Ide o spoločenský problém
„Násilie páchané na ženách je osobnou tragédiou a zároveň spoločenským problémom narúšajúcim bezpečnosť, stabilitu a rovnosť v spoločnosti,“
- uviedol hovorca policajného prezídia Roman Hájek s tým, že polícia zabezpečuje rýchle a efektívne riešenie prípadov domáceho násilia a v spolupráci so sociálnymi službami poskytuje potrebnú ochranu a podporu obetiam.
Hovorca tiež uviedol, že v roku 2023 bolo zaznamenaných takmer 2 400 prípadov násilnej a mravnostnej kriminality voči ženám a dievčatám, pričom medzi najbežnejšie patrilo domáce a sexuálne násilie.
Dodal, že obetiam je k dispozícii Národná linka pre ženy zažívajúce násilie na čísle 0800 212 212, ktorá poskytuje nepretržitú podporu a odborné poradenstvo. Občania môžu hlásiť prejavy násilia prostredníctvom tiesňovej linky 158. Policajný zbor zároveň povzbudzuje obete, aby s dôverou oznámili tieto prípady polícii.
Medzinárodne uznávané gesto pomoci
„Každá žena má právo na bezpečný a dôstojný život,“ zdôraznil Hájek a dodal, že cieľom polície je nielen chrániť obete, ale aj dôsledne stíhať páchateľov.
„Spolupracujeme na prevencii, podpore obetí a zvyšovaní povedomia spoločnosti,“ objasnil Hájek. Dodal, že pri príležitosti tohto dňa sa pripomína aj medzinárodne uznávané gesto pomoci obetiam domáceho násilia, známe ako „Signál pre pomoc„.
Tento signál, ktorý je možné použiť nenápadne napríklad počas videohovoru, spočíva v zdvihnutí ruky, vtiahnutí palca do dlane a zakrytí palca prstami tak, že sa vytvorí päsť.
BM/Felvidék.ma/Webnoviny.sk
Toto ste už čítali?
Darček od Mikuláša pre celé mesto - sTOPa
Dňa 6. decembra 2024 o 15:00 hod. sa v Západoslovenskom...
Prerušenie distribúcie elektriny dňa 21.12.2024
V mene spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s ...