Back to top

Slovensko je najdrahšia krajina východnej Európy!

Publikované: 8. júl 2022 - 13:13
Toto nemá obdobu! Ceny na Slovensku rastú priam do závratných výšok, ale to zďaleka nie je náš jediný problém.
Slovensko je najdrahšia krajina východnej Európy!

Zmení sa niečo?

„Najväčšie cenové rozdiely medzi SR a našimi susedmi z V4 sú v oblasti bývania vrátane energií, ale aj v prípade potravín a nealkoholických nápojov, oblečenia a obuvi, v reštauráciách a hoteloch,“ vyratúva analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

V máji sa ceny na Slovensku medziročne zvýšili o 12,6 %. Inflácia tretí raz vzrástla dvojciferným tempom. „Zaujímavý bude rebríček po skončení tohto roka, keď sa ukáže, ako jednotlivé krajiny EÚ bojujú s vysokou infláciou,“ dodáva analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

Je to tak už roky

Eva Sadovská, analytička WOOD & Company

- Slovensko je už niekoľko rokov v rámci V4 krajinou s najvyššou cenovou úrovňou. Z tohto pohľadu je život na Slovensku drahší ako v Poľsku až o polovicu, v porovnaní s Maďarskom je život u nás drahší o vyše tretinu a v porovnaní s ČR máme náklady na život vyššie o 12,5 %. Nakoľko aktuálne rozdiely v cenovej hladine u nás a u susedov sú evidentné, neočakávame zmeny v tomto pomyselnom cenovom rebríčku V4 ani v nasledujúcich rokoch. Vrátane aktuálneho roka 2022, keď sa (nielen) na Slovensku pasujeme s rekordne vysokou mierou inflácie.

Vývoj cien neveští nič dobré

Vladimír Kubrický, analytik Realitnej únie SR

- Naše domácnosti míňali v roku 2021 v porovnaní so spomínanými krajinami veľmi veľa peňazí hlavne v položke bývanie, voda a elektrina. Novinka to však nie je, za posledné roky sa veľa nezmenilo. Zaujímavý bude rebríček krajín po skončení tohto roka, keď sa ukáže, ako jednotlivé krajiny EÚ bojujú s vysokou infláciou. Aktuálny vývoj cien palív a energií pre Slovákov však neveští nič dobré. Ich prudké zdraženie zrejme prispeje v dohľadnom čase aj k ochladeniu na realitnom trhu.

Nie je to normálne

Martin Halás, Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík

- Slovensko bolo do včerajška lídrom v neprijatej pomoci občanom prelomením veta pani prezidentky však pomôžeme iba jednej tretine z 1,9 milióna domácností. Vláde to trvalo rekordných deväť mesiacov. Nie je určite normálne, že máme ceny potravín na úrovni Nemecka, vláda by sa tým mala zaoberať. Slovensko sa postupne stáva krajinou, ktorá nie je pre mladých, pracujúcich ani pre seniorov.

Zdroj: ma7 / cas.sk

Toto ste už čítali?

Cookies