Back to top

Smartfóny s najmenším vyžarovaním radiácie

Publikované: 13. júl 2018 - 14:19
Medzi špecifikáciami každého smartfónu môžeme okrem informácií o čipsete či displej nájsť aj pozoruhodné číslo, ktoré udáva hodnotu SAR (specific absorption rate).
Smartfóny s najmenším vyžarovaním radiácie

Hodnota SAR sa udáva vo W/kg a určuje rýchlosť, akou ľudské telo alebo tkanivo absorbuje rádiové žiarenie či iné formy energie magnetického poľa. Stretnúť sa tak môžeme s týmto údajom napríklad aj pri ultrazvuku či iných podobných elektronických zariadeniach.

V našich končinách je hodnota SAR udávaná normou na maximálnej hranici 2W na 1kg telesnej hmotnosti, pričom v USA je to pre porovnanie 1,6W na 1kg telesnej hmotnosti.

Každý mobilný telefón je slabým zdrojom rádiového žiarenia, preto je povinné túto hodnotu pri nich uvádzať a každý mobilný telefón má rozdielnu mieru absorpcie. Každá hodnota samozrejme musí byť v norme danej krajiny respektíve trhu, kde sa zariadenie predáva a pri dodržaní daných noriem nie je žiarenie pre človeka nebezpečné.

Každé ľudské telo sa však s rôznymi faktormi vyrovnáva inak a určite záleží aj na tom, aký dlhý čas trávime s mobilným telefónom na uchu a teda blízko mozgu.

Ako sme už spomínali, toto žiarenie vydávajú aj iné elektronické zariadenia, s ktorými prichádzame do styku a vplyv tohto elektrosmogu môže vyvolať tzv. „mikrovlnný syndróm„, ktorý sa prejavuje zvýšenou únavou, podráždenosťou, bolesťami hlavy, nevoľnosťou, nespavosťou a podobne.

Ak chcete vplyv žiarenia na svoje ľudské telo čo najviac eliminovať, možno by ste mali používať tieto smartfóny. Ich hodnota SAR je totižto jedna z najmenších spomedzi smartfónov.

Zdroj: androidportal.zoznam.sk

Toto ste už čítali?

Tagy: mobil
Cookies