Back to top

Slováci už nezvládajú zdražovanie

Publikované: 19. apríl 2022 - 11:41
Zdražovanie nemá konca! Rast cien zrýchlil v marci už na 10,4 %, čo sme nezažili posledných 22 rokov. Nelichotivá situácia sa radikálne podpísala na životoch Slovákov.
Slováci už nezvládajú zdražovanie

Podľa najnovších prieskumov sa polovica vyjadrila, že začala nakupovať lacnejšie potraviny, tretina má problém s platením účtov a štyria z desiatich prestali používať auto a chodia peši. Pomôže konečne vláda?

Za nákup, ktorý vás vyšiel vlani na 100 eur, dnes zaplatíte 110 eur a 40 centov, teda citeľne viac. Zdražovanie, aké tu nebolo roky, potvrdzuje Štatistický úrad aj analytici. „Medziročný rast cien presiahol dvojcifernú hranicu a dostal sa na 10,4%, čo je najvyššia hodnota od roku 2000. Medzimesačne ceny vzrástli o 1,7%,“ komentoval to analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

„Priemernú infláciu za rok 2022 sme pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine očakávali na úrovni 6 %. Aktuálne sa však prikláňame k názoru, že tohtoročná inflácia bude ešte vyššia, odhadujeme ju na úrovni 9 až 10 %. Slováci si tak určite aj v nasledujúcich mesiacoch budú priplácať oproti vlaňajšku za potraviny, pohonné látky, energie, ale aj za stavebné materiály,“ dodala analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Pohonné látky sú oproti minulému roku už o 28 % drahšie, čo pre mnohé rodiny robí z tankovania luxus. „40 % Slovákov, ktorí majú auto, sa rozhodli používať ho menej. A to tak, že sa rozhodli viac chodiť pešo, celkovo cestovať menej autom, využívať verejnú dopravu alebo bicykel. 60 % Slovákov, ktorí majú auto, ním cestuje stále rovnako,“ informoval o výsledkoch prieskumu Zdenko Ružbacký, výkonný riaditeľ Slovenského národného panela.

Tretina respondentov uviedla, že mali v poslednej dobe problém so splácaním niektorých účtov.

Dopady zdražovania na Slovákov

  • 50 % kupuje lacnejšie potraviny

  • 43 % cíti väčší stres

  • 40 % používa auto menej

  • 38% nakupuje menšie množstvo potravín

  • 33 % má problém so splácaním niektorých účtov

Drahé ceny potravín už výrazne menia aj nákupné správanie Slovákov. Mnohí v rámci uťahovania opaskov siahajú po akciových výrobkoch prípadne odchádzajú s prázdnejšími košíkmi. „Polovica Slovákov sa kvôli zdražovaniu rozhodla kupovať lacnejšie potraviny a 38 % Slovákov sa rozhodlo nakupovať menšie množstvo potravín,“ dodal Ružbacký.

MTI/Felvidék.ma/www1.pluska.sk

Toto ste už čítali?

Cookies