Športovec roka - kategória mládež do 15 rokov

Publikované: 10. máj 2024 - 12:05
V pondelok 6. mája sa udeľovali ocenenia Športovec roka 2023. Náš portál prináša zoznam ocenených a kandidátov. Naši čitatelia sa tu môžu dočítať o aktivitách a úspechoch nominovaných športovcov a klubov v uplynulom roku – nižšie v kategórii mládež do 15 rokov.

Jednotlivci - mládež do 15 rokov

1. Péter Kovács, zápasník, Zápasnícky klub Dunajská Streda

2. Attila Hegedűs, zápasník, Zápasnícky klub Dunajská Streda

3. Adrián Novotný, stolný tenista, SST Euromilk

Péter Kovács, zápasník Zápasníckeho klubu Dunajská Streda, sa v roku 2023 stal trojnásobným majstrom Slovenska vo svojej kategórii. Prvenstvá si vybojoval v Snine, Bánovciach nad Bebravou i v Dunajskej Strede. Na Medzinárodnom turnaji mládeže v zápasení voľným štýlom v Bánovciach nad Bebravou, ako aj na Medzinárodnom turnaji v zápasení voľným štýlom v Hradci Královom tiež získal zlato. K zlatým medailám si zaknihoval aj druhé miesta na medzinárodnej súťaži Veľká cena Plzne a v Prievidzi na Majstrovstvách v zápasení gréckorímskym štýlom v kategórii U15.

Attila Hegedűs si aj v roku 2023 zaknihoval krásne úspechy. Stal sa Majstrom Slovenska v zápasení voľným štýlom v kategórii U15 v Dunajskej Strede, ako aj v Prievidzi Na majstrovstvách Slovenska v zápasení gréckorímskym štýlom. Vo svojej kategórii sa umiestnil na prvom mieste na 49. Medzinárodnom turnaji mládeže a priateľstva v zápasení voľným štýlom v Prievidzi. Na najvyššej priečke víťazov sa umiestnil na Medzinárodnom turnaji mládeže v zápasení voľným štýlom-Na memoriáli Jozefa Svitača v Nitre, ďalej na Medzinárodnom turnaji v zápasení voľným štýlom v Hradci Králové. Prvenstvo si vybojoval aj na Grand Prix of Brno, či na súťaži v Rumunsku I. Székely Virtus Kupa. Na medzinárodnej súťaži v poľskom Terešíne získal krásne 3. miesto, rovnako ako na košickom 33. medzinárodnom turnaji olympijských nádejí.

V 1. lige žiakov vedie tabuľku jednotlivcov. Za ročník 2022-23 sa stal vďaka víťazstvu v prvej lige žiakov majstrom. Na Majstrovstvách SR mladšieho žiactva vo štvorhre si zopakoval úspech z roka 2022: opäť získal striebro. V 3. lige mužov dosahuje stabilne dobré výsledky, patrí medzi najlepších hráčov v dospeláckej súťaži. Adrián dosahuje úspechy už niekoľko rokov a jeho hra a úspešnosť ho dostali do reprezentácie Slovenska. Adrián v júni oslávi 14 rokov. (Keďže mladý stolný tenista bol v čase galavečera na súťaži, cenu prevzal vedúci klubu Peter Šandal.)

Ďalšími nominantmi kategórie boli: Péter Bendegúz Bíró, karate, Karate klub Seishin, Szebasztián Bíró, atlét, Megy Sport Dunajská Streda, Marko Makai, plavec, Sportfanatic, Fábián Tóth, atlét, Športový klub TopRunDS, Emma Molnárová, stolná tenistka, Stolnotenisové centrum ŠKST Bratislava.

Bíró Péter Bendegúz, Péter Bendegúz Bíró, karate, Karate klub Seishin
Péter Bendegúz Bíró, karatista Karate Klubu Seishin sa v roku 2023 zúčastnil 8 súťaží v karate a na všetkých sa postavil na najvyšší stupienok víťazov. V decembri mu v jeho klube Seishin odovzdali zvláštnu cenu Samuraj roka, ktorú každý rok získava najlepší mužský člen klubu.

Szebasztián Bíró, atlét, Megy Sport Dunajská Streda
Na Majstrovstvách Slovenska starších žiakov v Dubnici dosiahol 10.miesto v behu na 60 m a 15. miesto v behu na 150 metrov, tretie miesto v skoku do diaľky na Majstrovstvách západoslovenského kraja v Trnave. V 4. kole družstiev západoslovenského kraja v atletike získal 3. miesto v behu na 100 metrov a 4. miesto v behu na 60 m.

Marko Makai, plavec, Sportfanatic
Na svojom konte má už niekoľko súťaží v zimnom a diaľkovom plávaní. Aj v roku 2023, vo veku 11-12 rokov získal pekné úspechy medzi juniormi: prvenstvo si vyplával na 24-hodinovke, festivale vytrvalostného plávania na otvorenej vode na jazere Košariská, kde preplával 15 km. Na jazere Lake Side Residence si svoju otužilosť a vyrtvalosť vyskúšal hneď na štyroch vzdialenostiach na Slovenskom pohári v zimnom plávaní. V motýliku na 25 m získal prvenstvo. V ďalších disciplínach (50m prsia, 100 m voľný štýl, 50 m voľný štýl) tu získal striebro.

Fábián Tóth, atlét, Športový klub TopRunDS
získal titul Majstra Maďarska na Maďarských majtrovstvách v detskom Fitness Challenge v Budapešti v kategórii 13-15 rokov, titul Majstra Slovenska na Slovenských majstrovstvách Fitness Challenge v Liptovskom Mikuláši v kategórii 13-15 rokov. Vo svojej vekovej kategórii sa postavil na najvyššiu priečku víťazov na Slovak Fitness Challenge Cup v Prešove a v kategórii 14-15-ročných získal na Veľkej cene Nitry striebro.

Emma Molnárová, stolná tenistka, Stolnotenisové centrum ŠKST Bratislava
v zmysle zásad udeľovania ocenení Športovec roka teda nemohla byť hodnotená. Faktom však zostáva, že mladá Dunajskostredčanka, bývalá hráčka Strediska stolného tenisu SST Euromilk má na svojom konte vynikajúce výsledky, ku ktorým jej aj vedenie mesta gratuluje. Za všetky mi dovoľte spomenúť 1. miesto na 3. slovenskom pohári mládeže v Bošanoch spomedzi 58 účastníkov, rovnako 1. miesto na Majstrovstvách Slovenska v Bratislave v dvojhre v kategórii U15. Vo štvorhre na rovnakej súťaži získala striebro a jej športový rok 2023 je plný ďalších krásnych úspechov.