Hodnota SAR sa udáva vo W/kg a určuje rýchlosť, akou ľudské telo alebo tkanivo absorbuje rádiové žiarenie či iné formy energie magnetického poľa. Stretnúť sa tak môžeme s týmto údajom napríklad aj pri ultrazvuku či iných podobných elektronických zariadeniach.
V našich končinách je hodnota SAR udávaná normou na maximálnej hranici 2W na 1kg telesnej hmotnosti, pričom v USA je to pre porovnanie 1,6W na 1kg telesnej hmotnosti.
Každý mobilný telefón je slabým zdrojom rádiového žiarenia, preto je povinné túto hodnotu pri nich uvádzať a každý mobilný telefón má rozdielnu mieru absorpcie. Každá hodnota samozrejme musí byť v norme danej krajiny respektíve trhu, kde sa zariadenie predáva a pri dodržaní daných noriem nie je žiarenie pre človeka nebezpečné.
Každé ľudské telo sa však s rôznymi faktormi vyrovnáva inak a určite záleží aj na tom, aký dlhý čas trávime s mobilným telefónom na uchu a teda blízko mozgu.
Ako sme už spomínali, toto žiarenie vydávajú aj iné elektronické zariadenia, s ktorými prichádzame do styku a vplyv tohto elektrosmogu môže vyvolať tzv. „mikrovlnný syndróm„, ktorý sa prejavuje zvýšenou únavou, podráždenosťou, bolesťami hlavy, nevoľnosťou, nespavosťou a podobne.
Ak chcete vplyv žiarenia na svoje ľudské telo čo najviac eliminovať, možno by ste mali používať tieto smartfóny. Ich hodnota SAR je totižto jedna z najmenších spomedzi smartfónov.
Zdroj: androidportal.zoznam.sk
Toto ste už čítali?
Zmena poskytovateľa internetu bude od januára jednoduchšia
Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií avizuje, že...