
Vďaka aktivitám bruselskej kancelárie sa trnavská župa stala aj členom viacerých združení regiónov, napríklad v oblasti vylepšovania politiky súdržnosti alebo budúcnosti automobilového priemyslu.
„Napriek pandémií sa nášmu zastúpeniu v Bruseli podarilo etablovať, nadviazať kontakty a realizovať aktivity, ktoré napomáhajú k zlepšeniu postavenia Trnavského kraja v Európskej únií. Vďaka prítomnosti v centre diania a členstvu v rôznych združeniach si vymieňame skúsenosti a máme prístup k najaktuálnejším informáciám. Tie sprostredkovávame mnohým subjektom pôsobiacim v kraji. Zároveň má náš hlas väčšiu váhu pri presadzovaní záujmov, napríklad pri zefektívnení čerpania eurofondov a nástrojov obnovy a odolnosti,“ skonštatoval trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že TTSK presadzuje myšlienku vytvorenia samostatného fondu pre regióny s výrazným automobilovým priemyslom po vzore európskeho fondu venovaného uhoľným regiónom (Fond spravodlivej transformácie).
V tejto súvislosti sa župa nedávno stala členom medziregionálnej skupiny Európskeho výboru regiónov s automobilovým priemyslom CoRAI (Committee of The Regions Automotive Intergroup) a aktívne sa zapája do prípravy vzniku Združenia automobilových zručností ASA (Automotive Skills Alliance).
„Na príprave na transformáciu automobilového priemyslu spolupracujeme s deviatimi regiónmi z Francúzska, Nemecka, Španielska, Švédska či Talianska. Naším spoločným cieľom je vytvoriť päť pilotných regionálnych projektov, a nové atraktívne pracovné miesta. Prioritou do budúcnosti bude nastaviť vzdelávacie a tréningové programy tak, aby obyvatelia Trnavského kraja mohli pracovať v zelenších a bezuhlíkových odvetviach,“ avizovala zástupkyňa TTSK v Bruseli Michaela Paľašová.
Bruselská kancelária TTSK organizovala v minulom kalendárnom roku napríklad aj workshop na tému občianskej participácie, kde vystúpili predstavitelia regiónov z Chorvátska, Rakúska, Španielska a Talianska. Podujatie sa konalo v rámci Európskeho týždňa regiónov a miest, do ktorého sa župa prostredníctvom svojho zastúpenia zapojila už po druhýkrát.
Okrem toho Zastúpenie TTSK spolupracuje s univerzitami v Trnavskom kraji. Vďaka jeho úsiliu sa akademické subjekty zapojili do konzorcií partnerov dvoch projektov na podporu zručností v oblasti chemického priemyslu a mobility. Navyše, trnavská župa ponúka aj možnosť atraktívnej stáže vo svojom zastúpení, ktorú na prelome rokov využila prvá stážistka.
O činnosti Zastúpenia Trnavského samosprávneho kraja v Bruseli v predchádzajúcom roku budú informovaní krajskí poslanci na najbližšom rokovaní Zastupiteľstva TTSK, ktoré sa uskutoční v stredu 9. februára 2022 o 13. hodine. Program a materiály rokovania sú zverejnené na https://osam.trnava-vuc.sk/eSluzby/zastupitelstvo.
TTSK
Toto ste už čítali?
V Dunajskej Strede otvorili kanceláriu pomoci obetiam trestných činov
V pondelok 4. mája bola v Dunajskej Strede slávnostne...
Župa investovala do rozvoja senického okresu viac ako 33 miliónov eur. Prioritou budú aj naďalej regionálne cesty, stredné školy či sociálne služby
Do okresu Senica pôjdu ďalšie župné investície a...
