Back to top

SK 8: Župy sú pripravené pomôcť vláde s prípravou na tretiu vlnu pandémie

Publikované: 11. jún 2021 - 14:09
Županka a župani sa vo štvrtok 10. júna 2021 stretli v Bachledovej doline. Leitmotívom rokovania bolo nedávne 15. výročie založenia SK 8, ako združenia samosprávnych krajov, ktoré háji záujmy všetkých obyvateľov Slovenska. Hosťom rokovania bol riaditeľ Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburgu (DofE) Marián Zachar.
SK 8: Župy sú pripravené pomôcť vláde s prípravou na tretiu vlnu pandémie

„Dnes sme opäť hovorili sme aj o potrebe prijatia nového zákona o verejnej osobnej doprave. Ide o pokračovanie iniciatívy SK 8, vďaka ktorej sa nám podarilo presadiť novelu zákona o cestnej doprave, a tým posilniť kompetencie krajov ako objednávateľov výkonov v prímestskej autobusovej doprave,“ skonštatoval predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič. Doplnil, že „všetky kraje pripravujú aj výstavbu regionálnych hokejových akadémií v spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja. Vymenili sme si preto skúsenosti a diskutovali sme aj o posune termínu na čerpanie dotácie na tento účel od vlády.“

Do programu bol zaradený aj slávnostný podpis deklarácie o spolupráci medzi SK 8 a Medzinárodnou cenou vojvodu z Edinburghu (DofE). Ide o ďalšiu zo série aktivít krajov na podporu mimoškolského vzdelávania a rozvoja mladých ľudí s cieľom zlepšiť perspektívu ich uplatnenia sa v praxi, a to aj v oblasti dobrovoľníctva.

„Dnešné rokovanie sme zorganizovali vo Vysokých Tatrách, čím chceme symbolicky podporiť strávenie letnej dovolenky na Slovensku. Za Prešovský samosprávny kraj sme predložili analytický dokument ‚Quo vadis, Romale?' o regionálnom riešení inklúzie marginalizovaných rómskych komunít,“ doplnil podpredseda SK 8 a prešovský župan Milan Majerský.

Diskusia sa viedla o možnostiach zefektívnenia zabezpečovania očkovania proti ochoreniu Covid-19. Medzi aktuálne výzvy v tejto súvislosti patrí očkovanie tínedžerov vo veku 12-15 rokov, či podávanie vakcín výjazdovo a v ambulanciách. Zástupcovia žúp ministrovi súčasne deklarovali, že sú pripravení pomôcť aj pri príprave na tretiu vlnu pandémie. O stretnutie na tieto témy predstavitelia SK 8 požiadajú ministra zdravotníctva Slovenskej republiky Vladimíra Lengvarského.

Jozef Viskupič, predseda SK 8 a trnavský župan

Toto ste už čítali?

Oznámenie

Oznámenie

Oznamujeme našim občanom, že Okresné riaditeľstvo...