkov. Potom Róbert Němeček predstavil výstavu v slovenskom jazyku, Tilajčík Edit tlmočila jeho slová do maďarčiny. Zo slov kurátora vyplynulo, Spoločnosť Západoslovenských umelcov a Umelecký fond mienil otvoriť výstavu diel svojich členov; jej prvou zastávkou bola v júni Trnava. Výstavy sa však nedožil jej spoluorganizátor, Almási Róbert, predseda spoločnosti, preto na jeho počesť venujú umelci a organizátori teraz túto výstavu.

Oscilácia znamená vibrácie – týmto slovom chceli organizátori nazvať výstavu krajinomalieb. Krajinu môžeme vidieť a chápať rôzne – tieto vibrácie vidno na jednotlivých dielach - od abstrakcie po realistické znázornenie.

"Umelec je vo všeobecnosti uzavretý človek. Uzavretý v ateliéri tvorí, potom sa na otvorení výstav, sympóziách, stretne s kolegami – takéto stretnutia sú pre všetkých nás sviatkom, stretnú sa nielen umelci medzi sebou, ale aj s verejnosťou. Nech je toto otvorenie výstavy takým sviatkom, kde je popri spomienke aj radosť, v našom živote sa urýchlila potreba priateľských stretnutí" - uviedol kurátor, Róbert Němeček.

70 diel 30 umelcov je prístupných do 8. decembra v Žitnoostrovskom Múzeu.

Fotografie sú z otvorenia výstavy.

Toto ste už čítali?