Športovec roka - kategória jednotlivci - dospelí

Publikované: 10. máj 2024 - 19:12
V pondelok 6. mája sa udeľovali ocenenia Športovec roka 2023. Náš portál prináša zoznam ocenených a kandidátov. Naši čitatelia sa tu môžu dočítať o aktivitách a úspechoch nominovaných športovcov a klubov v uplynulom roku – nižšie v kategórii jednotlivci – dospelí.

Jednotlivci - dospelí:
1. Peter Plavec, plavec, Sportfanatic

2. Tibor Csiba, karate, Karate Klub IPPON Dunajská Streda

3. Richard Nyáry, plavec, Športový klub TopRunDS

Peter zahájil rok 2023 zlatom, striebrom i bronzom na Majstrovstvách sveta v ľadovom plávaní v Slovínsku, keď na trati 1000 m získal 1.miesto, na trati 450 m - 2. miesto, a na trati 200 m - 3. miesto. Na Rakúskych majstrovstvách v ľadovom plávaní v Altenwörthe na 1000 m získal striebro vo svojej vekovej kategórii a na 250 m zlatú medailu. Na 5. ročníku Hallstättersee Ice Swimming v mestečku Obertraun si v extrémne chladnej vode vybojoval druhé miesto na trati 1000 m, zatiaľ čo na tratiach 500 a 200 m oslavoval dve prvé miesta. V štafetovej súťaži jeho tím obsadil 2. miesto. V rakúskom Ottensteine na maratónových plaveckých pretekoch Backwaterman o 14 kilometroch získal vo svojej vekovej kategórii zlato. Na 7.kole Slovenského pohára v diaľkovom plávaní na otvorenej vode v Šamoríne sa opäť postavil na najvyššiu priečku stupienka víťazov. Najnáročnejšia výzva roka bola súťaž Batalla de Rande v španielskom Vigo. Peter Plavec sa tu stal prvým Slovákom, ktorý zdolal plavecký maratón dlhý 27 km v Atlantickom oceáne.

2. Csiba Tibor, karate, Karate Klub IPPON Dunajská Streda
Na Majstrovstvách Sveta i Majstrovstvách Európy Shito-ryu karate a Kobudo v rumunskej Oradei získal vo svojej kategórii 1. miesto v kategórii kata masters a v kategórii Kobudo Bo, resp. Kobudo Bo masters. Zlatú medailu si priniesol aj Bielsko-Bialej v Poľsku zo 17-teho ročníka Medzinárodnej veľkej ceny karate Polish Open. Najvyššiu priečku na stupňoch víťazov obsadil aj v Žiline na Majstrovstvách Slovenska Seniorov (v kategórii kata muži +55 rokov), v Šuranoch na Majstrovstvách Slovenska Shito-ryu karate a Kobudo (v kategórii kata muži +55 rokov a v kategórii Kobudo Bo muži +55 rokov), ako i v Nesvadoch na Majstrovstvách Západoslovenského zväzu karate seniorov a treťom kole pohára(v kategórii kata muži +55 rokov), v Zlatých Moravciach na 1. kole Západoslovenského pohára karate (kata muži + 55 rokov) a Majstrovstvách Západoslovenského zväzu karate U12 a 4. kole pohára v Kolárove v rovnakej kategórii.

3. Nyáry Richárd, plavec, Športový klub TopRunDS
Na Majstrovstvách sveta Medzinárodnej organizácie ľadového plávania vo Francúzsku skončil druhý v kráľovskej disciplíne na 1000 m a štvrtý na 500 metroch. Na zimnom šampionáte Medzinárodnej organizácie zimného plávania v slovínskom Blede sa stal Majstrom sveta hneď v dvoch disciplínach: 1 km a 450 m, na 200 metroch získal bronz. Pravidelný účastník rakúskych majstrovstiev v ľadovom plávaní v Hallstattskom jazere v disciplíne 1000 metrov získal zlato, podobne ako v rakúskom Altenwörthe na súťaži Pohár ľadového medveďa. V sezóne 2022/2023 na Majstrovstvách Slovenska v zimnom plávaní sa umiestnil na absolútnom 1. mieste a stal sa Majstrom Slovenska v zimnom plávaní.

Ďalšími nominantmi kategórie boli: Balázs Gányovics, zápasník, Zápasnícky klub Dunajská Streda, Tomáš Kucsera, bežec, Tréningová skupina Dunajská Streda, Dávid Nagy, kempo, Kempo Dojo, Dezider Pék, plavec, Sportfanatic, Alexander Tősér, plavec, Športový klub TopRunDS, Attila Bíró, ultrabežec, Slovenský atletický zväz.

Balázs Gányovics, zápasník, Zápasnícky klub Dunajská Streda
Zápasník Zápasníckeho klubu Dunajská Streda si zo súťaží priniesol striebro a bronz. Dve druhé miesta si vybojoval na 11. Žitnoostrovskom pohári, medzinárodnej súťaži zápasenia voľným štýlom v Dunajskej Strede a na brnenskej Grand Prix. V Rimavskej Sobote na Majstrovstvách Slovenska mužov v zápasení získal 3. miesto.

Tomáš Kucsera, bežec, Tréningová skupina Dunajská Streda
Tomáš Kucsera si na Nord Balaton Grand Prix Backyard ultra v Csopaku vybehal celkové 17. mesto, vo svojej kategórii do cieľa dobehol ako ôsmy. Na súťaži v maďarskom Balatonszőlősi X. Szőlőskör vo svojej vekovej kategórii dosiahol 7. miesto. Na Blatonfüredskom festivale ultrabehu obsadil vo svojej skupine 6 miesto. V maďarskej obci Tés si na súťaži Don Quijote run na trati 50 km vybehal 7. miesto.

Dávid Nagy, kempo, Kempo Dojo
Dávid Nagy, športovec klubu Kempo Dojo, získal v roku 2023 osem medailí na medzinárodných súťažiach, z toho 4 zlaté a štyri strieborné. Prvenstvá si vybojoval v brazílskom jiu-jitsu na súťažiach Hanshi Cup v maďarskom meste Törökbálint, kde, podobne ako na viedenskej súťaži Grappling Industries získal zlato hneď dvakrát. Strieborné medaile si priniesol z ADCC Hungary v Budapešti a z Majstrovstiev Slovenska v Banskej Bystrici.

Dezider Pék, plavec, Sportfanatic
Medzi jeho úspechy z roku 2023 patrí preplávanie trate 36,6 km na jazere Košariská, kde nenašiel premožiteľa a stal sa absolútnym víťazom. Zo slovínskych Majstrovstiev sveta v zimnom plávaní si priniesol dve bronzové medaily. Na jednej z najťažších ultramaratónskych súťaží strednej Európy odplával nový slovenský rekord: najdlhšia odplávaná vzdialenosť v stojatej vode na priehrade Lipno v Českej republike. Na Slovenskom pohári plávania na otvorenej vode v XBIONICU získal zlato na trati 5 kilometrov.

Alexander Tősér, plavec, Športový klub TopRunDS
Na Majstrovstvách sveta Medzinárodnej organizácie ľadového plávania vo Francúzsku získal jedno 6. a jedno 8. miesto. Na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska v Trenčíne získal v kategórii masters jedno druhé miesto (200 voľný štýl) a titul Majstra Slovenska vo svojej vekovej kategórii (100 m prsia). Zlato získal na Medzinárodných majstrovstvách seniorov v maďarskom Szentes (66 m voľný štýl) i na Super Finále slovenského plávania v diaľkovom plávaní v Štúrove (3000 m voľný spôsob). V chorvátskom meste Poreč sa na súťaži Porečki Delfin umiestnil na celkovom 3. mieste.

Attila Bíró, ultrabežec

Attila Bíró nie je členom dunajskostredského športového klubu, preto v rámci Športovca roka nemohol byť hodnotený. Predstavujeme vám jeho úspechy v roku 2023. Za svoj najväčší úspech v roku 2023 považuje absolvovanie jedného z najťažších ultramaratónskych bežeckých pretekov sveta, Spartathlon v Grécku, kde sa pri počte zúčastnených 355 umiestnil na 78. mieste. Celková dĺžka trate bola 246 km a Attila ju zdolal za 31 hodín 40 minút 57 sekúnd. Medzi ďalšie úspechy Attilu v roku 2023 patrí 8. miesto za odbehnutie trate 205, 48 km na súťaži 24h a 48 h Self-transcendence race (súťaži sebaprekonania) v českom Kladne.