Back to top

Spomienka na holokaust

Publikované: 26. jún 2023 - 10:58
Pri Pamätnom múre holokaustu na dunajskostredskom židovskom cintoríne členovia Židovskej náboženskej obce Dunajská Streda, ich spoluveriaci s dunajskostredskými koreňmi, ktorí sa pri tejto príležitosti vrátili domov z rôznych kútov sveta a obyvatelia Dunajskej Stredy spomínali 18. júna na udalosti z 2. svetovej vojny a jej židovské obete.
Spomienka na holokaust

„Pred 78 rokmi bol oslobodený koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau, čím sa skončilo zabíjanie nevinných ľudí. (...) Po vojne sa Dunajskostredčania, ktorí prežili holokaust, dohodli, že sa budú každoročne stretávať na židovskom cintoríne, aby si pripomenuli 3 500 nevinných obetí, ktoré boli odvezené z nášho mesta a okolia. (...) Dnes sme sa tu zišli, aby sme spomínali na našich blízkych, rodičov, starých rodičov, prastarých rodičov, ktorých hlasy navždy umlčala mašinéria holokaustu“, povedali organizátori na pietnej spomienke. Upozornili na to, že by sme nemali pasívne sledovať, ako sa myšlienky a ideológia fašizmu opäť dostávajú do každodennej reči, politiky, škôl a života mladých ľudí.

"Dňa 18. júna 1944 Židia z Dunajskej Stredy a okolia verili v lásku, aj keď ju necítili, verili v Boha, aj keď On mlčal. Uverili Zlu, jeho klamstvám, že miesto, kam ich berú, bude lepšie. Verili, že nočná mora sa čoskoro skončí a verili v seba a svojich blížnych,“

- povedal Jozef Schwartz, predseda Židovskej náboženskej obce Dunajská Streda, podľa ktorého mnohí z tých, čo prežili, svoju vieru stratili a stále hľadajú odpovede, prečo museli trpieť.

Jozef Schwartz dodal, že po vojne, po veľkom utrpení, židovská náboženská obec opäť začala svoje pôsobenie a dodnes sa kultúrne, nábožensky a počtom členov rozrastá.  „Sme tu, žijeme a rastieme,“

- zdôraznil predseda náboženskej obce.

Po príhovore sa rozsvietili plamene kahančekov umiestnených na pamätnom múre holokaustu a členovia náboženskej obce sa pomodlili za svojich zosnulých.

Na pietnej spomienke sa zúčastnil primátor JUDr. Zoltán Hájos, mestskí poslanci Ladislav Gútay a Krisztián Nagy, rabíni Sholom Myers z Bratislavy a Zev Stiefel z Piešťan, Béla Fahn, predseda Židovskej náboženskej obce Galanta, Anton Paszternák, predseda Židovskej náboženskej obce Komárno, ako aj reformovaný farár Zsolt Görözdi.

Na podujatí vystúpili Emma Ajpek a Gáspár Bondor, študenti Súkromného gymnázia s VJM v Dunajskej Strede.

(nagy)

Toto ste už čítali?

Cookies