Pred výletom do prírody
- Najlepšou prevenciou je očkovanie. Pre stopercentnú ochranu treba stihnúť očkovanie troma vakcínami najneskôr do konca apríla. Ak máte doma psíka alebo iného miláčika, ktorý chodí aj von, treba myslieť aj na jeho ochranu a dôkladne použiť prípravky proti kliešťom určené pre zvieratá.
- Pred pobytom v prírode použite repelent proti kliešťom. Dôkladne nastriekajte najmä nohy, istotu zdupľujte nastriekaním šatstva.
- Dlhé nohavice a celá obuv sú do lesa samozrejmosťou.
Pri pobyte vonku
- Neprovokujte! V čase najväčšieho výskytu kliešťov dobre zvážte miesto vášho výletu. Vysoká tráva a celodenný pobyt na lúke je zárukou „dobrých úlovkov“.
- Novorodencov a najmenšie deti nenechajte ležať alebo hrať sa v tráve. Sú vďačným objektom čiernych potvoriek. Ochorenia spôsobené kliešťom môžu mať u nich komplikovanejší priebeh ako u dospelých.
- Nedovoľte deťom objímať cudzích psov. Pokiaľ neboli ošetrení prípravkami proti kliešťom, je viac ako pravdepodobné, že sú ich nositeľmi.
Po návrate domov
- Ihneď si vyzlečte oblečenie a vyprášte ho. Ideálne je, ak ho hneď aj vyperiete.
- Dôkladne si prezrite telo. Deťom nezabudnite skontrolovať záhyby a menej viditeľné časti tela. Obľúbeným miestom klieštov je záhyb za uchom, vlasmi pokrytá časť záhlavia, ale aj oblasť slabín.
Ako ho vybrať
- Odborníci radia zabudnúť na krútenie kliešťa. Bezpečnejšie je kývať s ním na strany, až kým ho pomaly nevyberiete. Použite vatu, do ktorej sa kliešť zachytí ľahšie ako napríklad na papierovú vreckovku.
- Samozrejmou súčasťou vašej lekárničky by malo byť zväčšovacie sklo a dezinfekčný prostriedok na rany. Použite ich! Po odstránení kliešťa dôkladne skontrolujte postihnuté miesto, či v koži nezostali zvyšky kliešťa alebo nečistota. Istotu vám dá prehliadka vybraného kliešťa, keď pod lupou zistíte, či ste ho vybrali celého. Vyhnite sa priameho dotyku s kliešťom. Použite rukavice alebo svoje ruky dezinfikujte. Nezabudnite tak urobiť aj s ranou!
Plusom do vašej lekárničky môže byť špeciálna pinzeta alebo háčik na kliešte. Určené sú na vyberanie klieštov zo srsti zvierat, ale použiteľné sú aj u ľudí. Asi za 3 € ich dostanete kúpiť v lekárni, kde sa predávajú aj liečivá pre zvieratá.
Čo robiť, ak to nejde
- Ak sa vám ani po viacerých pokusoch nepodarilo kliešťa vybrať alebo v rane zostala jeho časť, návšteva lekára je nevyhnutná. Nehanbite sa a poproste ho o pomoc. Zle vybraný kliešť nie je žiadna maličkosť!
Čo si všímať
- Ak je kliešť úspešne vonku, nezabudnite ranu dezinfikovať. Nepodliehajte panike a strachu z ochorenia. Nie každý kliešť je ich prenášačom. Dôležité je sledovať ranu nasledujúce dva-tri týždne. Akékoľvek zmeny v mieste uhryznutia, začervenanie, ale aj teplota, prejavy chrípky, bolesti hlavy sú dôvodom návštevy lekára. Rozhodne ho upozornite na to, že ste mali kliešťa!
Čo nám hrozí
Lymská borelióza - Prvým prejavom ochorenia je zväčšujúci sa červený fľak okolo rany po kliešťovi. Prekonaná a neliečená borelióza môže aj po rokoch spôsobiť človeku veľké problémy. Postihnuté bývajú nervy, kĺby, pohybový aparát. Dôležité je ochorenie včas zachytiť a užívať antibiotiká, v tomto prípade totiž nie je očkovanie k dispozícii.
Kliešťová encefalitída - Prejavuje sa ako chrípka, teplotou alebo dokonca vracaním. Následky tohto zákerného ochorenia môžu byť veľmi vážne. Hrozí postihnutie centrálneho nervového systému alebo ochrnutie. V tomto prípade je lepšie myslieť na prevenciu a nechať sa včas zaočkovať!
Anaplazmóza - Najnovší objav odborníkov, ktorí zistili prenos aj tejto infekčnej choroby prenášanej z kliešťa na človeka. Príznaky sú podobné ako pri lymskej borelióze alebo kliešťovej encefalitíde. Pozitívny nález sa potvrdí vyšetrením krvi, dôležité je včas nasadiť antibiotiká.
Zdroj: babyweb.sk
Toto ste už čítali?
Nové pravidlo mesta DS: Odpad len do vzdialenosti 100 metrov
Mesto Dunajská Streda informuje obyvateľov o najnovších...
Mesto DS vyhlasuje výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa Základnej školy Zoltána Kodálya s VJM
Mesto Dunajská Streda VYHLASUJE VÝBEROVÉ KONANIE na...