Back to top

Trnavská župa rozširuje informovanosť obyvateľov o audio formu prostredníctvom neurálneho hlasu

Publikované: 18. august 2023 - 9:31
Trnavský samosprávny kraj začal pri informovaní obyvateľov o aktualitách z diania na svojom území používať technológiu hlasovej syntézy. To znamená, že návštevníci webovej stránky www.trnava-vuc.sk si môžu v časti Aktuality vypočuť informácie prostredníctvom tzv. neurálneho hlasu. Funkciu plánuje župa zaradiť aj do podcastových platforiem, kde už v súčasnosti uverejňuje podcasty z vlastnej produkcie.
Trnavská župa rozširuje informovanosť obyvateľov o audio formu prostredníctvom neurálneho hlasu

„Sme prvým samosprávnym krajom na Slovensku, ktorý začína využívať technológiu hlasovej syntézy. Prevodom textu do reči umožníme multimodálny prístup k informáciám zdravotne znevýhodneným obyvateľom nášho kraja, vďaka čomu sa zlepší aj celková dostupnosť informovania verejnosti. Rovnako ide o rozšírenie prístupu k informáciám a šetrenie času pre ľudí, ktorí si aktuálne novinky zo župy chcú radšej vypočuť ako prečítať. Novú funkciu nájdu návštevníci župnej webovej stránky pri každej zverejnenej tlačovej správe v časti Aktuality a v najbližšom čase aj v podcastových službách,“

- informuje riaditeľka Odboru komunikácie Natália Petkáčová.

Župa nasleduje trend svetových i slovenských médií, ktoré už niekoľko rokov používajú funkciu prevodu textu na reč pri článkoch. Funkcia vzniká hlasovou syntézou, čo je proces generovania umelého hlasu. Systém prijíma textový vstup, ktorým budú aktuality z diania v kraji, a prevádza ho na zvukový výstup. Vďaka tomu sa zlepší prístupnosť informácií najmä nevidiacim a slabozrakým obyvateľom.

Možnosť prehratia tlačovej správy v zvukovej podobe bude dostupná pri každom článku, a to po kliknutí na ikonu prehrávača na začiatku textu. Neurálny hlas, ktorý bude čítať aktuality z Trnavskej župy, je známy z viacerých slovenských spravodajských webov, pričom pôsobí realisticky. Župa plánuje nasadiť túto funkciu aj na podcastové platformy Google Podcasts, Apple Podcasts a Spotify, kde v súčasnosti publikuje Župné rozhovory či záznam z relácie Trnavského rádia Raňajky v župane.

TTSK

Toto ste už čítali?

Cookies