Základné údaje o súperovi:
Názov: FK Crvena zvezda Belehrad
Prezývky: Zvezda, Crveno-beli
Rok založenia: 1945
Klubové farby: červená a biela
Štadión: Štadión Rajka Mitića (Marakana) - kapacita (53 000 divákov)
Mesto: Belehrad (vyše 1 600 000 obyvateľov)
Najväčšie úspechy klubu: víťaz Pohár majstrov európskych krajín (predchodcu LM; 1990/91); 3x semifinále Pohár majstrov európskych krajín; víťaz Interkontinentálneho pohára 1991, víťaz Veľtržného pohára (predchodca EL) 1978/79; semifinále Veľtržného pohára 1961/62; semifinále Pohára Víťazov Pohárov (predchodca EL) 1974/75; 2x víťaz Stredoeurópskeho pohára, 30x majster (Liga Srbskej ľudovej republiky, Juhoslovanská liga, Liga ZRJ/Srbska a Čiernej Hory, Srbská liga); 24x víťaz národného pohára (Juhoslovanský pohár, Pohár ZR Juhoslávie/Srbska a Čiernej Hory, Srbský pohár).
DAC čaká po prvej fáze prípravy (v Tipsport lige prehra proti Brnu 0:5, Skalici 0:1 a víťazstvo nad Nitrou 2:1) a druhej časti prípravy (v Tipsport Malta Cupe prehra s Mladou Boleslav 0:5 a víťazstvo na penalty s Baníkom Ostrava 2:1), tretia etapa prípravy v rámci tureckého sústredenia, kde sa stretne s CZ Belehrad a v generálke na jarnú časť sezóny s NK Maribor.
Crvena zvezda Belehrad píše svoju históriu „len“ od roku 1945, no aj napriek tomu sa stal veľkoklubom nielen vo východnej Európe a Balkánskom polostrove, ale je známy po celom svete. V roku 1991 sa stal víťazom vtedajšieho Pohára európskych majstrov, teda predchodcu Ligy majstrov a navyše uspel aj na svetovej úrovni v Interkontinentálnom pohári, čo sa v spomínaných zemepisných šírkach nepodarilo žiadnemu mužstvu. Spomenúť treba aj rok 1968, kedy po víťazstve vo finále nad Spartakom Trnava získal Stredoeurópsky pohár.
Červeno-bieli sú zároveň absolútnymi rekordérmi v počte ligových aj pohárových triumfov vo svojej vlasti. Preslávili sa aj vďaka jedným z najorganizovanejším fanúšikovských táborov nielen v Európe, ale po celom svete. Treba však dodať, že ide aj o najnebezpečnejších ultras, o ktorých každoročne počujeme najmä počas derby súboja nazvanom „Večné derby“ s najväčším rivalom Partizan Belehrad.
Aj aktuálny líder Srbskej ligy s 11 bodovým náskokom si prešiel náročným obdobím, ktoré začalo hneď po najväčších triumfoch v roku 1991. Zvezdu totiž počas balkánskej vojny v deväťdesiatych rokoch opustili do roka takmer všetky hviezdy. V prvom desaťročí nového milénia klub zase takmer zbankrotoval, avšak v súčasnosti je tím z Belehradu opäť na výslní. Vyše desať rokov nepozná horšie postavenie ako tretie miesto v domácej lige a zároveň aj v tohtoročnej edícii Ligy majstrov v súbojoch skupinovej fázy proti Bayernu, Tottenhamu a Olympiakosu mu ušlo tretie miesto len tesne. Je 65. najsilnejším mužstvom rankingu UEFA.
Slovenským mužstvám je Crvena zvezda známa aj zo súčasnosti. V ročníku 2010/11 si Slovan po dvojzápase zabezpečil postup do play-off vtedajšieho Pohára UEFA, kým v sezóne 2018/19 sa radovala Crvena zvezda po dvojzápase so Spartakom Trnava, ktorej vystavila stopku v 3. predkole Ligy majstrov. Pre našich fanúšikov môže byť známi aj Erik Jirka z Trnavy, ktorý je doposiaľ kmeňovým hráčom Belehradu (momentálne hosťuje v Górniku Zabrze), kým Vukan Savičević pôsobil tri aj pol roka v Slovane po prestupe v roku 2015 práve z Crvenej zvezdy.
Aktuálna hodnota najúspešnejšieho mužstva srbského futbalu je podľa transfermarktu 61,40 miliónov eur. Okrem nového trénera Dejana Stankovića ho tvoria aj reprezentanti Srbska (Nemanja Milunović, Milan Rodić), srbskej 21-ky (Njegos Petrović, Veljko Nikolić, Zeljko Gavrić), Austrálie (Milos Degenek) a štátu Komory (El Fardou Ben). Hodnota nášho kádra je pre porovnanie 8,18 miliónov eur.
Celkovo 22 klubov má vo svojej vitríne najcennejšiu klubovú trofej pre víťaza LM/PEM. Crvena Zvezda bude po Bayerne Mníchov druhou z tejto prominentnej plejády, s ktorým si DAC zmeria sily.
dac1904.sk