„V meste Galanta sme sa rozhodli vytvoriť reprezentatívny kultúrno-spoločenský priestor. V priebehu minulého roka sme vyhlásili náš zámer rozšíriť knižnicu do nových a moderných priestorov, ktoré vzniknú v areáli susediacom s parkom. Vďaka tomu budeme môcť poskytovať ešte kvalitnejšie knižničné služby a organizovať vzdelávacie podujatia pre všetky generácie čitateľov, čo aj v kontexte dnešnej spoločenskej situácie považujem za nevyhnuté,“
- povedal trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že ide o architektonickú súťaž na návrh prvej budovy verejnej knižnice, ktorá bude na Slovensku postavená po Nežnej revolúcii.
Galantská knižnica aktuálne sídli v limitujúcich priestoroch, ktoré už nevyhovujú súčasným požiadavkám a trendom. Návrh novej a modernej budovy knižnice vzíde z verejnej architektonicko-urbanistickej súťaže, a jej zámerom je prepojiť knižnicu s parkom a vytvoriť zázemie pre knihy aj čitateľov. Nový projekt počíta s využitím bezprostredného okolia samotnej budovy na exteriérové podujatia ako literárne večery či workshopy, prípadne s novými trasami či novým vstupom do parku pri knižnici.
„Minulý rok naša knižnica oslávila významné 70. výročie svojho vzniku a som rada, že v písaní histórie pokračujeme a jej priestory rozšírime. Naším cieľom je vytvoriť zázemie pre knihy a aj našich čitateľov. Verím, že z verejnej architektonicko-urbanistickej súťaže vzíde atraktívny návrh, ktorého reálna podoba bude slúžiť aj k stretnutiam miestnych komunít a na vzdelávacie a kultúrne podujatia,“
- povedala Lívia Koleková, riaditeľka Galantskej knižnice.
Súťaž je na slovenské pomery inovatívna svojim unikátnym formátom. Porota bude pri rozhodovaní vychádzať len z výkresov a fyzického modelu a bude sa môcť lepšie sústrediť na odbornú stránku - koncepčné, hmotovo-priestorové a dispozično-prevádzkové riešenie. Súťažiaci tak nebudú predkladať vizualizácie, ktoré často ukazujú prikrášlený obraz reality a môžu skresľovať dojem z návrhu.
Architektonicko-urbanistickú súťaž zastreší architektonické štúdio 2021, ktoré nastavilo podmienky po vzore zaužívanej praxe v Rakúsku. Zároveň to zníži množstvo práce na strane zapojených súťažiacich. Po súťaži bude víťazný návrh dopracovaný do formy plnohodnotnej architektonickej štúdie, kde už vybraný tím zapracuje aj postrehy poroty, podrobnejšie požiadavky vyhlasovateľa, Krajského pamiatkového úradu a mesta Galanta.
Súťaž je vyhlásená od 13. 3. 2023 a návrhy je možné odovzdať do 13. 6. 2023. Výsledky budú známe v júli 2023. Viac informácií je dostupných na https://2021.sk/project/galantska-kniznica
Galantská knižnica bola pôvodne umiestená v Kultúrnom dome na ulici Československej armády. Priestorové podmienky knižnice sa zlepšili v roku 1970, keď sa presťahovala do Neogotického kaštieľa, kde získala šesť miestností a v roku 1972 aj siedmu. K významnej zmene došlo v roku 1973, keď sa knižnica presťahovala do novopostavenej administratívnej budovy Okresnej odborovej rady v Galante. Na prízemní tejto budovy boli knižnici odovzdané priestory s rozlohou 380 m².
V 90. rokoch začala knižnica poskytovať aj zvukové knihy pre nevidiacich a slabozrakých. V roku 1996 zmenila knižnica názov na Dudvážsku knižnicu a stala sa súčasťou Dudvážskeho kultúrneho centra. O rok neskôr začala ponúkať internetové pripojenie pre verejnosť. K svojmu pôvodnému názvu sa vrátila v roku 1999 a v roku 2002 prešla jej zriaďovateľská pôsobnosť na Trnavský samosprávny kraj.
TTSK
Toto ste už čítali?
János Bihari je tu s nami dodnes, jeho hudba znie, jeho posolstvo žije v nás
V nedeľu 13. októbra si po dvadsiaty prvý raz pripomenuli...
Predaj lístkov v pokladni MsKS Benedeka Csaplára je zastavený
MsKS Benedeka Csaplára informuje svoje ctené publikum, že...