O finálnom zozname podporených projektov rozhodlo deliberatívne fórum, hlasujúca verejnosť ako aj predkladatelia projektov, ktorí sa hodnotili navzájom. Celý zoznam podporených projektov nájdete na webovej stránke Tvoríme kraj.
„Aktivity občianskej spoločnosti sme sa rozhodli podporovať aj napriek nepriaznivej makroekonomickej situácii. Prostredníctvom jedinečného participatívneho rozpočtu s názvom Tvoríme kraj sme za päť rokov podporili až 255 projektov v sume 1,1 milióna eur. V tomto ročníku obyvatelia kraja rozhodli, že 100-tisíc eur prerozdelíme medzi 30 najatraktívnejších projektov z celkového počtu 66 prihlásených. V okrese Dunajská Streda sa bude realizovať sedem projektov, rovnako aj v okrese Trnava. V galantskom okrese podporíme šesť projektov, v piešťanskom a skalickom okrese po tri projekty. V okrese Hlohovec a v okrese Senica sa budú realizovať dva podporené projekty,“
- uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že župa vníma záujem verejnosti o veci verejné, o čom svedčí skoro 50-tisíc odovzdaných hlasov v aktuálnom ročníku.
V online hlasovaní mal každý hlasujúci možnosť podporiť minimálne 3 projekty zo všetkých 66 projektov. Hlasovanie verejnosti malo 40-percentnú váhu pri rozhodovaní, druhú časť tvorili hlasy členov deliberatívnych fór, ktorých váha bola 40 percent. Novinkou bolo rozhodovanie predkladateľov projektov navzájom, ktoré malo váhu 20 percent.
V piatom ročníku župného participatívneho rozpočtu Tvoríme kraj získal najviac hlasov – 2.888 – projekt z okresu Dunajská Streda s názvom „Oprava strechy na rozprávkovom eko-domčeku“. Cieľom projektu je oprava terajšej strechy a vytvorenie atraktívneho priestoru nielen na výučbu žiakov MŠ Cintorínska v Gabčíkove, ale aj pre ostatných obyvateľov mesta, ktorí navštívia areál počas podujatí.
V skalickom okrese sa bude v tomto roku realizovať projekt s názvom „Postaraj sa o svoju zeleň“. Cieľom je v priestoroch futbalového štadióna v Trnovci zrealizovať výsadbu mladých listnatých stromov, ktoré sú zdrojom kyslíka, zadržiavajú vodu a budú prínosom pre miestne včelstvo. Na výsadbe stromčekov sa budú podieľať všetky miestne organizácie ako Únia žien, Jednota dôchodcov, miestne deti, a to vrátane členov futbalového klubu TJ Družstevník Trnovec. Každá komunita si svoje stromy zasadí a následne sa bude o ne aj starať.
V okrese Trnava bol úspešný aj projekt Dobrovoľnej civilnej ochrany s názvom „Nebojím sa zachrániť život II.“ Prostredníctvom vzdelávania a didaktických hier bude deťom, ktoré navštevujú školské zariadenia, priblížená oblasť poskytovania prvej pomoci a problematika integrovaného záchranného systému, civilnej ochrany, idea záchranárstva, a tiež základné zásady bezpečného správania. To znamená vedieť pomôcť sebe, ale aj iným pri ohrození či v núdzi, vedieť, ako ohrozeniu predchádzať a hlavne sa nebáť niekomu pomôcť.
Celý zoznam podporených projektov nájdete na webovej stránke www.tvorimekraj.sk.
Toto ste už čítali?
Trnava bola dejiskom Dňa rešpektu a športu ako najväčšej športovo-charitatívnej akcie na Slovensku
V pondelok 23. septembra 2024 na Štadióne Antona...