Back to top

Slováci už pred Veľkou nocou siahajú po enzýmoch

Publikované: 18. apríl 2025 - 10:35
Slováci aj pred Veľkou nocou siahajú po prípravkoch na problémy s trávením. Namiesto striedmosti pri jedle si radšej hľadajú rýchlu úľavu vo forme liekov.
Slováci už pred Veľkou nocou siahajú po enzýmoch

Dlhodobé užívanie niektorých z nich však môže podľa farmaceutov z Mojalekáreň.sk spôsobiť nedostatok vitamínov a minerálov, ako je vitamín B12, železo, vápnik a horčík. Najväčší záujem zákazníkov Mojalekáreň.sk je najmä o tráviace enzýmy, ktoré ponúkajú okamžitú úľavu. V porovnaní so začiatkom roka sa ich predaj zvýšil až 2,5-násobne. Tento trend sa opakuje – aj v minulom roku patrili tráviace enzýmy medzi najpredávanejšie lieky pred Veľkou nocou.

Obľúbenosť vďaka rýchlemu nástupu účinku

Mgr. Pavla Horáková, špecialistka na chronické ochorenia z Mojalekáreň.sk:

Tráviace enzýmy (Pancreolan, Kreon, Pangrol) pomáhajú rýchlo, a to je presne to, čo ľudia po výdatných jedlách hľadajú. Pomáhajú s trávením tukov, sacharidov aj bielkovín, a preto vďaka rýchlosti účinku také obľúbené.

Ďalšou možnosťou sú podľa odborníčky inhibítory protónovej pumpy. Dĺžka účinku týchto liekov môže byť až 5 dní. Majú síce dlhší účinok, pretože blokujú vylučovanie žalúdočnej kyseliny, ale ich efekt nastupuje pomalšie (napr. Helicid alebo Nolpaza).

Najrýchlejšie, no iba na niekoľko hodín, sú antacidá – lieky, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu. Medzi najznámejšie patria Rennie, Maalox alebo Talcid. Nastupujú okamžite po užití, ale účinok trvá len krátko.

Nežiaduce účinky a riziká

Odborníčka upozorňuje, že pri antacidách môže ich predávkovanie spôsobiť problémy ako nevoľnosť, zvracanie, bolesť brucha, poruchy acidobázickej rovnováhy, zápchu alebo dokonca hnačku. Pri dlhodobom užívaní môže dochádzať k zvýšeniu hladiny horčíka a draslíka v krvi, čo vedie k vážnym zdravotným problémom – ako je slabosť, strata svalového tonusu až po narušenie vnútorného prostredia organizmu.

Inhibítory protónovej pumpy, ako Helicid alebo Nolpaza, môžu pri dlhodobom užívaní spôsobiť nedostatok vitamínov a minerálov, ako sú vitamín B12, železo, vápnik a horčík. Tento deficit môže viesť k častým črevným infekciám alebo dokonca k osteoporóze z nedostatku vápnika,“ uzatvára Pavla Horáková.

Dôležité!

Ak príznaky neustupujú po užití liekov a trvajú dlhšie ako 14 dní, je nevyhnutné vyhľadať lekára. To isté platí aj v prípade zhoršujúcej sa bolesti brucha, horúčky alebo silného zvracania.

mojalekaren.sk

 

Toto ste už čítali?

770

770

Názov historického jadra Dunajskej Stredy, „Szerdahely”...

Cookies