Back to top

Súťaživosť a moc obecenstva

Publikované: 22. november 2017 - 10:59
Dunajskostredský ženský hádzanársky oddiel, ako nováčika I. ligy delia po deviatich kolách len dva body od prvého v tabuľke, pričom všetky domáce zápasy vyhral a mestský športový klub dokázal naplniť do prasknutia. O pozadí doterajších výsledkov sme sa porozprávali s predsedom Mestského športového klubu, Horváthom Zoltánom.

Aká je nálada okolo oddielu?

Myslím si, že nad očakávania. Dievčatá s veľkou radosťou prijali tú veľkú lásku, ktorú dostávajú a aj si ju zaslúžia, veď počnúc prvým zápasom bojujú o úspech. V dievčatách horí veľká snaha niečo dokázať, a keď bolo na poslednom domácom zápase prvýkrát vidno určité zaváhanie, aj vtedy popri súťaživosti dievčat ich do víťazstva „dohnalo“ vlastne fandenie fanúšikov. Ako poznamenali, pred takým veľkým obecenstvom ešte nikdy predtým nehrali, a to nielen ony, ale ani Nesvadčanky, a tak mohli len a len zvíťaziť.

Čomu vďačí to, že sa mestská športová hala dokázala tak naplniť?

V Dunajskej Strede majú mnohí – a čoraz viacerí – radi hádzanú. Kto má tú možnosť, aj sa mu podarí kúpiť vstupenku, chodí na zápasy do Győru či Veszprému, iní sledujú zápasy maďarských oddielov v televízii, a len čo sa rozchýrilo, že aj tu doma možno zažiť dobré ženské hádzanárske zápasy, prichádza fandiť čoraz viac ľudí. Popri tom chodia na mládežnícke zápasy  rodičia, starí rodičia; k odbornej práci sa pridružuje čoraz väčšia rodinná formácia.

Ako sa podarilo osloviť fanúšikov DAC?

Na zápase so Slovanom som sa stretol s vedením  YBS fanklubu, s Domonkosom Rolim, ktorému som spomenul, že po nedeliach bývajú na hádzanárskej ploche výborné derby, ale aj on o nich vedel, žiadal som ho, keď bude fanúšikovská prestávka v MOL Aréne, aby zavítali na zápasy ženskej hádzanej fandením povzbudzovať hráčky. Už na zápas s Partizánskym sa prišli pozrieť, veľmi sa im páčila atmosféra a na posledný zápas prišli domácemu oddielu fandiť v ešte väčšom počte.

Takže ženská hádzaná má stále sa zväčšujúce obecenstvo?

V Dunajskej Strede má tento šport veľmi pevné základy, ak myslíme na tých, ktorí nás už sledujú z neba a voči komu prechovávame tú najväčšiu úctu. Blikajúce svetielko hádzanej v posledných rokoch  bolo tak ľahko opätovne zapáliť. Aj základom úspešného uchádzania sa o regionálne centrum hádzanej  bolo mnohoúrovňová príprava dorastu.  

Dievčatá pred rokom prevzala  Prikler Szilvia, odvtedy sa oddiel, čo sa herného štýlu týka, o triedu zlepšil. Môžem teda povedať, že u dospelých prebieha skvelá odborná príprava, ale nielen u nich. V tomto roku sme do I. ligy nastúpili bez tlaku na výsledok a výkon. Naším cieľom bolo v prvom roku získať skúsenosti, s tým, že uvidíme, na čo to bude dobré. Je dôležité vyzdvihnúť, že oddiel je tvorený hráčkami z celého okresu, a takto môžu byť dievčatá príkladom svojim mladším rovesníkom, má to aj spoločenskú hodnotu.

Môže byť z dlhodobého hľadiska cieľom  dostať sa do najvyššej,  MOL ligy?

V 21. storočí je pre vrcholový šport popri súťaživosti a talente dôležité aj materiálne zabezpečenie. Finančná situácia klubu je vďaka sponzorom a mestu momentálne stabilná,. V extralige sú už aj cestovné náklady  veľkou položkou, ale ak bude vôľa, a aj možnosti a odbornosť tomu budú pokračovať ďalej tak ako doteraz, tak popri oživenom a rozbehnutom futbalovom družstve môže mať Dunajská Streda v najvyššej lige aj úspešný ženský hádzanársky oddiel.

Toto ste už čítali?

Cookies