Back to top

Spomínajme, vzdelávajme a budujme lepší svet

Publikované: 12. september 2024 - 10:32
Už po tretíkrát si tento rok v Dunajskej Strede pripomenuli obete holokaustu a rasového násilia pri pomníku holokaustu Memento na Námestí Jehudu Asáda.
Spomínajme, vzdelávajme a budujme lepší svet

Počas 2. svetovej vojny, 9. septembra 1941, vstúpil do platnosti takzvaný Židovský kódex, ktorý viedol k diskriminácii, prenasledovaniu a napokon k deportáciám Židov. Smutné výročie si pripomenuli 10. septembra 2024, kedy Židovská náboženská obec Dunajská Streda zorganizovala pietnu spomienku na pamiatku obetí ľudskej nenávisti pod názvom Nezabudnutí susedia.

Jozef Schwartz, predseda Židovskej náboženskej obce Dunajská Streda, poďakoval prítomným za to, že si našli čas a prišli si uctiť pamiatku nevinných duší, ktoré zahynuli len preto, že to ľudská zlosť umožnila.

„V našom meste si verejne pripomíname obete holokaustu trikrát do roka. Prvýkrát je to 27. januára, na Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Vtedy formou prednášok na školách upozorňujeme mládež na temnú minulosť a na hrôzy, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku nenávisti a klamstiev. Druhýkrát si pripomíname našu najväčšiu tragédiu, ktorá sa stala 15. júna 1944, keď bolo na železničnej stanici v Dunajskej Strede deportovaných približne 3 500 nevinných židovských obyvateľov nášho mesta, vrátane malých detí. Väčšina z nich sa už nikdy nevrátila. Nesmieme zabudnúť na to, že táto tragédia výrazne zasiahla aj rómske obyvateľstvo nášho mesta,“ povedal rečník a následne v súvislosti s aktuálnym dianím dodal: „Tretím dňom je práve 9. september, kedy si pripomíname Deň obetí holokaustu a rasového násilia na Slovensku. Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré boli holokaustom najviac zdevastované, čo pociťujeme dodnes. Dnes si pripomíname temnú kapitolu slovenskej histórie spojenú so Židovským kódexom.“

„Je nesmierne dôležité, aby sme si spoločne pripomínali, čo môže spôsobiť nenávisť, klamstvá a rasová neznášanlivosť. Našou povinnosťou je vzdelávať mladé generácie, pravidelne navštevovať školy a organizovať prednášky o hrôzach minulosti, aby mladí ľudia pochopili, aké zničujúce následky môžu mať predsudky a intolerancia.

Budúcnosť je v našich rukách a v rukách našich detí. Musíme byť tými, ktorí sa postavia proti nenávisti a budú bojovať za spravodlivosť, toleranciu a rovnosť. Vzdelanie a učenie sú našimi najsilnejšími zbraňami proti nevedomosti a predsudkom, a musíme ich využívať na ochranu hodnôt ľudskosti.“

„Preto, prosím, pamätajme, vyučujme a budujme lepší svet, aby sa podobné zlo už nikdy neopakovalo,“ prízvukoval Jozef Schwartz.

Po poučnom príhovore predsedu židovskej náboženskej obce v Dunajskej Strede študenti Gymnázia Ladislava Dúbravu prečítali mená 50 niekdajších občanov nášho mesta, ktorí patrili k približne trom tisíckam obetí odvlečených z Dunajskej Stredy. Tak si spolu za tri roky spomínania menovite pripomenuli už 150 Dunajskostredčanov, ktorých postihol tragický osud.

Po odznení mien „bratov a sestier zavraždených počas holokaustu“ si účastníci vypočuli židovskú svätú modlitbu, ktorou si Židia pripomínajú obete holokaustu a následne položili k pomníku pamätné kamene, čím si uctili pamiatku všetkých obetí holokaustu a rasového násilia.

Viac fotografií z pietnej spomienky si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

Text a foto: Vince Rózsár, preklad: -et-

Toto ste už čítali?

Cookies