Back to top

Športovec roka 2022 - kategória jednotlivci dospelí

Publikované: 17. máj 2023 - 12:52
Ako vo svojich príhovoroch na galavečere Športovec roka 2022 vyzdvihli aj viceprimátor mesta Dunajská Streda MUDr. Juraj Puha a predseda Komisie mestského zastupiteľstva Dunajská Streda pre mládež a šport Mgr. Krisztián Nagy, nominanti jednotlivých kategórií na ceste k úspechom nešetrili časom ani energiou a v záujme dosiahnutia vynikajúcich výsledkov na sebe tvrdo pracovali. Nižšie uvádzame minuloročné úspechy nominantov v kategórii jednotlivci - dospelí.
Športovec roka 2022 - kategória jednotlivci dospelí

1. miesto

  • Attila Gaál (Zápasnícky klub Dunajská Streda, zápasenie)

Ako zápasník sa Attila Gaál zúčastnil Majstrovstiev sveta veteránov v zápasení, ktoré sa konali v októbri roka 2022 v bulharskom meste Plovdiv, kde si vybojoval titul Majstra sveta v C kategórii 100 kg v zápasení voľným štýlom.

2. miesto

  • Peter Plavec (Sportfanatic, plávanie)

Plavec Sportfanaticu Peter Plavec pokračoval aj v roku 2022 v zbieraní medzinárodných a domácich úspechov.

Na nemeckom Svetovom pohári v zimnom plávaní v Burghausene, kde sa v 3,5-stupňovej vode predstavilo 155 účastníkov zo 17 krajín, skončil napriek tvrdej konkurencii oba razy na prvom mieste (na 450 a 200 metrových tratiach).

7. februára 2022 v poľskom Glogowe získal zlatú medailu na 500 metroch na Majstrovstvách sveta v plávaní v ľadovej vode a stal sa majstrom sveta. Na tratiach 1000 a 250 m skončil druhý. Časom na 250 m plávaní sa zapísal na tretie miesto do svetových rekordov vo svojej vekovej kategórii.

Na 4. ročníku Hallstättersee Ice Swimming Dachstein Salzkammergut konanom 5. marca 2022 s medzinárodnou účasťou sa stal majstrom Rakúska na 500 metroch. Svojím časovým výsledkom stanovil nový európsky vrchol. Na 1000 a 200 metroch skončil na 2. mieste.

Na medzinárodných pretekoch v rakúskom Ottensteine, Backwaterman Open Water 2022, štartoval aj na vzdialenosti 14 km. Po viac ako 4 hodinách plávania skončil vo svojej vekovej kategórii na 2. mieste.

Na 11. halštatskom plaveckom maratóne v Rakúsku súťažil aj na 10 km v medzinárodných pretekoch na otvorenej vode. Po 2 a pol hodinách plávania skončil celkovo na 2. mieste a vo svojej vekovej kategórii na 1. mieste, len jednu sekundu za celkovým víťazom.

V septembri 3 plavci zo Sportfanaticu reprezentovali Európu na pretekoch Waikiki Roughwater Swim na Havajských ostrovoch.

V roku 2022 sa mu s tímom podaril útek zo slávnej väznice Alcatraz pri San Franciscu popri silných prúdoch a medzi žralokmi. Spolu s ďalšími 3 plavcami zo Sportfanaticu môžu tento úspech zaznamenať ako prví Slováci.

3. miesto

  • Dávid Csiba (Karate Klub IPPON, karate)

Dávid Csiba si za rok 2022 pripísal na konto pekné úspechy.

Majstrovstvá sveta Shito-ryu karate a Kobudo, Varaždin, Chorvátsko

2. miesto kobudo BO muži+16 rokov

3. miesto kata muži+16 rokov

Majstrovstvá Európy Shito-ryu karate a Kobudo,Chorvátsko

2. miesto, kobudo BO muži+16 rokov

Otvorené majstrovstvá Západoslovenského zväzu karate seniorov, Nesvady

3. miesto kata muži+16 rokov

Majstrovstvá Slovenska Shito-ryu karate a Kobudo, Šurany

2. miesto kata muži+16 rokov

3. miesto kobudo BO muži +16 rokov

Zimná univerziáda SR, Bratislava

2. miesto kata muži +16 rokov

Račiansky strapec, Bratislava

1. miesto kata muži +16 rokov

1. miesto kobudo BO Muži +16 rokov

Západoslovenský pohár karate seniorov I. kolo – Nemšová

1. miesto kata muži +16 rokov

Západoslovenský pohár karate seniorov II. kolo – Šurany

1. miesto kata muži +16 rokov.

 

Ďalší nominanti kategórie:

Bálint Magyar (Trinitas Sport Club, cyklista)

Mgr. Bálint Magyar, pretekár klubu Trinitas Sport Club získal 2. miesto na 1. ročníku Slovak National E-Sport Championship Men Elite Bratislava-Center Nivy vo februári 2022 pri účasti 20 športovcov.

Dominika Grajcarová (Športujsnami Dunajská Streda, akrobatický rock’n‘roll)

Dominika Grajcarová s tanečným partnerom skončila na 14. mieste v pretekoch Svetového pohára v slovínskej Ljubljane ako aj v decembrovom finále Svetového pohára v Prahe. Na Majstrovstvách sveta v poľskom Krakowe v októbri 2022 získali 22. miesto. Na novembrovej pražskej súťaži Veľká cena Sokola Jinonice si vytancovali 4. miesto.

Alexander Tősér (Športový klub Top Run DS, plávanie)

Alexander Tősér v poľskom Glogowe na svetovom pohári v 100 m aj 50 m freestyle plávaní obsadil rovnako 6. miesto. Na Medzinárodnom šampionáte v maďarskom Szentes bol v III. vekovej kategórii druhý. V Žiline na Medzinárodných majstrovstvách a Majstrovstvách Slovenska obsadil v rýchlostnom plávaní 200 m 3. miesto. V Ríme na súťaži European Aquatics ROMA 2022 na 50 m skončil na 8. mieste.

Richard Nyáry (Športový klub Top Run DS, plávanie)

Richard Nyáry sa stal absolútnym víťazom kategórie mladší muži 4. ročníka Slovenského pohára v zimnom plávaní. V poľskom meste Glogow na Majstrovstvách sveta obsadil 3. miesto v plávaní 500 m a 4. miesto v rýchlostnom plávaní na 1000 m. V Rapperswill-Zürich získal 3. miesto na 34. Medzinárodnom Sri Chinmoy maratónskom plávaní.

Na 24-hodinovke 2022, II. ročníku Festivalu vytrvalostného plávania na otvorenej vode PLÁVAM VO DNE V NOCI si vydobil 3. miesto.

Dezider Pék (Sportfanatic, plávanie)

V roku 2022 dosiahol Dezider Pék svoj najväčší úspech na svetovom pohári v zimnom plávaní v Burghausene v Nemecku. Zo 155 účastníkov sa domov vrátil s dvomi bronzovými medailami, ktoré získal na 100 a 450 metrových tratiach v 3,6 stupňovej ľadovej vode. Slovensko reprezentoval spolu s tímovým kolegom Petrom Plavcom.

Koncom augusta uspel spolu s 3 ďalšími plavcami Sportfanaticu pri pokuse o útek z obávanej väznice Alcatraz. Ani Al Caponemu, ani žiadnemu inému väzňovi sa nepodarilo ujsť z tohto ostrovného väzenia vo veľmi studenej, 12-stupňovej vode, pri silných prúdoch a žralokoch. 4 plavcom zo Slovenska sa to podarilo.

Dezider reprezentoval Európu aj na Havajských ostrovoch na Waikiki Roughwater Swim, kde medzi viac ako 800 pretekármi skončil vo svojej vekovej kategórii na 12. mieste.

Deziderovou 1. súťažou v roku 2022 bola 24-hodinovka, II. ročník Festivalu vytrvalostného plávania na otvorenej vode PLÁVAM VO DNE V NOCI, jediná a najväčšia maratónska súťaž na Slovensku. Dezider dokázal zaplávať zo všetkých pretekárov najdlhšiu vzdialenosť 40 km za 24 hodín.

Na svoje konto si pripísal titul Majstra Slovenska, keď na Majstrovstvách SR získal 1. miesto v plávaní 3000 m voľný spôsob.

-et-

Toto ste už čítali?

Cookies