Žiga pripomenul, že nešlo o ich prvé stretnutie. Salehi už bol na Slovensku vlani, kedy sa začali rozhovory o tom, akým spôsobom by vedeli obidve krajiny kooperovať aj v rámci jadrovej energetiky. "Iránska strana veľmi dobre vie, že skúsenosti Slovenska s jadrovou energetikou sú viac ako 50-ročné. Možno ako jedna z mála krajín máme skúsenosti s každou z fáz jadrového okruhu – projektovaním, výstavbou, prevádzkou, dokonca už aj s odstavovaním jadrových elektrární," priblížil minister.
Irán má podľa neho záujem aj o konkrétne projekty a v tejto oblasti sú už naštartované prvé kontakty. Na rozvoj takýchto vzťahov je však podľa Žigu potrebný dlhší čas ako pár mesiacov. Upozornil, že Irán má ešte určité problémy kvôli dlhoročným medzinárodným sankciám, ktoré platili až do roku 2016.
"Ešte im celkom nefunguje bankový systém a nie je napojenie na medzinárodné štruktúry. Ale myslím si, že postupom času sa tieto veci odblokujú a budeme tu vedieť klasicky obchodovať, ako vieme s inými krajinami na Strednom alebo Blízkom východe bežne," doplnil s tým, že potenciál na spoluprácu tu vidí.
Úlohou vlády a ministrov, ktorí krajinu momentálne navštevujú, je podľa Žigu otvárať dvere podnikateľskému sektoru. Pripomenul, že už v minulom roku boli s Iránom podpísané základné dohody o zamedzení dvojitého zdanenia a o ochrane investícií. "Dokumenty, ktoré vytvárajú základný rámec pre fungovanie podnikateľských subjektov na jednej aj druhej strane, tu už sú a tento rok by sme chceli uviesť do života zmiešanú hospodársku komisiu," avizoval šéf rezortu hospodárstva.
V krajine je Žiga spoločne s delegáciou vedenou podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim (Smer-SD) na oficiálnej pracovnej návšteve.
"Irán má teraz novú vlnu odpútania sa od ropného priemyslu a hľadá aj iné možnosti rozvoja ekonomiky, aj vzhľadom na ceny ropy. Pre budúci vývoj tejto krajiny je dôležité, aby sa pretransformovalo hospodárstvo aj na iné oblasti," priblížil Pellegrini. Vytvára sa tak podľa neho priestor na výmenu slovenských a iránskych skúseností v týchto oblastiach, priestor vidí vo vede a inováciách.
Zdroj: energia.dennikn.sk