Back to top

Storyum a umelecká syntéza: Výnimočný koncert v Dunajskej Strede

Publikované: 10. november 2022 - 13:35
Pred veľkým koncertom plánovaným na 19. novembra usporiadala kapela Storyum tlačovú konferenciu v klube NFG v Dunajskej Strede. Na minulosť, súčasnosť, umenie a sny hudobnej skupiny sa pýtal žurnalista János Bárány.
Storyum a umelecká syntéza: Výnimočný koncert v Dunajskej Strede

Kapelu založil Zsolt Janik v roku 2011. V tom istom roku vydali prvý album, druhý nasledoval v roku 2018 a tretí album s názvom Freedom dokončili tento rok – dozvedeli sme sa z tlačovej správy. Ďalší tohtoročný veľký moment kapely sa má uskutočniť dňa 19. novembra: kapela Storyum pozýva divákov do Mestského kultúrneho strediska Benedeka Csaplára v Dunajskej Strede na výnimočný koncertný večer.

Počas rozhovoru totiž vysvitlo, že blížiaci sa koncert chce divákov potešiť nielen hudobnou produkciou: popri nej sľubuje Storyum záujemcom aj špeciálnu umeleckú lahôdku.

Kapela nikdy nesledovala jeden konkrétny hudobný štýl – povedal Zsolt Janik, frontman kapely. Pre nich bolo vždy oveľa dôležitejšie, aby bola ich hudba počúvateľná a zároveň niesla posolstvo.

V súčasnej zostave fungujú od júna 2021, kedy do kapely pribudol Matyi Kiss. Od jeho príchodu je cítiť, že zvuk sa vycibril: v gitarovej hudbe doplnenej syntetizátorom hrá prím melódia, ktorá má rezonovať v poslucháčovi, divákovi. Áno, v „divákovi”, okrem hudobného zážitku je totiž súčasťou projektu aj tanec, svetelná hra a vizuálne efekty.

V prípade textov je dôležité sebavyjadrenie a zmysluplný odkaz publiku – preto sú niektoré skladby v angličtine; zároveň však texty napísané v maďarčine práve vďaka jazyku, v ktorom odznejú, dokážu sprostredkovať presne tú silu a význam, ktoré chcú členovia kapely odovzdať obecenstvu.

Kľúčovým slovom pripravovaného veľkého koncertu by mohla byť syntéza. To platí pre celkové hudobné znenie – kapelu dopĺňa zbor; a snáď v ešte väčšej miere to platí pre umelecký prejav: ​​na koncerte v Dunajskej Strede bude popri zvuku minimálne rovnako dôležitý aj vizuálny zážitok. Príkladom tejto spolupráce rôznych umeleckých odvetví môže byť tanečné duo, ktoré dopĺňa scénický obraz, či svetelná show, ktorá je prejavom vizuálneho umenia.

Hlavnú myšlienku projektu zhrnul Zsolt Janik takto: „Ak sa umelci spoja, môžu sa stať obrovské veci“.

Najdôležitejšie informácie o koncerte uviedol Matyi Kiss: po „otvorení brán” o 18:30 hod. vystúpi od 18:50 hod. ako predkapela skupina Entrópia a po krátkej technickej prestávke, od 20:15 hod., sa obecenstvo môže tešiť na približne jeden a pol hodinovú produkciu kapely Storyum.

„Predstavenie” plánované na 19. novembra 2022 na pódiu MsKS Benedeka Csaplára sľubuje zaujímavý, hudobne atraktívny a veľkolepý zážitok. Na divákov sa už tešia členovia kapely Storyum: Norbert Csáno - bicie, Veronika Flaškár - spev, Tibor Malík - basgitara, Zsolt Janik - gitara, Klári Janik Zsigrai - spev, Mátyás Kiss - klávesy, ale aj zbor, tanečníci a všetci, ktorí chcú spoločnými silami skrášliť záujemcom sobotňajší večer.

Text a foto: Vince Rózsár

Toto ste už čítali?

Cookies