Nachádzate sa tu

Sestry s praxou a vzdelaním od budúceho roka zarobia viac

Toto ste už čítali?

Publikované: 2017, december 7 - 15:33 | Farebné
Sestry s najmenej päťročnou praxou, vyšším vzdelaním a kompetenciami budú od júla budúceho roka dostávať vyššie mzdy.
 Sestry s praxou a vzdelaním od budúceho roka zarobia viac

Počíta s tým pozmeňovací návrh zdravotníckeho výboru k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý schválili poslanci v stredu v pléne.

Týkať sa to bude tých s druhým stupňom vzdelania v odbore ošetrovateľstvo. Pôjde najmenej o 1,00-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v slovenskom hospodárstve spred dvoch rokov. Oproti súčasnosti je to takmer 20-percentný nárast. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) odhaduje, že aktuálne ide o asi približne 2000 sestier.
"Chceme posilniť celoživotné povolanie, chceme aby sestry ostávali v systéme, aby boli aj zásluhovo odmenené za to, že dlhšie pracujú a majú vyššie kompetencie," vysvetlil Drucker. Pripustil, že v súčasnosti chýba v prípade sestier nastavenie celoživotného povolania.
"Sestry získavajú vyššie úrovne vzdelania, čím sa vytvára potenciál pre viac výkonov v praxi, to so sebou prináša väčšiu zodpovednosť, čo by sa malo odzrkadliť v mzdovom ohodnotení sestry," píše sa v materiáli.

Sesterskú komoru potešilo, že "ministerstvo zdravotníctva na nich myslí". Zatiaľ sa však bližšie nevyjadrila, či je pre ňu schválený koeficient postačujúci, musí si to prepočítať.
"Pravdou však je, že sme ho navrhovali vyšší," povedal Milan Laurinc zo Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Ministerstvo zdravotníctva pracuje v spolupráci s komorou na zmene kompetencií sestier, posilnené by ich mali mať tie s praxou a vyšším vzdelaním.
Konkrétny návrh právomocí rezort ešte nepredložil do medzirezortného pripomienkového konania, podľa jeho plánov by však mohli byť v praxi platné v priebehu budúceho roka.

Zdroj: ekonomika.sme.sk