Ako dodala, riaditelia nemocníc si možno myslia, že nedostatočným ohodnotením sestier ušetria, opak je však pravdou.
Nemocnice podľa nej budú musieť zatvárať oddelenia. „V slovenskom zdravotníctve je len málo, čo treba zachovať, nakoľko sa stalo Klondikom finančných supov neštítiacich sa zarábať na zomieraní a zdraví pacientov. Udržať tu treba najmä obetavé sestry a lekárov, ktorí zostávajú, lebo im záleží na pacientoch,“ konštatovala Kavecká.
Ako dodala, avizované zvyšovanie miezd sestier a pôrodných asistentiek sa v niektorých prípadoch reálne nezrealizovalo, len sa peniaze presunuli z jednej položky do inej. Na personále, ktorý sa o pacientov stará, podľa nej stojí základ zdravotníctva, a naň sa treba sústrediť, teda vytvárať pracovníkom podmienky, aby mohli robiť svoju prácu kvalitne.
Rok 2019 bol podľa predsedníčky OZ SaPA jeden z tých náročnejších. Ministerstvo a ďalší zodpovední podľa nej nepočúvajú argumenty sesterských odborov a výzvy na nutnosť zlepšiť pracovné podmienky.
Ako dodala, zdravotníctvo kolabuje, priemerný vek sestier sa zvyšuje, silné ročníky začínajú odchádzať do dôchodku, pre mladé kolegyne je atraktívnejšia práca v pokladni či za pásom.
„Dôsledkom toho je, že sa oddelenia aj niekoľko mesiacov akože maľujú, pacienti o to dlhšie čakajú na operácie, liečbu. Ale asi platí, že Slovák si zvykne aj na šibenicu,“ konštatovala Kavecká.
Zlepšiť podľa nej treba kontrolu kvality zdravotnej starostlivosti a postihovať zodpovedných, pre ktorých zbytočne zomierajú ľudia.
Tiež je podľa nej nutné zrušiť krížové vlastníctvo a korektne nastaviť reguláciu v rezorte, aby odvody šli na liečenie ľudí a nie do vreciek farmafiriem a finančných žralokov.
Zbaviť sa podľa Kaveckej treba aj nečinnosti poisťovní, ktoré by mali vyžadovať kvalitu zdravotnej starostlivosti.
Počas niekoľkých mesiacov tohto roka OZ SaPA spolu s Lekárskym odborovým združením (LOZ) zrealizovali kampaň „Nekrič na sestru, napíš ministerstvu“.
„Zozbierali sme desiatky podnetov na podozrenie z nedostatku personálu v nemocniciach a požiadali sme ministerstvo o vykonanie kontrol. Odpoveďou štátu bolo mlčanie, čím ministerstvo priznalo, že si nedokáže (alebo nechce) plniť svoju kontrolnú funkciu a chrániť tak životy a zdravie pacientov,“ uviedla Kavecká.
Odborári podľa nej ukázali bezmocnosť ministerstva v kontrole nedodržiavania maximálneho počtu pacientov na sestru a lekára.
Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek sa podľa jeho predsedníčky snaží najmä na lokálnej úrovni v nemocniciach vyrokovať lepšie pracovné podmienky pre sestry a pôrodné asistentky.
„Idú voľby a my toto obdobie, ako aj kreovanie novej vlády chceme využiť na to, aby sme dosiahli lepšie nastavenia zdravotníctva, aby sa rezort sústredil na pacienta, personál a nie na náruč vyciciavačských skupín,“ uzavrela.
ma7.sk
Toto ste už čítali?
Vláda schválila zoznam obcí, v ktorých vzniknú centrá zdieľaných služieb
Vo vybraných 22 obciach z najmenej rozvinutých regiónov...