Back to top

TTSK: Čo ponúkajú župné inštitúcie počas podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva?

Publikované: 19. september 2023 - 19:41
Trnavský samosprávny kraj sa opäť aktívne zapája do podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva, tentokrát pod heslom „Dedičstvo, ži!“. Župa prostredníctvom kultúrnych inštitúcií, ktorých je zriaďovateľom pripravila pre návštevníkov zaujímavé aktivity, vrátane prednášok a výstav. Dni európskeho kultúrneho dedičstva trvajú počas celého septembra.
 TTSK: Čo ponúkajú župné inštitúcie počas podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva?

Celoročne, a teda aj počas podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva je cieľom trnavskej župy vzbudiť záujem obyvateľov a návštevníkov kraja o kultúrne dedičstvo a jeho ochranu. Aj vďaka rozmanitosti jednotlivých regiónov nášho kraja ponúkame záujemcom o kultúru bohatú a pestrú ponuku galérií, múzeí a ďalších inštitúcií,“

- uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že župa na svojom území dokopy zriaďuje 18 kultúrnych inštitúcii.

Galéria Jána Koniarka v Trnave pripravila otvorenie troch výstav od autorov Oľgy Paštékovej, Jána Zelinku a Jiřího Kovandy, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 28. septembra 2023 o 18:00 hodine v priestoroch Synagógy-Centra súčasného umenia. Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch predstaví výstavu zameranú na prezentáciu modelov lietadiel, na ktorých lietali a bojovali slovenskí letci počas 2. svetovej vojny. Pozrieť si ju bude možné vo štvrtok 21. septembra 2023 o 16:30 hodine priamo v múzeu.

Súčasťou podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva bude aj Deň otvorených dverí Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede, a to v sobotu 23. septembra 2023 medzi 10:00 a 16:00 hodinou. Návštevníci si budú môcť bezplatne v celom areáli pozrieť prehliadky aktuálnych expozícií, ako aj premietanie filmov.

Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú podujatím, ktoré vzniklo v roku 1985 z iniciatívy Rady Európy. Od roku 1999 je spoluorganizované Európskou úniou. Koná sa v 50 štátoch Európy, ktoré podpísali Európsky kultúrny dohovor. Slovenská republika sa pripojila k usporiadateľom DEKD v roku 1993 a Trnavský samosprávny kraj sa zapojil prostredníctvom svojich organizácií v roku 2002. Prehľad podujatí na www.dekd.sk.

TTSK

Toto ste už čítali?

Cookies