Športovec roka - kategória tréner

Publikované: 10. máj 2024 - 19:23
V pondelok 6. mája sa udeľovali ocenenia Športovec roka 2023. Náš portál prináša zoznam ocenených a kandidátov. Naši čitatelia sa tu môžu dočítať o aktivitách a úspechoch nominovaných športovcov a klubov v uplynulom roku – nižšie v kategórii tréner.

Tréner:

1. Viktor Debre, tréner družstva žien HC DAC Dunajská Streda

2. Mária Gútay Straka, HC DAC Dunajská Streda, U12 mladšie žiačky

3. Attila Gaál, Gaal Wrestling Team

Hádzanárska reprezentácia HC DAC Dunajská Streda sa pod vedením trénera Viktora Debreho v sezóne 2022/23 zúčastnila na česko-slovenskom šampionáte žien v hádzanej (Mol Liga), a to až po štvrtýkrát za sebou. Družstvo žien zožalo nevídané víťazstvo: z 12 tímov sa ocitlo na prvom mieste a stalo sa tak prvýkrát v histórii víťazom spoločne organizovaných česko-slovenských majstrovstiev. Podobný fantastický úspech sa im podaril na Majstrovstvách Slovenska, kde si družstvo žien HC DAC vybojovalo titul Majstra Slovenska.

Striebornú medailu získali v tretej súťažnej sérii sezóny 2022/23, v Slovenskom pohári.

Družstvo mladších žiačok Hádzanárskeho klubu HC DAC Dunajská Streda U12 pod vedením Mária Gútay Straka získalo v sezóne 2022/23 množstvo turnajových víťazstiev, stali sa dvojnásobnými majstrami okresu a dvojnásobnými majstrami Slovenska. Na Medzinárodnom turnaji Stupava Cup zvíťazili vo svojej kategórii (15 družstiev), najlepšou brankárkou sa stala Sofia Lelkes. Tiež zlatá medaila a ocenenie pre Sofiu boli výsledkom účasti na Slovak Open Handball U12 v Žiline. Na 48. celoslovenskej súťaži mladších žiakov a žiačok získali zlato.

Na Medzinárodnom turnaji Prague Handball Cup (najprestížnejšom európskom turnaji vekovej kategórie) si vybojovali pri účasti 76 družstiev v kategórii striebro, najlepšou hráčkou sa stala Jázmin Nagy. Na Medzinárodnom turnaji v Kolárove získali zlato, podobne ako v Hajdúnánási na medzinárodnom turnaji Hajdú kupa a najlepšou hráčkou na oboch turnajoch sa stala členka tímu Liza Csiba.

Pod vedením trénera Attilu Gaála získali pretekári Zápasníckeho klubu Dunajská Streda v prvej polovici roka 2023 celkovo dvadsaťsedem pódiových umiestnení na republikových majstrovstvách, z toho trinásť majstrovských titulov. Dve z jeho zverenkýň, Réka Hegedűs a Lara Görcs pritom titul Majstra Slovenska získali napriek veku 17 a 16 rokov medzi dospelými. Majstrovstiev Európy v maďarskom meste Kaposvár sa zúčastnili jeho zverenci Attila Hegedűs, Zsombor Rajkovics a Viktória Vajas. Na Majstrovstvách Európy v Albánsku skončila Lara Görcs vo svojej kategórii na 9. mieste. Na Majstrovstvách Európy U20 v Španielsku súťažili Réka Hegedűs a Ferenc Dániel Kovács. Réka na Majstrovstvách sveta v Ammáne skončila ako 5. najlepšia na svete.

Ďalšími nominantmi kategórie boli: Dávid Csiba, Karate Klub IPPON Dunajská Streda, Dominika Grajcarová, Klub akrobatického rock’n‘rollu Športujsnami, Bálint Magyar, Trinitas Sport Club, Ján Markovics, Karate klub Seishin, Renáta Vargová Medgyesová, Megy Sport Dunajská Streda, Peter Plavec, Sportfanatic, Ladislav Tarič, Športový klub TopRunDS, Jozef Vajas, Zápasnícky klub Dunajská Streda

Dávid Csiba, Karate Klub IPPON Dunajská Streda
34 zlatých medailí, 24 strieborných a 31 bronzových medailí získaných na Majstrovstvách sveta, Európy, Slovenských šampionátoch a ďalších súťažiach sú výsledkom tvrdej, vytrvalej spolupráce karatistov klubu a mladého trénera. Blahoželáme k pôsobivým výsledkom v roku 2023 a želáme mnohé ďalšie do budúcna.

Dominika Grajcarová, Klub akrobatického rock’n‘rollu Športujsnami
Pod vedením Dominiky bol tento rok plný úspechov a umiestnení pre formáciu Mäneskin. Klub akrobatického rokenrolu si vďaka ich skvelému účinkovaniu na svoje konto pripísal 3 x zlato, 3 x striebro, 1 x bronz, ako aj titul MSR 2023. Zlato z Jesenného pohára českého mesta Říčany, z Majstrovstiev Slovenska v Detve i z dunajskostredského Woodprocessing Cup ako aj strieborné medaily získané na Majstrovstvách Českej republiky v Prah, a medzinárodnej súťaži Black Cup v Prahe dievčatám patria aj zásluhou vynikajúcej mladej trénerky Dominiky Grajcarovej.

Bálint Magyar, Trinitas Sport Club
Bálint Magyar, 11-násobný Majster Slovenska v atletike, dnes aj sám trénuje talentovaných športovcov. Ako tréner na cyklistické preteky pripravoval úspešných športovcov Móniku Košútovú, ktorá sa v roku 2023 stala štvornásobnou Majsterkou Slovenska a Ákosa Skubu, ktorý okrem iných úspechov získal na celoročnej sérii pretekov Majstrovstiev Maďarska výsledné 3. miesto. Popri trénerskej práci v cyklistike ako kondičný tréner spolupracuje aj s viacerými športovcami v oblasti futbalu.

Ján Markovics, Karate klub Seishin
Pod vedením trénera Jána Markovicsa sa karatisti Karate Klubu Seishin v roku 2023 zúčastnili mnohých súťaží v zahraničí aj u nás, z ktorých tri organizoval klub Seishin. V jeho organizácii sa v Dunajskej Strede uskutočnila najväčšia súťaž roka Slovakian Open, za účasti 340 karatistov zo 4 krajín. Klub Seishin nazbieral celkovo 17 majstrovských titulov, ako i množstvo strieborných a bronzových medailí. V súčasnosti má klub Seishin 40 členov. V decembri 2023 sa konala slávnosť pri príležitosti 25. výročia založenia Karate Klubu Seishin.

Renáta Vargová Medgyesová, Megy Sport Dunajská Streda
Pod vedením Renáty Vargovej Medgyesovej získali športovci klubu Renáta Vodnyánszká, Ladislav Molnár, Bence Tóth a Szebasztián Bíró v roku 2023 krásne úspechy, medzi nimi

23.miesto v skoku do diaľky na Majstrovstvách Európy U20 v Jeruzaleme; 1.miesto v skoku do diaľky a 8.miesto v behu na100m na Majstrovstvách SR juniorov v Trnave; 3.miesto v skoku do diaľky na Majstrovstvách SR dospelých v Banskej Bystrici; 1.miesto v skoku do diaľky v Atletickej Lige /dospelých/ v Trnave; štyri druhé a jedno 3. miesto na Majstrovstvách západoslovenského kraja v Trnave; jedno 2. miesto (skok do diaľky), dve tretie miesta (150 m, 60 m) a jedno 4. miesto na 4. kole družstiev západoslovenského kraja v atletike v Trnave,

ako aj zlato v skoku do diaľky pre Bence Tótha v 3. kole družstiev západoslovenského kraja v Skalici.

Peter Plavec, Sportfanatic
Peter Plavec absolvoval trénerské skúšky v Rakúsku. Športovci pod jeho vedením (Pék Dezider, Pék Ondrej, Zoltán Makai, Peter sám, ako aj najmladší plavec tímu Marko Makai) dosiahli v roku 2023 na domácich aj zahraničných pretekoch vynikajúce výsledky. Na majstrovstvách sveta získali 1 zlato, 1 striebro, 3 bronzové medaily. Peter v roku 2024 intenzívne pripravuje plavcov Sportfanaticu na majstrovstvá Európy a sveta, ale aj na preplávanie jazera Tahoe v USA na hranici štátov Kalifornie a Nevady.

Ladislav Tarič, Športový klub TopRunDS
Tréner Športového klubu TopRunDS na účasť na domácich i zahraničných súťažiach a šampionátoch pripravil mladého športovca Fábiána Tótha. Pod vedením Ladislava Tariča Fábián získal tituly Majstra Slovenska, Majstra Maďarska i titul Majstra Európy.

Jozef Vajas, Zápasnícky klub Dunajská Streda
Medzi úspechy klubu v roku 2023, ktoré si Zápasnícky klub Dunajská Streda zaknihoval za aktívnej práce trénera Jozefa Vajasa, patria: 1. miesto v kategórii družstiev na 11. Žitnoostrovskom pohári v zápasení voľným štýlom v Dunajskej Strede; rovnako zlato na súťažiach: Majstrovstvá Slovenska v zápasení dospelých žien v Rimavskej Sobote; Majstrovstvá Slovenska v zápasení žien U20 v Snine; Majstrovstvá Slovenska v zápasení gréckorímskym štýlom U15 v Prievidzi; 2. miesto v Prievidzi na Medzinárodnom turnaji v zápasení voľným štýlom 8th Womens Cup. Trénerovi Jozefovi Vajasovi blahoželáme aj k ďalším úspechom jeho zverencov: bronzovým umiestneniam v kategórii družstiev v Dunajskej Strede na Majstrovstvách Slovenska v zápasení voľným štýlom U15 a Majstrovstvách Slovenska v zápasení žien U15.