Back to top

Trnavská župa ako prvá spomedzi krajov prekonala počet návštevnosti turistov z obdobia pred pandémiou

Publikované: 28. august 2023 - 14:35
Trnavský kraj je prvým slovenským regiónom, ktorý zaznamenal vyššiu návštevnosť zahraničných aj domácich návštevníkov na svojom území, ako v rekordnom období pred pandémiou v roku 2019. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky.
Trnavská župa ako prvá spomedzi krajov prekonala počet návštevnosti turistov z obdobia pred pandémiou

V roku 2019 sme založili Krajskú organizáciu cestovného ruchu Trnavský kraj, ktorá vo veľkej miere svojimi aktivitami prispela k tomu, že práve náš kraj je prvým slovenským regiónom s vyššou návštevnosťou turistov, ako v rekordnom období návštevnosti pred pandémiou v roku 2019. Nakopnúť turizmus počas aj po pandémii a rozvíjať destináciu Trnavský kraj dozaista pomohli projekty ako Výletné vlaky, zážitkové prehliadky mesta Piešťany podľa Wintera, cyklobusy, jarné a jesenné splavy či Lesopotulky. Najväčšou výzvou však bolo ozdravenie a rozlietanie Letiska Piešťany, ktorého je župa majoritným akcionárom. Následne na to, napríklad aj zavedenie priameho leteckého spojenia Tel Aviv – Piešťany,

povedal trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že župa okrem toho systematicky pripravuje výstavbu a stavia úseky Moravskej aj Vážskej cyklomagistrály a zároveň podporuje rozvoj cestovného ruchu aj cez dotačné schémy.

Ubytovacím zariadeniam na Slovensku chýbalo v júni 2023 ešte 11 % návštevníkov, aby dosiahli hodnoty roka 2019, ktorý bol z pohľadu cestovného ruchu rekordný. Jedinou výnimkou je Trnavský kraj, ktorý v júni 2023 zaznamenal vyššiu návštevnosť ako v júni 2019, a teda predkovidovú úroveň počtu cudzincov aj domácich návštevníkov. Do hotelov, penziónov a iných ubytovacích zariadení na území Trnavského kraja zavítalo v mesiaci pred letnými prázdninami 41 761 návštevníkov a dohromady v nich strávili 145 742 nocí. V počte návštevníkov to je oproti júnu 2019 nárast o 0,78 %, počet prenocovaní stúpol o 4,18 %. Zatiaľ čo v júni 2019 zaznamenal Štatistický úrad SR v Trnavskom kraji 139 888 prenocovaní, v júni 2023 ich bolo už 145 742.

Podľa údajov Štatistického úradu SR strávili minulý rok práve návštevníci z Izraela v Trnavskom kraji v priemere 11,75 noci, pričom priemer všetkých zahraničných turistov bol iba 3,61 noci.

Zážitkových výletov a iných podujatí, ktoré organizujeme aj v spolupráci s organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, sa len tento rok zúčastnilo vyše 2.400 ľudí. Našou úlohou je tiež propagovať Trnavský kraj zážitkov na zahraničných trhoch. Preto sme tento rok nechýbali na veľtrhoch cestovného ruchu v Tel Avive, Dubaji, Rijáde, Budapešti a Prahe. Spájame tiež rôzne subjekty pôsobiace v oblasti turizmu – sme hlavným partnerom (ne)konferencie Gastolove, ktorej cieľom je inšpirovať profesionálov, ale aj vzdelávať a motivovať nastupujúcu generáciu ľudí pracujúcich v oblasti gastronómie a hotelierstva,“

- dodala Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.

K ďalším aktivitám, na ktorých KOCR Trnavský kraj spolupracuje s rôznymi partnermi, patrí výstavba Útulne Jozefa Maka v Malých Karpatoch, prázdninová kyvadlová doprava s názvom Smolenická fčela a výstava diel Alfonsa Muchu Kvetinové svety na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch.

TTSK

 

Toto ste už čítali?

Cookies