
Po odznení štátnej hymny a básne v podaní Vivien Šnírerovej, študentky Gymnázia Ladislava Dúbravy, prítomných na spomienkovom podujatí usporiadanom na počesť 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny privítala Edita Tilajčíková.
„Dátum 8. máj 1945 sa stal historickým medzníkom nielen pre obyvateľov Slovenska, ale aj celej Európy. Ukončil sa ním najkrvavejší konflikt v novodobých dejinách Európy,” povedala úvodom moderátorka podujatia. „Pietnou spomienkou si pripomíname Deň víťazstva nad fašizmom, ale aj milióny obetí krvavých rokov, počas ktorých celý svet zažíval nepredstaviteľné hrôzy.” Medzi prítomnými privítala viceprimátora Dunajskej Stredy Attilu Karaffu, Ladislava Gútayho, predsedu Komisie Mestského zastupiteľstva pre školstvo a kultúru, Jozefa Jánskeho, predsedu Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Galante, Libušu Klučkovú, predsedníčku Okresnej pobočky Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, podplukovníka Ondreja Urbana, predsedu Klubu Zväzu vojakov Slovenskej republiky, Jozefa Schwartza, predsedu Židovskej náboženskej obce v Dunajskej Strede, Viktora Vargu, riaditeľa Žitnoostrovského osvetového strediska, ako aj ďalších vedúcich a pracovníkov inštitúcií, organizácií, politických strán.
Attila Karaffa, zástupca primátora nášho mesta, začal svoj slávnostný prejav krátkym citátom, ktorého podstata znie: mier na svete môže byť len vtedy, ak je mier v národoch, mestách, rodinách a v konečnom dôsledku aj v srdciach jednotlivcov.
„V tento deň si so smútkom, ale aj s hlbokou úctou spomíname na milióny nevinných obetí, ktoré vojna pripravila o život, slobodu či domov,” začal svoj príhovor viceprimátor. „Deň víťazstva nad fašizmom je pamiatkou na tých, ktorí počas druhej svetovej vojny neváhali položiť život za to, aby jednotlivci, národy i celé krajiny mohli žiť v slobode.”
„Nezabúdajme na minulosť, aby sme chránili prítomnosť a budúcnosť. Pamäť je našou zodpovednosťou,” upozornil viceprimátor Dunajskej Stredy. Vyzdvihol dôležitosť mieru, ktorý „nie je len slovo, ale cesta k lepšiemu svetu. V dnešnom svete je mimoriadne dôležité pripomínať si hodnotu mieru a spolupráce,” povedal.
„Nezabúdajme, že mier začína v nás. V našom srdci, v našich rodinách, v našich komunitách,”
- ukončil svoje slová Attila Karaffa.
Viktor Varga, riaditeľ Žitnoostrovského osvetového strediska, sa najprv krátko prihovoril prítomným po slovensky s tým, že svoj krátky prejav prednesie po maďarsky, pretože „odkedy som na svete, nikto sa po maďarsky neospravedlnil za hrôzy spôsobené počas svetovej vojny“.
„Za 46 rokov som ako Maďar nikdy nepočul žiadosť o odpustenie od nikoho. Naši predkovia predali svoje duše diablovi tým, že nasledovali svoje sny. A cesta, ktorá bola dláždená dobrými úmyslami, bohužiaľ viedla do pekla,“
- zdôraznil riaditeľ Osvety.
„Maďar zaútočil na Maďara, Žida, Róma, postihnutých a všetkých ostatných, o ktorých si myslel, že neslúžia jeho záujmom. Nemôžeme to napraviť, pretože nie my sme stáli na mieste našich predkov,“ povedal vo svojom slávnostnom prejave.
Ako univerzitný študent si počas príprav na odbornú prácu o druhej svetovej vojne preštudoval historické zákulisie miestnych dejín počas druhej svetovej vojny a bol šokovaný z toho, „čoho sme boli ako ľudia schopní. V spojenectve s veľmocou. V záujme našich vlastných cieľov zahynulo 565-tisíc Maďarov. 565-tisíc! Žiadam o odpustenie,“ ukončil svoj krátky, avšak zmysluplný príhovor hlbokého významu.
Jozef Schwartz sa pred zhromaždených postavil nielen ako predseda Židovskej náboženskej obce v Dunajskej Strede, ale „predovšetkým ako človek, ktorého predkovia tvorili veľkú súčasť tohto mesta, ktorého predkovia boli podlo oklamaní a kruto zavraždení v plynových komorách počas najtemnejšieho obdobia našich dejín.“
„Druhá svetová vojna bola nielen vojenským konfliktom – bola aj morálnym kolapsom civilizovaného sveta. Viac než 70 miliónov ľudí prišlo o život. Medzi nimi aj šesť miliónov Židov,” povedal predseda ŽNO.
Doba 80 rokov, pretože už toľko rokov si pripomíname oslobodenie, sa môže zdať veľa, ale Židia, ktorí si pripomínajú oslobodenie z egyptského otroctva už viac ako 3 000 rokov, vedia, že na slobodu sa nikdy nesmie zabudnúť. „... Že sloboda nie je samozrejmá. Že je to dar, ktorý musíme opatrovať,“ vysvetlil.
„Nikdy viac nesmieme dovoliť, aby sa nenávisť maskovala ako politika,” upozornil, dodajúc, že naši rodičia sa síce postarali o to, aby spomienka na tragédie nevybledla, je však našou povinnosťou, povinnosťou našej generácie, „túto pamäť a túto pravdu odovzdať ďalej – našim deťom, našim vnukom.”
„Spomínajme spoločne – svedectvo minulosti je zodpovednosťou budúcnosti,”
- uzavrel svoje myšlienky Jozef Schwartz.
Po slávnostných prejavoch zaznela pieseň V dolinách Karola Duchoňa v podaní herečky a speváčky Kataríny Andrejcovej a potom si prítomní vypočuli slávnostné myšlienky a historický prehľad z úst Jozefa Jánskeho, predsedu Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Galante.
„Naša sloboda bola vykúpená krvou, tisíckami, desiatimi tisícami obetí. Z tohto miesta si pripomíname tých, ktorí obetovali svoje životy, aby sme my mohli žiť v mieri. Uctime si ich pamiatku a vyjadrime vďaku obetiam položením vencov,” povedal rečník slávnosti.
Záverom slávnostného programu vystúpila hudobná pedagogička Základnej umeleckej školy v Dunajskej Strede Zuzana Bazsó Horváthová spolu s talentovanou študentkou hudobného odboru Sofia Miškeová.
Edita Tilajčíková osobitne poďakovala riaditeľovi Mestského kultúrneho strediska Benedeka Csaplára Péterovi Ivánovi a zamestnancom kultúrneho domu za to, že umožnili zhromaždeniu presunúť sa do priestorov strediska v nepríjemnom, daždivom počasí.
Po odznení hymnickej piesne „Kto za pravdu horí“ položili vedúci mestských a okresných inštitúcií a úradov, zástupcovia politických strán vence k Pomníku padlých hrdinov.
Ďalšie fotografie z pietnej spomienky si môžete pozrieť v našej fotogalérii.
Text a foto: Vince Rózsár
Toto ste už čítali?

Zoltán Hájos: „Snažiac sa ísť jeden druhému príkladom vytvárame miesto pre budúci blahobyt našich potomkov”
Slávnostné odovzdávanie verejných ocenení mesta sa konalo...

Bezplatná kyvadlovka odvezie turistov za krásami Dolnej Krupej v období kvitnutia ruží
Dolná Krupá je vďaka sídlu Brunsvikovcov klenotom...