
„Zmena klímy sa prejavuje častejšími prívalovými dažďami, suchom aj šírením škodcov. Trnavská župa dlhodobo podporuje obce a mestá v ich úsilí o lepšiu pripravenosť na krízové situácie. Centrálny krízový fond nie je len formálny nástroj, ale prináša konkrétnu pomoc tam, kde treba, vo všetkých siedmich okresoch nášho kraja. Podporené boli napríklad projekty zamerané na čistenie a budovanie rigolov, prehlbovanie vsakovacích jám, revitalizáciu vodných tokov, výsadbu vetrolamov, ale aj opatrenia na zvýšenie pripravenosti na šírenie nákaz podobných slintačke a krívačke,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
Medzi podporenými zámermi sú napríklad opatrenia zvýšenie pripravenosti na výskyt slintačky a krívačky (SLAK) v Bodíkoch, ako aj komplexné preventívne zásahy proti povodniam a suchu v obciach Horné Orešany, Zvončín, Zeleneč, Slovenská Nová Ves, Medveďov, Boleráz či Galanta. Významný ekologický prínos budú mať aj vetrolamy vysadené v Padáni a Dolnom Štále, ktoré pomôžu udržať vlahu v pôde a posilniť biodiverzitu krajiny.
„Členské obce a mestá najlepšie vedia, kde ich tlačí topánka. My, ako kraj, sme vytvorili spravodlivý systém hodnotenia a financovania projektov, ktorý im umožňuje pripraviť sa na hrozby skôr, než nastanú. Každoročným výsledkom je komplexná mapa zmysluplných a praktických projektov naprieč krajom,“ doplnil vedúci organizačného oddelenia Úradu TTSK Ján Raclavský.
(trnava-vuc.sk)
Toto ste už čítali?

Jazdecké preteky, gastronómia a hviezdni účinkujúci
Maloblahovské letisko 5. júla opäť ožilo, keď sa tu už po...