Back to top

Sociálna poisťovňa znížila exekučné zrážky približne 21.400 dôchodcom

Publikované: 11. august 2022 - 10:48
Sociálna poisťovňa prepočítala dôchodcom exekučné zrážky. V augustových výplatných termínoch sa to dotkne viac ako 22.000 poberateľov dôchodkov. Väčšine sa zrážky znížia. Informoval o tom v utorok hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Sociálna poisťovňa znížila exekučné zrážky približne 21.400 dôchodcom

Urobila tak v nadväznosti na zvýšenie životného minima od 1. júla tohto roku na 234,42 eura z dovtedajšej sumy 218,06 eura, vyčíslil.

Zvýšenie životného minima znamená, že exekvovaným dôchodcom sa zvýšia dôchodky, ktoré po zrážke dostávajú. Sociálna poisťovňa znížila exekučnú zrážku približne 21.400 dôchodcom.

V niektorých prípadoch to môže mať za následok aj ukončenie exekučných zrážok, vyzdvihla poisťovňa. Ide o situáciu, kedy je dôchodok nižší ako minimum, ktoré musí exekvovanému zostať.

Sociálna poisťovňa uviedla, že o zmenách informuje každého dotknutého písomne. Informáciu dostanú v auguste a bude obsahovať aj dátum, od ktorého im bude vyšší dôchodok vyplatený, prípadne predpokladaný dátum ukončenia exekučných zrážok z dôchodku.

Keďže dôchodky sa vyplácajú vopred, exekučné zrážky v novej sume je možné vykonať až v auguste tohto roka. "V tomto mesiaci dostanú poberatelia dôchodkov aj sumu dôchodku, ktorá im bola navyše zrazená v júli tohto roku," uzatvoril hovorca.

(NZS/Felvidék.ma/Webnoviny)

Toto ste už čítali?

Cookies